Polskie Radio
Section05
Jan Natkański

Zmiany w Arabii Saudyjskiej. Wiosna arabska?

– Doprowadził do tego, że król przyjął dekret o otrzymywaniu przez kobiety prawa jazdy, zapowiada powstanie wielkiego kompleksu turystycznego nad Morzem Czerwonym na obszarze większym niż Belgia – o działalności Mohammeda bin Salmana opowiada gość "Ciekawego czasu" Jan Natkański. Jego zdaniem można te zmiany postrzegać jako swoistą "wiosnę arabską".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Żakowski Jan Natkański Arabia Saudyjska Bliski Wschód

Operacja Mosul. "Islamiści będą walczyć do końca"

Mosul uważany jest za ostatni bastion fanatyków tzw. Państwa Islamskiego w Iraku. Dwa lata temu islamiści przejęli tam władzę, a miasto liczyło wówczas dwa miliony mieszkańców. Od miesiąca około 50 tysięcy żołnierzy oraz bojowników szyickich grup próbuje odbić miasto. Ofensywa może jednak potrwać wiele tygodni. W audycji Świat W Powiększeniu mówił o niej Jan Natkański, były ambasador w krajach arabskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Irak Mosul Państwo Islamskie Jan Natkański

Francuski polityk atakuje Polskę. "To szokujące słowa"

Alain Juppe – jeden z najpoważniejszych kandydatów w zbliżających się wyborach prezydenckich we Francji – stwierdził, że „rozszerzenie Unii Europejskiej było nieprzemyślane”. W tym kontekście mówił m.in. o Polsce. Sprawę w Świecie w Południe komentował Jędrzej Bielecki, publicysta „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Alain Juppe Bliski Wschód Europa Wschodnia Francja Jan Natkański POLSKA Syria Turcja Unia Europejska Węgry

Jakie dziedzictwo pozostawia Szimon Peres?

- Szimon Peres pozostanie jednym z tych polityków izraelskich, którzy rozumieli, że Izrael jest częścią Bliskiego Wschodu. Powiadał, że "pokój zależy od naszej integracji z regionem" - mówił na antenie radiowej Jedynki Jan Natkański, arabista oraz były ambasador RP w Egipcie.
Zobacz więcej na temat:  Benjamin Netanjahu Bliski Wschód Izrael Jan Natkański Jarosław Kociszewski Michał Żakowski Stany Zjednoczone Szimon Peres Więcej świata