Polskie Radio
Section05

NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Groźne fake newsy o Polsce i USA w czasie pandemii. Ekspert: zbieżne z interesem Kremla, to zapewne nie koniec

Kreml, atakujący Polskę, będzie chciał wykorzystać chaos związany z pandemią, emocje, które są żywsze przed wyborami. Powinniśmy poświęcić większą uwagę próbom wywołania chaosu i szczególnie monitorować obszar cyberbezpieczeństwa. Nie można lekceważyć nawet małych incydentów - mogą być wstępem lub testem przed większą operacją – mówił portalowi PolskieRadio24.pl ekspert warszawskiego biura CEPA Olgierd Syczewski, komentując atak na stronę internetową Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja fake news cyberbezpieczeństwo wojsko USA

NASZ WYWIAD Trwa wojna Chin i USA o prawdę o pandemii. Tymczasem Chiny wciąż się zbroją, np. w broń hipersoniczną

- Rywalizacja Chin i USA rozwija się na wielu polach. Pamiętajmy o tym, czytając gazety, bo ma to przełożenie na życie każdego z nas – gdy mocarstwa kichają, małe państwa mają katar. Podczas pandemii trwa wojna o prawdę, poniżej progu otwartego konfliktu. Jednak ta rywalizacja kontynuowana jest od wielu lat m.in. na poziomie zbrojeń – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Tomasz Smura z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Chiny USA broń jądrowa Rosja wojsko koronawirus infografika Tajwan Hongkong

NASZ WYWIAD Ekspert: różnica potencjału USA i Chin jest duża. W chińskim telefonie nie ma wiele z myśli technicznej Chin

- Chiny patrzyły i patrzą z niepokojem na reakcję prezydenta USA Donalda Trumpa na ich politykę w sferze handlu, gospodarki, technologii. Przy dużej różnicy potencjału to uderza w ich fundament – eksport, w Chiny jako fabrykę świata – mówi portalowi PolskieRadio24.pl PolskieRadio24.pl dr Marcin Przychodniak (PISM). Pandemia koronawirusa konflikt USA-Chiny jeszcze bardziej zaognia.
Zobacz więcej na temat:  Chiny USA broń jądrowa Rosja wojsko koronawirus infografika Tajwan Hongkong

NASZ WYWIAD UE w trakcie meczu po pierwszej połowie. Ekspert: kluczowy będzie nowy budżet i plan odbudowy gospodarki

Ostateczny wynik starcia UE z pandemią będzie zależał m.in. od tego jak, będzie wyglądał nowy siedmioletni budżet Wspólnoty i kiedy zostanie przyjęty, a także od planu ożywienia gospodarki UE. Po drugie istotne jest to, na ile uda się uniknąć sporów między członkami UE – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik (PISM).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska fundusze unijne Komisja Europejska ŚWIAT infografika

NASZ WYWIAD Bartosz Zmarzlik: pod taśmą nie ma ludzi z przypadku [WYWIAD]

- Mam nadzieję, że kluby to przetrwają i jakoś uda nam się dogadać i rozpocząć ten sezon. Na pewno imprezy masowe będą wstrzymane, więc trzeba będzie dojść do porozumienia i jakoś ograć to w inny sposób. Ogólnie dobrze by było, jakby sport się pokazał - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Bartosz Zmarzlik, indywidualny mistrz świata na żużlu, reprezentujący barwy Stali Gorzów i Orlen Team.
Zobacz więcej na temat:  SPORT Moto sport sporty motorowe żużel Ekstraliga Bartosz Zmarzlik Stal Gorzów opinie

NASZ WYWIAD Ekspert PISM: Chiny najszybciej modernizują arsenał nuklearny; robi to także Rosja

W ostatnich latach właściwie wszystkie mocarstw nuklearne przyspieszyły proces przezbrojenia i modernizacji arsenałów. Prawdopodobnie najbardziej intensywne przezbrajanie i dozbrajanie w nowe typy pocisków rakietowych ma miejsce w Chinach. Także w Rosji pojawiły się nowe pociski Buriewiestnik i torpeda Posejdon z napędem nuklearnym – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Marcin A. Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Chiny USA broń jądrowa Rosja wojsko

