Polskie Radio
Section05

KULTURA

Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna

- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka Andrzej Zieliński Zbigniew Seifert

"Trójka pod Księżycem": teatr między sezonami

W "Trójce pod Księżycem" rozmawialiśmy o tym, co od połowy lat 90. dzieje się w teatrach w czasie wakacji. Koniec czerwca w życiu kulturalnym oznacza koniec sezonu i wtedy tradycyjnie podsumowuje się minione wydarzenia artystyczne. W wielu teatrach nadal dokonuje się przeglądu tego, co udało się zrealizować od jesieni do lata, ale coraz częściej słyszymy, że artyści latem grają! Te wakacje są szczególne, po dwóch latach pandemii i z wojną w tle.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik TEATR Anna Wieczur-Bluszcz Warszawa Sopot

Serial "Black Bird" - uniwersalna historia, która przybywa do nas z lat 90.

"Black Bird" to niezwykła serialowa historia, oparta na prawdziwych zdarzeniach z lat 90. Zdaniem Kai Klimek są co najmniej trzy powody, dla których powinniśmy go obejrzeć: to ostatni serial w którym wystąpił Ray Liotta, niezwykle stworzona jest relacja między głównym bohaterem a jego antagonistą oraz klimat lat 90., pokazany bez nostalgii, mroczny.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial Kasia Dydo Kaja Klimek

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

Kuba Płużek: Janusz Muniak był postacią bezcenną

- Pamiętam, że do klubu "U Muniaka" chodziłem regularnie i jak mogłem, to siedziałem blisko niego, żeby słuchać, co mówił. Długo się wzbraniałem przed wejściem na scenę, właściwie mnie tam ktoś wepchnął. Pierwszy raz udało mi się zagrać z Muniakiem w 2007 roku, pamiętam, że był to piątek trzynastego - mówił w Dwójce pianista Kuba Płużek. W piątek (15.07) w letniej odsłonie cyklu "Jazz.PL" kwartet pod jego kierunkiem zagra koncert Janusz Muniak Recomposed.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Muniak Dwójka Jazz Roch Siciński

Toshikazu Kawaguchi o relacjach międzyludzkich i czasie

- Myślę, że to przepiękna książka o relacjach i czasie – w pewnym sensie bardzo abstrakcyjnym. Mamy relację kochanków, relację mąż i żona, kwestię rodzeństwa i rodzicielstwa. I właściwie wszędzie brak jest uważności, umiejętności słuchania - mówiła w Dwójce japonistka Anita Zdrojewska o najnowszej powieści Toshikazu Kawaguchiego "Zanim wystygnie kawa".
Zobacz więcej na temat:  Japonia Tokio Dwójka literatura Toshikazu Kawaguchi Paweł Siwek