Polskie Radio
Section05
Laski

Święto Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach. Małżonka prezydenta odwiedziła wychowanków

Małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w piątek w corocznym święcie Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach koło Warszawy. Pierwsza dama życzyła podopiecznym ośrodka, by realizowali marzenia i spotykali na swojej drodze dobrych i życzliwych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Agata Kornhauser-Duda POLSKA społeczeństwo regiony mazowieckie Laski

Premiera filmu „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie”

W dniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej w Warszawie odbyła się premiera obrazu, który opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III"
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego FILM Elżbieta Róża Czacka Stefan Wyszyński Kazimierz Nycz Powstanie Warszawskie Laski

Dzieło Lasek. Niezwykłe miejsce spotkań matki Czackiej z kard. Wyszyńskim

Matka Elżbieta Róża Czacka jest założycielką ośrodka dla ludzi niewidomych w Laskach i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które im posługuje. Róża Czacka w wieku 22 lat sama straciła wzrok. W 1910 roku zorganizowała w Warszawie pierwszy dom dla niewidomych dziewcząt, który dał początek Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo beatyfikacja Elżbieta Róża Czacka beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kościół katolicki Laski Stefan Wyszyński

Służyła niewidomym na ciele i duszy. Siostra Maria Czacka i jej dzieło

- Siostra Czacka przyjmowała ślepotę jako krzyż dany do Boga. Wierzyła, że fizyczna ułomność pozwala niewidomym rozwinąć życie wewnętrzne i służyć dzięki temu innym ludziom - mówiła w Polskim Radiu 24 Magadalena Merta, która wraz Maryną Miklaszewską przypomniała postać matki Elżbiety Czackiej (Róży Marii Czackiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Laski niewidomi wiara religia niepełnosprawni niepełnosprawność

"Usamodzielnianie się osób niepełnosprawnych"

Ukończenie 25 lat przez osobę niepełnosprawną nie jest często powodem do radości. Jak wygląda usamodzielnianie się dorosłych osób niepełnosprawnych. Na jaką pomoc państwa mogą liczyć i dlaczego wielu z nich po ukończeniu szkoły nie może znaleźć pracy? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Monika Kruczyńska-Szymaniak, terapeuta z Fundacji Pomocna Ręka w Markach oraz Krzysztof Naczaj, osoba niewidoma, korzystająca z jej pomocy.
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność Olga Mickiewicz-Adamowicz Ewelina Karpacz-Oboładze Laski niewidomi