NASZ WYWIAD Testy na poligonie Lob Nor. Ekspert OSW: Chiny zmieniają strategię użycia broni jądrowej, wzorując się na Rosji

Próba testowa na poligonie Lob Nor wpisywałaby się w logikę zmian strategii militarnej Chin, dotyczącej użycia broni jądrowej, która ewoluuje i wzoruje się na doktrynie rosyjskiej, zakładającej użycie taktycznej broni jądrowej małej mocy w wojnie konwencjonalnej – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Chiny wojsko koronawirus Światowa Organizacja Zdrowia broń nuklearna

NASZ WYWIAD Ropa za 5 dolarów? Ekspert: to koronawirus dziś rządzi ropą, nie OPEC, nie wiemy jeszcze, jak Rosja to odczuje

W przypadku Rosji straty z racji pandemii będą o wiele poważniejsze niż te wynikające z powodu spadku ceny ropy - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując sytuację na rynku po porozumieniu OPEC+. Jak wskazał, w najbliższych tygodniach jeszcze bardziej spadnie popyt na rynkach zbytu Rosji, a sektor naftowy odpowiada za 33 procent dochodów do budżetu tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ropa naftowa OPEC gaz Arabia Saudyjska energetyka

NASZ WYWIAD Dym z pożarów czarnobylskich lasów zagrożeniem dla Polski? Fizyk medyczny wyjaśnia

Dane dotyczące tła promieniowania na Ukrainie wykazują brak istotnych zmian – tylko minimalne odchylenia, które nie mają znaczenia, jeśli chodzi o poziom radiacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, były pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Jak mówi, dym z pożaru, docierający m.in. do Kijowa, może być toksyczny ze względu na produkty spalania - jak każdy dym.
Zobacz więcej na temat:  fizyka Ukraina Czarnobyl katastrofa w Czarnobylu promieniowanie pożar infografika

NASZ WYWIAD Koronawirus kontra ropa. Ekspert: cena będzie spadać, rynek będzie rozchwiany. Porozumienie OPEC+ niekoniecznie pomoże

- Według ekspertów luka na rynku po stronie popytu może być większa niż wstępnie zakładane cięcia wydobycia rzędu 10-15 mln baryłek dziennie. Nawet jeśli uda się wynegocjować porozumienie w tej sprawie między światowymi producentami, to rynek pozostanie zaburzony i kryzys nie zostanie zażegnany. Zależy to bowiem od przebiegu pandemii, która jest głównym czynnikiem ograniczającym popyt na ropę – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mateusz Kubiak, ekspert ds. energetyki.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ropa naftowa Rosja USA Arabia Saudyjska

NASZ WYWIAD Będą nowi członkowie NATO? B. attaché USA w Polsce: Gruzja jest już gotowa, trzeba współpracować z Ukrainą

NATO powinno zaoferować Gruzji Plan Działań na Rzecz Członkostwa (MAP), ponieważ Gruzja jest gotowa, by przystąpić do NATO. Należy także współpracować z Ukrainą, by możliwe było włączenie jej do Programu Rozszerzonego Partnerstwa w 2020 roku - ocenia Ray Wójcik, b. attaché wojskowy armii USA w Polsce, obecnie dyrektor biura CEPA w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  NATO Gruzja

NASZ WYWIAD Kajetanowicz: świat mocno się zmieni, trzeba się dostosować

- Świat na pewno mocno się zmieni, ale musimy sobie z tym radzić, skupić na tym, by dobrze wykonywać swoją pracę - mówi w rozmowie z PolskieRadio24.pl Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy. "Kajto" jak większość sportowców spędza czas na kwarantannie domowej. Powodem jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, która sparaliżowała zdecydowaną część imprez masowych, w tym cykl rajdowych mistrzostw świata (WRC).
Zobacz więcej na temat:  kajetan kajetanowicz Rajdy samochodowe Moto sport sporty motorowe koronawirus SPORT opinie

