Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Rosja tworzy poligon na okupowanej części Gruzji. "Więcej żołnierzy rosyjskich niż ludności"

- W obu tak zwanych republikach, Osetii Południowej i Abchazji, Rosja, dla zabezpieczenia swoich interesów, utworzyła bazy wojskowe, w których według różnych źródeł stacjonuje kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy, wyposażonych w nowoczesny sprzęt. W Osetii Południowej miejscowej ludności jest mniej niż rosyjskich żołnierzy. Według części ekspertów Osetia Południowa stała się pustoszejącym poligonem rosyjskiej armii. W ostatnich tygodniach zaczyna brakować żywności, leków - relacjonuje dla portalu PolskieRadio24.pl Maciej Jastrzębski, korespondent IAR i Polskiego Radia, przebywający obecnie w Gruzji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Gruzja Abchazja Osetia Południowa Maciej Jastrzębski Rosja

NASZ WYWIAD Ataki w Donbasie, dymisja Surkowa, "kuratora" separatystów. Ekspert PISM: widzimy starą taktykę Moskwy i balony próbne

- Kolejna eskalacja walk w Donbasie to był mały szok dla Zachodu. Niemcy i Francja podtrzymują ułudę, że format normandzki działa – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Daniel Szeligowski, ekspert PISM. - Zachód coraz rzadziej domaga się od Rosji zaprzestania agresji wobec Ukrainy, coraz częściej wyraża chęć zaangażowania się w dialog z Rosją na temat nowej architektury bezpieczeństwa – zauważa.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Donbas Rosja ŚWIAT

NASZ WYWIAD Chiński Wielki Brat tworzy rating: złego ukarze, posłusznego nagrodzi. Wygląda to gorzej niż w ”Czarnym lustrze”

- Rating złych i dobrych obywateli, karanych i nagradzanych za swe czyny, eksperymenty firm farmaceutycznych i zajmujących się technologiami sztucznej inteligencji (AI) operującymi na bazach danych, także biometrycznych, którymi dysponuje chińskie państwo – to nie dystopia, lecz rzeczywistość Chin. – Trwa digitalizacja państwa opresyjnego – mówią eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz i Jakub Jakóbowski. Zaznaczają, że szczególnym polem doświadczalnym jest w tym względzie prowincja Ujgurów - Sinciang.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny inwigilacja Ośrodek Studiów Wschodnich Pekin

NASZ WYWIAD "Gaz to spoiwo Trójmorza". Ekspert: USA włącza dźwignię inwestycji, potrzebną, gdy Rosja bierze region "w szczypce"

- USA chcą przyspieszyć budowę infrastruktury, która może zapewnić obszarowi Trójmorza niezależność od monopolisty, od Rosji  - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (Energetyka24.com). W tym kontekście zaznaczył, że USA mogą wprowadzić sankcje uniemożliwiające zakup gazu z Nord Streamu 2  - to jednak wciąż nieoficjalne informacje.
Zobacz więcej na temat:  Monachium Niemcy Jacek Czaputowicz MSZ Trójmorze USA polityka NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Rosyjska kampania historyczna. Anna Dyner (PISM): ujawniamy najważniejsze cele Moskwy i stąd jej kaskada zaprzeczeń

- Rosja wykorzystuje historię jako narzędzie w polityce zagranicznej. Chce przedstawić Polskę jako rusofobiczną, by zagłuszyć nasz głos w sprawie sankcji. Za pomocą historii próbuje szkodzić relacjom Polski z Białorusią, Ukrainą, państwami UE. Moskwa stara się też wykorzystać państwa poradzieckie w kwestii pomników Armii Czerwonej – mówi Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, autorka biuletynu o polityce zagranicznej Rosji, który spotkał się z reakcją MSZ Rosji.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja Władimir Putin Kreml HISTORIA

NASZ WYWIAD Analityk: Łukaszenka gra w ruletkę rosyjską, a Moskwa czeka na dobry moment, by chwycić go za gardło

- Rozmowy o mapach drogowych integracji zapewne pogrążą się w administracyjnym "błocie" - Moskwa i Mińsk będą pozorowały działania, by nie stracić twarzy - uważa  Aleksander Klaskouski, niezależny białoruski politolog. Analityk ocenia, że Aleksander Łukaszenka otrzyma w tym roku potrzebną ropę z Rosji i że wciąż liczy na zniżki. To jednak niebezpieczna gra - rosyjska ruletka. Łukaszenka rozumie stopień ryzyka - ocenia analityk. Pytanie, czy Łukaszenka jest w stanie przerwać tę grę? Czy potrafi zagrać w coś innego?
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Europa Kreml ropa naftowa Mińsk Moskwa Raport Białoruś NASZ WYWIAD gaz

