Polskie Radio
Section05
III Rzesza

Niemieckie akcje dywersyjne przed II wojną światową

1 września 1939 roku Niemcy zaatakowali polską Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Jednak na ziemiach polskich już kilkanaście dni przed rozpoczęciem kampanii wrześniowej Niemcy organizowali liczne akcje dywersyjne, które miały między innymi usprawiedliwić późniejszy atak. O tych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Chinciński z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa historia Polski Niemcy III Rzesza

"Hitler był zatwardziałym lewakiem, socjalistą, radykałem"

Zdaniem historyka Piotra Zychowicza, Adolf Hitler był zatwardziałym lewakiem, postępowcem, socjalistą, radykałem i fanatycznym rewolucjonistą burzącym z nienawiścią stary konserwatywny ład oraz porządek. W Polskim Radiu 24 redaktor naczelny miesięcznika “Historia Do Rzeczy” wyjaśniał jak doszło do błędnego zaliczenia Hitlera do grona skrajnej prawicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adolf Hitler II wojna światowa III Rzesza Niemcy

Prof. Żaryn: Gwarantem niepodległości Polski są Polacy

– Gdyby Francja i Wielka Brytania zachowały się tak, jak trzeba, II wojna światowa byłaby szybko przez Adolfa Hitlera przegrana – komentował w Rozmowie Polskiego Radia 24 prof. Jan Żaryn, historyk i senator Prawa i Sprawiedliwości, podkreślając znaczenie lekcji, jaką była wojna. – Gwarantem niepodległości państwa Polskiego są Polacy – mówił. 1 września 1939 Niemcy zaatakowały Polskę, zapoczątkowując największy konflikt w dziejach świata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Żaryn II wojna światowa Adolf Hitler Niemcy III Rzesza

Debata Dnia: Publicyści o granicach wolności słowa

Sąd w Monachium skazał dziennikarza Michaela Stürzenbergera na sześć miesięcy pozbawienia wolności i 100 godzin prac społecznych za "upowszechnianie propagandowych treści niekonstytucyjnych organizacji", noszących – zdaniem prokuratury – znamiona "podżegania przeciwko islamowi". W Debacie Dnia komentarz dra Sebastiana Gajewskiego z Centrum im. I. Daszyńskiego i Piotra Semki, publicysty Do Rzeczy.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy islam uchodźcy imigranci w Europie III Rzesza nazizm

Wypowiedź premier w Auschwitz. "B. Szydło ma do tego prawo"

„Auschwitz to lekcja tego, że należy uczynić wszystko, aby uchronić swoich obywateli” – powiedziała w środę premier Beata Szydło na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 14 czerwca obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Opozycja odniosła się do tych słów krytycznie, uznając, że jest to aluzja ze strony premier do sprawy przyjmowania uchodźców. Wypowiedź premier Beaty Szydło komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Semka („Do Rzeczy”).
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Oświęcim nazizm Niemcy III Rzesza Beata Szydło Piotr Semka

Bitwa o Narwik – pierwsze zwycięstwo aliantów

Bitwa o port Narwik między siłami niemieckimi, a aliantami rozegrała się między 9 kwietnia, a 8 czerwca 1940 podczas hitlerowskiej inwazji na Norwegię. W walkach tych, po raz pierwszy po klęsce wrześniowej, polskie regularne jednostki lądowe starły się z Niemcami. 13 kwietnia Brytyjczycy zwyciężyli w drugiej bitwie morskiej o Narwik.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa III Rzesza Narwik Norwegia Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Skandynawia