NASZ WYWIAD Pandemia w Niemczech: głosowanie korespondencyjne, strategie wyjścia, aplikacja "na koronawirusa"

W Niemczech z natężeniem opracowuje się strategie wyjścia i funkcjonowania w dobie pandemii do czasu wynalezienia szczepionki albo leku – mówi portalowi PolskieRadio24.pl analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Frymark. Trwają prace m.in. nad aplikacją informującą o kontakcie z zakażonym – bez parametrów lokalizacyjnych. Wdraża się projekty gospodarcze na bardzo dużą skalę.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy koronawirus Bawaria bezpieczeństwo Angela Merkel wybory

NASZ WYWIAD Z pustyni pod dach. Jakub Przygoński: trzeba sobie znaleźć jakieś zajęcie

- Do Dakaru jeszcze bardzo daleko. Ciężko jest nawet o tym myśleć, trzeba się skupić na tym co będzie za miesiąc, dwa. Jeżeli mielibyśmy założyć, że do stycznia będzie wstrzymany ruch ludzi, to raczej żadna gospodarka na świecie tego nie wytrzyma - mówi w rozmowie z PolskieRadio24.pl Jakub Przygoński, kierowca rajdowy z Orlen Team.
Zobacz więcej na temat:  jakub przygoński Rajdy samochodowe Moto sport SPORT sporty motorowe opinie

NASZ WYWIAD Zwycięstwo Polski nad Gazpromem. Ekspert: Gazprom odda dług, dla regionu to ważna lekcja

- Dług Gazpromu wobec Polski będzie uregulowany, a orzeczenie trybunału arbitrażowego przełoży się na niższą cenę gazu w pozostałym czasie obowiązywania kontraktu jamalskiego - prognozuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich, komentując korzystne dla Polski orzeczenie Trybunału w Sztokholmie. 
Zobacz więcej na temat:  Gazprom Rosja gaz ziemny PGNiG Białoruś Raport Białoruś

NASZ WYWIAD Wielkie nieporozumienie naftowe. Białoruś ogłosiła sukces, ale Moskwa nie chciała współpracować

- Białoruś i Rosja w marcu twierdziły, że doszło do porozumień politycznych w kwestii dostaw ropy naftowej. Jednak strony podają sprzeczne uzgodnienia – to oznacza, że mamy jedno wielkie nieporozumienie naftowe - powiedział dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Nie wiadomo, na jakim etapie są rozmowy Mińska i Moskwy. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Raport Białoruś ropa naftowa gaz

NASZ WYWIAD "From Russia with Love" i fala fake newsów. Kreml chce obniżyć status Polski, skłócić Zachód

- Fake news głoszący, że Polska nie pozwoliła na przelot transportu medycznego do Włoch lub informacje o rzekomym ”roznoszeniu” przez wojska USA wirusa podczas ćwiczeń Defender 20 są zgodne z polityczną agendą Kremla. Atak informacyjny na proces zwiększania zdolności bojowych wschodniej flanki NATO lub próba obniżenia statusu Polski jako wzoru integracji z Zachodem dla krajów byłego ZSRR to cele dezinformacyjne Federacji Rosyjskiej od dłuższego czasu - komentuje Olgierd Syczewski, ekspert amerykańskiego think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml dezinformacja propaganda

NASZ WYWIAD Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

- Mimo pandemii wielka polityka toczy się nadal. Bezpieczeństwo europejskie jest zagrożone z wielu stron, ale główne zagrożenia pozostają polityczno-wojskowe i wynikają z polityki Rosji. W tym kontekście utrzymywanie przez NATO polityki rozszerzenia, czyli przyjęcie Macedonii Północnej i podtrzymywanie perspektywy rozszerzania dla Ukrainy i Gruzji  jest kluczowe – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Macedonia Północna NATO Bałkany Rosja bezpieczeństwo