Polskie Radio
Section05

KULTURA

Master Truck Show 2022 – jesteśmy na największym zlocie fanów motoryzacji!

Nadszedł ten dzień! Minął rok, a my wracamy na wyjątkowe wydarzenie organizowane na Opolszczyźnie. "Master Truck Show" to trzydniowa, wyjątkowa impreza wypełniona ekstremalnymi emocjami, grami, konkursami, pokazami, targami i wystawami. To największa tego typu impreza w Polsce i jedna z największych w Europie. Nie mogło nas tam zabraknąć! 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kierowcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo kierowca motoryzacja samochód samochody motocykl drogi ŚWIAT

Łukasz Maciejewski: Ennio Morricone dał nam dużo pięknej muzyki

- Ennio Morricone był jedyny. Często wahamy się, my – piszący, komentujący kino, w stopniowaniu epitetów, bo one się wyświechtały. Tymczasem w przypadku postaci formatu Ennio Morricone te epitety wymusza sytuacja obiektywna, bo on naprawdę był muzyką filmową. I nawet za pięćdziesiąt czy sto lat, gdy będziemy mówili o muzyce w kinie, to będziemy mówili o Enniu Morricone - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
Zobacz więcej na temat:  Ennio Morricone muzyka filmowa kino Dwójka Łukasz Maciejewski film dokumentalny Mariusz Gradowski

Lato w mieście. Jakie atrakcje czekają w Warszawie?

Wakacje w mieście można spędzić ciekawie różnorodnie i "kulturalnie", co udowadnia Muzeum Warszawy. W jego placówkach oraz przestrzeni miejskiej dużo się będzie działo. - Mamy wiele warsztatów, wystaw, wydarzeń i aktywności dla dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów a także całych rodzin - mówi Monika Michałek z Muzeum Warszawy. - Program jest bardzo bogaty.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz Warszawa lato rozrywka czas wolny

Wojciech Kilar: muzykę pisałem dla własnej przyjemności

- Nigdy niczego nie koncypowałem, nie zastanawiałem się nad drogą, którą mam iść. Mam nadzieję, że dzięki temu powstało kilka utworów, które nie są jedynie wytworem czystego rzemiosła, a szczerą wypowiedzią człowieka - mówił Wojciech Kilar w jednym z archiwalnych nagrań Dwójki. W niedzielę 17 lipca minie 90. rocznica urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji w cyklu "Głosy z przeszłości" przypomnieliśmy fragmenty nagranych z nim rozmów.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kilar MUZYKA muzyka współczesna rocznica śmierć Dwójka

Tajemnicza Skandynawia na fotografiach Agaty Mayer. Wystawa "My Nordic Noir"

"My Nordic Noir" – pod takim filmowym tytułem można oglądać wystawę fotografii Agaty Mayer w ramach 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich w Darłowie, który odbywa się od 13 do 17 lipca. – Nordic Noir to skandynawski nurt powieści, filmów i seriali kryminalnych, a "My Nordic Noir" to kolekcja fotografii, czyli moje spojrzenie na to zjawisko, na ten nurt, na ten ponadczasowy i międzynarodowy fenomen – powiedziała w "Trójkowo, filmowo" autorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja FILM fotografia Ingmar Bergman wystawa przyroda Sztokholm

Co ma wspólnego Darłowo ze skandynawskim królem?

Kino Bajka w Darłowie to główne miejsce pokazów filmowych oraz wydarzeń towarzyszących 22. Festiwalu Filmów Skandynawskich, który trwa w tym roku od 13 do 17 lipca. Darłowo nie jest miejscem przypadkowym – to tu wieki temu urodził się król Danii, Szwecji i Norwegii Eryk Pomorski, który splótł średniowieczną historię Polski ze Skandynawią i którego losy uczestnicy Festiwalu będą mogli śledzić podczas seansu filmu Charlotte Sieling "Margrete: Queen of the North" (ang. "Małgorzata: królowa Północy").
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński kino Darłowo festiwal filmowy Skandynawia Szwecja Dania historia Polski Norwegia król zamek FILM

PR24 "Kolejny wielki przebój". Piotr Gociek o najnowszej produkcji Marvela

- Zaczniemy od dużego ekranu, ponieważ z danych na miniony poniedziałek wynikało, że film "Thor: Miłość i grom" zdążył w ciągu ponad tygodnia dystrybucji w Stanach Zjednoczonych i na świecie zarobić ponad 13 milionów dolarów, więc wiele wskazuje na to, że wytwórnia Marvela oraz koncern Dinseya mają w rękach kolejny wielki przebój - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Współprowadzący audycję Łukasz Adamski również zdradził swoją opinię na temat filmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 FILM Marvel Marvel Comics kino Piotr Gociek Łukasz Adamski

Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna

- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka Andrzej Zieliński Zbigniew Seifert

"Trójka pod Księżycem": teatr między sezonami

W "Trójce pod Księżycem" rozmawialiśmy o tym, co od połowy lat 90. dzieje się w teatrach w czasie wakacji. Koniec czerwca w życiu kulturalnym oznacza koniec sezonu i wtedy tradycyjnie podsumowuje się minione wydarzenia artystyczne. W wielu teatrach nadal dokonuje się przeglądu tego, co udało się zrealizować od jesieni do lata, ale coraz częściej słyszymy, że artyści latem grają! Te wakacje są szczególne, po dwóch latach pandemii i z wojną w tle.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik TEATR Anna Wieczur-Bluszcz Warszawa Sopot

Serial "Black Bird" - uniwersalna historia, która przybywa do nas z lat 90.

"Black Bird" to niezwykła serialowa historia, oparta na prawdziwych zdarzeniach z lat 90. Zdaniem Kai Klimek są co najmniej trzy powody, dla których powinniśmy go obejrzeć: to ostatni serial w którym wystąpił Ray Liotta, niezwykle stworzona jest relacja między głównym bohaterem a jego antagonistą oraz klimat lat 90., pokazany bez nostalgii, mroczny.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka serial Kasia Dydo Kaja Klimek

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia

Edward Lutczyn – od ośmioletniego karykaturzysty do rysownika "niewalczącego"

Niedawno został odsłonięty jego mural w MSCW Elektrownia w Radomiu. Artysta zdziwił się, ujrzawszy swoje "paski" w skali billboardu. Dla Edwarda Lutczyna liczy się (i liczył od zawsze) dystans wobec rzeczywistości – czy to PRL-owskiej, czy obecnej. – Nigdy nie byłem walczącym rysownikiem, który gniewa się i burczy, ale widocznie nie miałem takiej wewnętrznej potrzeby. Rysowałem to, co dyktowało mi serce – mówił w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Małkowska Klub Trójki SZTUKA komiks komiksy media mural Radom Edward Lutczyn

Kuba Płużek: Janusz Muniak był postacią bezcenną

- Pamiętam, że do klubu "U Muniaka" chodziłem regularnie i jak mogłem, to siedziałem blisko niego, żeby słuchać, co mówił. Długo się wzbraniałem przed wejściem na scenę, właściwie mnie tam ktoś wepchnął. Pierwszy raz udało mi się zagrać z Muniakiem w 2007 roku, pamiętam, że był to piątek trzynastego - mówił w Dwójce pianista Kuba Płużek. W piątek (15.07) w letniej odsłonie cyklu "Jazz.PL" kwartet pod jego kierunkiem zagra koncert Janusz Muniak Recomposed.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Muniak Dwójka Jazz Roch Siciński