Polskie Radio
Section05
KulturaPR24

"Ten drugi dom" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie

Bohaterką dramatu Sharra White'a jest Juliana, kobieta po pięćdziesiątce. Błyskotliwa inteligencja to jej największy atut, ale i największe obciążenie. Karierę naukową porzuciła na rzecz posady w firmie farmaceutycznej. Pewnego dnia w czasie prezentacji jej pamięć buntuje się po raz pierwszy. Sharr White opowiadając z brawurą o postępującym przypadku utraty pamięci, równocześnie pokazuje mechanizm wypierania złych doświadczeń uprawiany przez nas wszystkich. O przedstawieniu "Ten drugi dom" mówiła w audycji Na Scenie Agnieszka Lipiec-Wróblewska, reżyserka spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24

Jak Niemcy kradli polskie skarby kultury?

Prawo w Niemczech mówi o 30-letniej karencji, która powoduje, że syn czy córka nie musi tłumaczyć się z tego, w jakich okolicznościach rodzice nabyli dane obrazy. Dokąd trafiały zagrabione z Warszawy w czasie II wojny światowej zabytki i jak je odzyskiwać? O tym w audycji "Utracone, odzyskane" mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki.  
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Magdalena Ogórek Powstanie Warszawskie Niemcy

Debata Poranka: Kultura sceną sporu politycznego

Zarząd województwa dolnośląskiego domaga się odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Aktor w ubiegłym roku na tym stanowisku zastąpił obecnego posła Nowoczesnej, Krzysztofa Mieszkowskiego. Czy kultura staje się dziś w Polsce jednym z obszarów sporu politycznego? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Piotr Zaremba, publicysta „wSieci” i Jakub Majmurek z „Krytyki Politycznej”.
Zobacz więcej na temat:  PiS Teatr Polski we Wrocławiu Mateusz Matyszkowicz Krzysztof Mieszkowski

Z czego żyją „wolne” zawody?

Opublikowany niedawno raport „Sytuacja artystów w Polsce” pokazuje, że niepewność związaną z sytuacją finansową czują głównie literaci, dziennikarze, filolodzy, kompozytorzy, a także muzycy i śpiewacy. Gośćmi programu Kwadratura Kultury byli: Bożena Leszczyńska - prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, Grzegorz Sieczkowski - niezależny publicysta, Mateusz Olszewski - student IV roku reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska malarstwo Władysław Strzemiński

Czym Siergiej Eisenstein naraził się Stalinowi?

Choć wśród jego filmów były i takie, które służyły propagandzie władzy radzieckiej, to parokrotnie naraził się swoją twórczością Stalinowi. O jakie filmy chodzi? Władimir Zabrodin w nowo wydanej książce „Eisenstein: kino, władza, kobiety” opisuje historię tych dzieł oraz publikuje prywatną korespondencję artysty z żoną i matką. W audycji ,,Trendy Kultury” w Polskim Radiu 24 o fenomenie reżysera opowiadał filmoznawca i krytyk filmowy, Konrad Zarębski.
Zobacz więcej na temat:  FILM kino

Książka "Londyn 1967" – kontrkulturowy przewodnik

- Lata 60. można kochać i można ich nienawidzić. Są na ich temat dwie narracje. Kontrkulturowa, pokazująca idealistyczne aspekty tego okresu, które wprowadziły istotne zmiany społeczne w kolejnych dekadach. Jest też narracja konserwatywna, która pokazuje, że była to epoka, która pozostawiła po sobie tylko kaca, ze względu na narkotyki i rozluźnienie obyczajów seksualnych – tak o latach 60. mówił w audycji Między Kropkami prof. Piotr Szarota z Instytutu Psychologii PAN, autor książki „Londyn 1967”.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura pisarz 1967 lata 60