X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
Maria Przełomiec

Ocieplenie na linii USA-Korea Płn. niekorzystne dla Rosji

– Rosja nie będzie z tego zadowolona – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Były wiceminister spraw zagranicznych w ten sposób odniósł się do spotkania przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 szczyt w Singapurze Donald Trump Kim Dzong Un Władimir Putin Maria Przełomiec Paweł Kowal Jarosław Guzy Rosja Kreml USA Korea Północna

NASZ WYWIAD "Relacje z Litwą wzorem dla stosunków z innymi sąsiadami"

Wizyta premiera na Litwie bardzo dobrze pokazała, jak mocno Polska i Litwa są połączone wspólnym interesem strategicznym, jakim jest obrona przed rosyjską agresją. Teraz musimy realizować, to co zaczęliśmy – budować infrastrukturę, mosty energetyczne  - to wielka szansa– mówi portalowi PolskieRadio.pl Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Litwa relacje polsko-litewskie Maria Przełomiec Rosja wojna hybrydowa Ukraina

NASZ WYWIAD Gdzie są rafy w relacjach Polski i Litwy? "Kreml działa"

Mamy wiele wspólnych problemów do rozwiązania: oba kraje łączy newralgiczny przesmyk suwalski, pojawił się problem Iskanderów, które obejmują zasięgiem oba kraje; istotne są kwestie energetyczne, obronne, współpraca w rejonie Morza Bałtyckiego. O stanie relacji Polski i Litwy oraz o tym, co można zrobić, by pozbyć się raf w stosunkach dwustronnych - mówiła w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Maria Przełomiec, dziennikarka i znawczyni sytuacji w regionie Europy Wschodniej.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Maria Przełomiec Litwa Rosja propaganda relacje polsko-litewskie

Maria Przełomiec: w relacjach z Litwą zawsze jest ten trzeci

Mam nadzieję, że obie wizyty na Litwie, premiera i prezydenta, będą kolejnym krokiem w dobrą stronę. Między naszymi narodami dzieje się coraz lepiej – mówiła portalowi PolskieRadio.pl Maria Przełomiec, dziennikarka i znawczyni sytuacji w regionie Europy Wschodniej. Publicystka zwraca uwagę, że potrzebne są kompromisy i świadomość tego, że zgoda w regionie jest nie na rękę Rosji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Maria Przełomiec Litwa Rosja propaganda

„Utrzymanie gorącego Donbasu jest w interesie Rosji”

Rosja uznała paszporty samozwańczych Republik Donieckiej i Ługańskiej na Ukrainie. Rozważa także nadanie rosyjskiego obywatelstwa obywatelom samozwańczego Naddniestrza znajdującego się w Mołdawii. Rozmawiali o tym w programie Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych  PAN) i Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Donieck Polskie Radio 24 Ukraina Paweł Kowal Wojciech Górecki Maria Przełomiec Donbas

"Rosjanie będą musieli ujawnić część swojej agentury"

– Rosjanie będą musieli ujawnić większą część swojej agentury wpływu, ponieważ za gen. Flynnem stoi na pewno wiele osób czy to z otoczenia Donalda Trumpa, czy w administracji amerykańskiej – powiedział w audycji Spojrzenie na Wschód Jarosław Guzy, ekspert ds. bezpieczeństwa. O konsekwencjach dymisji Michaela Flynna mówił także dr Łukasz Jasina, ekspert ds. polityki wschodniej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Rosja Jarosław Guzy Maria Przełomiec Łukasz Jasina

Biełsat do likwidacji? "To nasza największa soft power"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamierza obciąć dotacje dla białoruskojęzycznej telewizji Biełsat z 17 do 5 mln zł. Jak stwierdziła szefowa tej telewizji, Agnieszka Romaszewska, oznacza to de facto koniec nadawanej z Polski stacji. Gościem programu Spojrzenie na Wschód był także Juliusza Sabak z Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Białoruś Biełsat Agnieszka Romaszewska telewizja telewizja publiczna Maria Przełomiec Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"25 lat temu rozpadł się ZSRR, ale nie system imperialny"

- Federacja Rosyjska ma ambicje, by dominować nie tylko w sferze byłego Związku Radzieckiego, ale też w Europie Środkowej. Wynikają one z tego, że rozpad ZSRR nie był ostateczny - mówił o rocznicy zawarcia układu białowieskiego dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gościem programu Spojrzenie na Wschód był także białoruski politolog Paweł Usow.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja Białoruś Ukraina Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Maria Przełomiec Paweł Usow Paweł Kowal wnp.pl

Kijów ogłasza ćwiczenia. Wojska rosyjskie w gotowości

Rosyjskie wojska obrony przeciwrakietowej na Krymie zostały postawione w stan gotowości bojowej. Powodem mają być zapowiedziane przez Kijów na 1 i 2 grudnia manewry z użyciem rakiet w okolicach zaanektowanego przez Moskwę półwyspu. Gośćmi programu Spojrzenie na Wschód byli Krzysztof Filcek (Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI) i Daniel Szeligowski (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Krym Rosja Maria Przełomiec

Trump prezydentem - nowe otwarcie dla Rosji

– Rosjanie politycznie grali na to, przeciwko czemu była Polska. Oni liczyli na nowe otwarcie i moment destabilizacji, w którym można coś ugrać. Natomiast kraje, które czują się zagrożone imperializmem rosyjskim, liczyły na stabilizację – mówił w audycji Spojrzenie na Wschód dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN). Gościem Marii Przełomiec był również dr Marcin Zaborowski (Center for European Policy Analysis).
Zobacz więcej na temat:  anteny wybory w USA Donald Trump Maciej Jastrzębski Maria Przełomiec Paweł Buszko Paweł Kowal Rosja Ukraina USA wybory prezydenckie w USA