Polskie Radio
Section05
Maria Przełomiec

W. Jakóbik: Białoruś oczekuje niższych cen gazu od Rosji

- Ograniczenie dostaw przez szlak niemiecki, które zajdzie przez realizację wyroku ws. OPAL doprowadzi do zwiększenia transportu gazu przez Białoruś i Ukrainę. Te kraje są dzięki temu w trochę lepszej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner z PISM.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja Arabia Saudyjska Iran Gazprom ropa naftowa Bliski Wschód energetyka USA Maria Przełomiec Wojciech Jakóbik

"Spojrzenie na Wschód". Eksperci o zwolnieniu Johna Boltona

- Ja bym nie przeceniał znaczenia dymisji Johna Boltona. Być może nastąpi jakieś złagodzenie kursu w polityce zagranicznej chociażby wobec Iranu. Czy wobec Rosji - nie byłbym tego taki pewien - mówił Grzegorz Kuczyński w Polskim Radiu 24. Gościem audycji "Spojrzenie na Wschód" była również Jadwiga Rogoża.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Maria Przełomiec Europa Wschodnia Rosja Ukraina John Bolton

W jaki sposób Rosja buduje swoje wpływy w Europie?

– Rosjanie inwestują w takie grupy społeczne, które będą mogli wykorzystać do realizacji własnych celów – powiedział Kamil Basaj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. W jaki sposób Rosja poszerza swoje wpływy w państwach europejskich? Do sprawy w audycji "Spojrzenie na Wschód" odniosła się również Olga Doleśniak-Harczuk, specjalistka od spraw niemieckich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Europa wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 bezpieczeństwo Maria Przełomiec

Rosja wróciła do Rady Europy. Ekspert: Putin dopiął swego

- Niestety dla naszej części Europy, coraz bardziej zmienia się klimat w stosunku do państwa rosyjskiego. Im dalej na zachód, tym bardziej widać, że to zagrożenie rosyjskie nie jest przyjmowane jako coć bardzo istotnego - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Tragedią jest podział Europy. To pęknięcie jest coraz bardziej widoczne - dodał Jan Piekło, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie w latach 2016–2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Europa wojsko Moskwa Maria Przełomiec Ukraina

Adam Eberhardt: telemost to "gierki" Rosji na Ukrainie

- Rosja zdała sobie sprawę, że jej wpływy na Ukrainie są słabe, stąd gierki, mające wzmocnić siły prorosyjskie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Eberhardt, szef Ośrodka Studiów Wschodnich. - Takie działanie nie przysporzy głosów siłom prorosyjskim - przekonywał dr Łukasz Jasina, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Europa Wschodnia Maria Przełomiec Wybory na Ukrainie Rosja

Spojrzenie na Wschód: Rosja chce anektować Białoruś?

Realizacja celów polityki gospodarczej to sprawa kluczowa; w przypadku porażki Białorusi może grozić wejście w skład innego państwa – ostrzegł Alaksandr Łukaszenka podczas spotkania z urzędnikami władz lokalnych w obwodzie mohylewskim. W Spojrzeniu na Wschód o tym, czy Rosja może anektować Białoruś, mówili Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich i dr Paweł Usow, białoruski politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Białoruś Maria Przełomiec Władimir Putin

Spojrzenie na Wschód: Relacje USA-Rosja a Ukraina

- Berlin ma być gwarantem tranzytu gazu do Unii Europejskiej, bo lobbuje najbardziej za projektem Nord Stream 2. Pojawia się pomysł, aby Niemcy mogły zarządzać systemem gazociągów przesyłowych na Ukrainie, a to jest ryzykowne - mówił w audycji Spojrzenie na Wschód w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki, analityk portalu Biznes Alert, o kulisach rozmów prezydentów USA i Rosji, w sprawie budowy gazociągu do Europy. Żenia Klimakin z Fundacji Adama Mickiewicza mówił natomiast o uwięzionym w rosyjskim łagrze, ukraińskim reżyserze, Ołehu Sencowie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Donald Trump Władimir Putin Maria Przełomiec gazociąg północny Ukraina Polskie Radio 24

Rok 2019 okaże się przełomowy dla Ukrainy?

– W tym roku na Ukrainie odbędą się podwójne wybory. Z tego też względu wskazuje się, że najbliższe miesiące mogą okazać się szczególnie znaczące dla naszego wschodniego sąsiada – powiedział Jan Malicki, szef Studium Europy Wschodniej. W audycji "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o teraźniejszości i przyszłości państwa ukraińskiego w przeddzień XII międzynarodowego Forum Polska-Ukraina, które odbędzie się w dniach 24-25 stycznia w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Ukraina Kijów Maria Przełomiec stosunki polsko-ukraińskie

Ekspert: Rosja korzysta jedynie na słabościach Zachodu

- Rosja korzysta jedynie na słabościach Zachodu w takich dziedzinach jak cyberprzestrzeń i słabości demokracji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy, szef działu zagranicznego Polskiej Agencji Prasowej. - Rosjanie staraja się pokazać, że są silniejsi niż w rzeczywistości - dodał Jan Piekło, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie w latach 2016–2019.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Europa wojsko Moskwa Maria Przełomiec

NASZ WYWIAD Gdzie są rafy w relacjach Polski i Litwy? "Kreml działa"

Mamy wiele wspólnych problemów do rozwiązania: oba kraje łączy newralgiczny przesmyk suwalski, pojawił się problem Iskanderów, które obejmują zasięgiem oba kraje; istotne są kwestie energetyczne, obronne, współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego. O stanie relacji Polski i Litwy oraz o tym, co można zrobić, by pozbyć się raf w stosunkach dwustronnych - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Maria Przełomiec, dziennikarka i znawczyni sytuacji w regionie Europy Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Maria Przełomiec Litwa Rosja propaganda relacje polsko-litewskie

NASZ WYWIAD "Relacje z Litwą wzorem dla stosunków z innymi sąsiadami"

Wizyta premiera na Litwie bardzo dobrze pokazała, jak mocno Polska i Litwa są połączone wspólnym interesem strategicznym, jakim jest obrona przed rosyjską agresją. Teraz musimy realizować, to co zaczęliśmy – budować infrastrukturę, mosty energetyczne  - to wielka szansa– mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa relacje polsko-litewskie Maria Przełomiec Rosja wojna hybrydowa Ukraina

Ocieplenie na linii USA-Korea Płn. niekorzystne dla Rosji

– Rosja nie będzie z tego zadowolona – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Były wiceminister spraw zagranicznych w ten sposób odniósł się do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczyt w Singapurze Donald Trump Kim Dzong Un Władimir Putin Maria Przełomiec Paweł Kowal Jarosław Guzy Rosja Kreml USA Korea Północna