Polskie Radio
Section05
Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Elias Canetti. Wielokulturowy pisarz noblista, który przeżył cały XX w.

- Urodził się w Bułgarii, miał nianię Rumunkę, potem wyjechał z rodzicami do Anglii, potem był w Szwajcarii, w Wiedniu zrobił doktorat z chemii. Mieszkał jeszcze w Berlinie i Paryżu, a pisał tylko i wyłącznie po niemiecku - mówiła Maria Przybyłowska, tłumaczka większości dzieł austriackiego noblisty w dziedzinie literatury.
Zobacz więcej na temat:  pisarz nagroda Nobla Dwójka literatura Austria Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Szymon Kuśmider: "Wyszedł z domu" to gorzka komedia

- Uśmiech pojawia się tu w wielu momentach. Myślę, że szczególnie w tych fragmentach, w których widzimy siebie w odprysku rodzinnych relacji: między córką a ojcem, synem a matką, między małżeństwem, ale również w tym, co jest w nas groteskowe - mówił w Dwójce reżyser słuchowiska na podstawie dramatu Tadeusza Różewicza.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Tadeusz Różewicz Dwójka Teatr Polskiego Radia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Wacław Holewiński: przed tą rewolucją Warszawa stawała się rosyjska

- Powstanie styczniowe i właśnie ten czas rewolucji 1905-1907 to są kamienie milowe. Bez nich, w moim odczuciu, Polska w 1918 roku by nie powstała. Proces rusyfikacji był ogromny. Warszawa powoli stawała się rosyjskim miastem. Tak naprawdę tylko jednostki były zdeterminowane i chciały walczyć - mówił autor książki "Pogrom 1907".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka premiera literatura Warszawa

Prof. Koziołek: Pilch był jednym z największych stylistów naszej prozy

- Uczynił to, o co dopominał się Czesław Miłosz mówiąc, że istnieje urwana ścieżka polskiej prozy literackiej, która powinna się jego zdaniem rozpocząć od Biblii Wujka, który sprozaizował polszczyznę. Pilch wykonał zadanie Miłosza - mówił na antenie Programu 2 Polskiego Radia prof. Ryszard Koziołek, literaturoznawca.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Pilch Andrzej Franaszek Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Kielce Wisła

Krótka historia "niegrzecznej" literatury dziecięcej

- Pierwszą "niegrzeczną" książką dla dzieci była dylogia o Alicji: "Alicja w krainie czarów" i "Po drugiej stronie lustra" Lewisa Carolla. To była bezpośrednia "szydera" z dydaktycznej literatury dziecięcej. Wszystkie późniejsze książki nawiązywały do "Alicji", począwszy od "Pippi Pończoszanki" - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Anna Czernow, przewodnicząca Polskiej Sekcji IBBY.
Zobacz więcej na temat:  dzieci literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka dzień dziecka

Piotr Bojarski: to ojciec "zaprogramował" Arkadego Fiedlera

- W swoich książkach autobiograficznych Arkady Fiedler niewiele wspomina o matce. Prawdopodobnie jest tak, że tej codziennej serdeczności w takim domowym wymiarze aż tak się nie dostrzega. Zwykle pamięta się lepiej tego rodzica, który jakoś nas pobudza, inspiruje. Chyba stąd się to właśnie wzięło - mówił w Dwójce autor książki "Fiedler. Głód świata".
Zobacz więcej na temat:  Arkady Fiedler Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka literatura biografia

Stanisław Grzesiuk. Twórczość warszawiaka z Czerniakowa

- On nie miał żadnego planu na to, że najpierw napisze książkę o obozie, a jak się okaże, że to hit, to będzie pisał dalej. To było całkowicie spontaniczne. Dziadek chyba do końca nie wierzył, że ta książka będzie wydana, a jej sukces ogromnie go zaskoczył - opowiadała w "Rozmowach po zmroku" Izabela Laszuk, wnuczka Stanisława Grzesiuka.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Grzesiuk Warszawa Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KULTURA

Prof. Krzysztof Gajda: najlepsze są piosenki o niespełnionej miłości

- Jak pomyślimy sobie o piosenkach, które są najciekawsze, najważniejszej, najbardziej wartościowe literacko, to najczęściej jednak chodzi o miłość nie do końca szczęśliwą. To jest pewnie tak, jak w ogóle z literaturą, że jakiś defekt, jakieś niespełnienie jest dla artystów bardziej interesujące niż wtedy, gdy wszystko idzie gładko - mówił w Dwójce literaturoznawca i badacz piosenki literackiej.
Zobacz więcej na temat:  miłość Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka MUZYKA

"Inny świat". Słuchowisko bez rodzajowego efektu dźwiękowego

- Wszystkie dźwięki, które pojawiają się w sytuacjach, które z łatwością rozpoznalibyśmy słuchając np. wyrębu lasu, tutaj zrealizowane jest przez Pawła Szambulskiego na instrumentach i przedmiotach. Jest to metafora teatru radiowego - mówiła w "Kwadransie bez muzyki" Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka słuchowiska "Inny świat", które w sobotę (15.02) będzie miało premierę w Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Dwójka KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR Anna Wieczur-Bluszcz

Całkiem nowy polski Czechow

- Kiedy Polscy reżyserzy młodszego pokolenia chcą opowiedzieć o dzisiejszym świecie tekstem Czechowa, to jednak bardzo mocno go przepisują. Rosjanie po prostu ubierają aktorów w kostium – nie ma tam zgrzytu między tekstem a stylem scenograficzno-kostiumowym. I nikogo nie oburza, gdy Czechow jest wystawiony we współczesnym kostiumie - mówiła Agnieszka Lubomira Piotrowska, autorka nowego wydania prawie wszystkich dramatów wybitnego rosyjskiego twórcy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Czechow tłumacz literatura KSIĄŻKA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR