Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Znamy laureatów

Sanktuarium Jasnogórskie, ordynariusz diecezji włocławskiej bp Wiesław Mering oraz wolontariuszka Helena Kmieć, zamordowana na misji w Boliwii - to tegoroczni laureaci Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Jubileuszowa, 70. gala wręczenia nagród odbędzie się 9 czerwca na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem Rozmowy kulturalnej był Marcin Kluczyński, red. nacz.  Civitas Christiana, Stowarzyszenia, które jest fundatorem nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra Boliwia Ernest Bryll Stanisław Dziwisz Michał Lorenc

100-lecie Nagrody Pulitzera. "Wszyscy o niej marzą"

Faulkner, Hemingway, McCarthy, Roth, Steinbeck - to tylko niektórzy laureaci Nagrody Pulitzera, najważniejszego amerykańskiego wyróżnienia w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. W setną rocznicę jej przyznawania o dawnych i współczesnych laureatach, znaczeniu nagrody i jej fundatorze Josephie Pulitzerze mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista mówiła amerykanistka prof. Ewa Łuczak z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze dziennikarstwo literatura

Andrzej Krauze i jego porachunki z cenzurą

Andrzej Krauze zadebiutował w „Szpilkach” w 1973 roku. Jako rysownik w czasach PRL wielokrotnie zmagał się z cenzurą. Obecnie, od ponad 40 lat, współpracuje z brytyjskim „Guardianem”. Czy dziś jesteśmy bardziej tolerancyjni dla żartów wyrażających poglądy „nie po naszej myśli”? O tym satyryk, wraz z Elżbietą Laskowską, dyrektor Muzeum Karykatury, mówił w audycji „Kwadratura Kultury”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 malarstwo cenzura

Miesiąc Fotografii w Krakowie: Wszyscy jesteśmy fotografami

Hasłem przewodnim 15. edycji największego festiwalu poświęconego tej dziedzinie sztuki w Polsce będzie „zewnątrz wewnątrz”. Kuratorem imprezy jest Gordon MacDonald, pochodzący z Wielkiej Brytanii kurator, wydawca i artysta. W programie znalazło się 11 wystaw prac 98 artystów. O festiwalu mówiła w audycji Rozmowa Kulturalna dyrektorka Miesiąca Fotografii Agnieszka Dwernicka.
Zobacz więcej na temat:  Kraków fotografia

Zbigniew Wodecki nie żyje. Muzyk miał 67 lat

W poniedziałek w wieku 67 lat zmarł Zbigniew Wodecki - piosenkarz, kompozytor i aranżer znany między innymi z przebojów: "Izolda", "Chałupy Welcome to" i "Lubię wracać tam, gdzie byłem". - Był człowiekiem niezwykle dowcipnym, optymistycznym, bardzo życzliwym. Nigdy nie powiedział o nikim złego słowa – wspominał w Polskim Radiu 24 Paweł Sztompke z Programu Pierwszego Polskiego Radia. Artystę wspominali także piosenkarz i kompozytor Krzysztof Cugowski, piosenkarz Michał Bajor i dziennikarka muzyczna Maria Szabłowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 MUZYKA Zbigniew Wodecki

"Sztuka jest skarbem dla funkcjonowania narodu"

Coraz częściej wracają do Polski dzieła sztuki utracone w wyniku rabunku niemieckiego czy sowieckiego. O ile jednak po stronie niemieckiej dochodzi czasem do dialogu, o tyle Federacja Rosyjska nie chce rozmawiać na temat powrotu obrazów. Gościem audycji Utracone, Odzyskane był wiceprzewodniczący parlamentu europejskiego, były wiceminister kultury Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  muzeum Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ryszard Czarnecki Magdalena Ogórek

Festiwal w Cannes od kuchni. "Ogromny biznes"

W środę w Cannes na francuskim Lazurowym Wybrzeżu rozpoczął się festiwal filmowy. To już 70. odsłona tej imprezy będącej świętem światowego kina. O Złotą Palmę będzie się ubiegało dziewiętnaście filmów, a przewodniczącym jury jest hiszpański reżyser Pedro Almodovar. O festiwalu mówił w audycji Weekend Kulturalny Edward Porembny, producent filmowy, reżyser i scenarzysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kino Cannes festiwal filmowy