NASZ WYWIAD Rezygnacja "następczyni kanclerz Merkel". Ekspert: może ją zastąpić tylko kilka osób, faworytem Friedrich Merz

Decyzja przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) jest zapowiedzią walki o stanowisko szefa CDU, fotel kanclerza i o linię polityczną partii. Pod nowym przywództwem partia może obrać kurs bardziej konserwatywny – zauważa w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Piotr Kubiak (Instytut Zachodni).
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Niemcy Annegret Kramp-Karrenbauer Angela Merkel wybory w Niemczech

NASZ WYWIAD Dostawy ropy na Białoruś z Gdańska? Ekspert OSW ws. rewersu na ropociągu Przyjaźń: Łukaszenka mówi o opcji atomowej

- Obecnie scenariusz sprowadzenia ropy z Gdańska na Białoruś jest mało realny, głównie ze względów technicznych. Opcja rewersowych dostaw ropociągiem "Przyjaźń” jest wyłączona z tego względu, że rurociąg jest wykorzystywany do przesyłu rosyjskiej ropy ze Wschodu na Zachód - zauważył ekspert OSW  dr Szymon Kardaś. Podkreślił, że rośnie presja Moskwy na Aleksandra Łukaszenkę. Prezydent Białorusi w piątek mówił, że Rosja sugeruje aneksję Białorusi - za niższe ceny surowców.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Europa Kreml ropa naftowa Mińsk Moskwa Raport Białoruś NASZ WYWIAD gaz

NASZ WYWIAD Będzie walka "oszczędnych" i frakcji dużego budżetu UE. Spór się skończy, gdy będzie "nóż na gardle"

- Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż negocjacje budżetowe zostaną sfinalizowane dopiero za prezydencji Niemiec w Unii Europejskiej, czyli w drugiej  połowie roku, w ostatnim momencie, gdy wszyscy będą mieli już ”nóż na gardle” – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Marta Makowska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027

NASZ WYWIAD Janisz: ważne jest "czy", a nie "jak" będzie grał Piątek

- Jeśli projekt Herthy się uda i ta drużyna będzie wielka, to obawiam się, że Krzysztofa Piątka w tym zespole już nie będzie - tłumaczy w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Andrzej Janisz, dziennikarz i komentator sportowy radiowej Jedynki. 30 stycznia reprezentant Polski przeniósł się z AC Milan do Bundesligi, gdzie podpisał pięcioletni kontrakt z Herthą Berlin. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Piątek Bundesliga SPORT Piłka nożna hertha berlin NASZ WYWIAD opinie

NASZ WYWIAD B. urzędnik Pentagonu: Putin ma plan A i plan B. Z Łukaszenką gra teraz ”w cykora”

- Naciski Rosji na Łukaszenkę i przetasowania na Kremlu są ze sobą powiązane. Plan A Władimira Putina to Państwo Związkowe Rosji i Białorusi na czele z nim samym. To rozwiązanie problemu sukcesji. Opory Łukaszenki przed miękką aneksją sprawiły, że Putin musi mieć na stole plan B – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mike Carpenter, były urzędnik Pentagonu, który brał udział w odnawianiu relacji między Mińskiem i Waszyngtonem.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin Pentagon Stany Zjednoczone

NASZ WYWIAD O powstaniu styczniowym na Białorusi. Ideolodzy pisali, że ”wieszatiel słusznie karał" Kalinowskiego

- W niektórych podręcznikach białoruskich są treści, gdzie Konstanty Kalinowski, przywódca powstania styczniowego na Litwie, jest przedstawiony jako ”polski bandyta”, którego śmiercią ukarał Michaił Murawjow, jako dobry administrator. Tak przedstawiali go niektórzy ideolodzy państwowi Białorusi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl niezależny białoruski historyk prof. Aleś Kraucewicz, pytany o przywódcę powstania styczniowego na Litwie i jego recepcję na Białorusi. Jednak dla większości Białorusinów Kalinowski to dziś, tak jak dla Polaków -  bohater narodowy.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś Litwa Powstanie Styczniowe NASZ WYWIAD HISTORIA

NASZ WYWIAD Oscary 2020. Ekspert: Oscar dla "Parasite" to sukces soft power Korei Płd. i efekt pracy całego pokolenia

- Sukces filmu "Parasite" to konsekwencja rozwoju kinematografii południowokoreańskiej w ciągu ostatnich 20 lat, poszukiwania sposobów dotarcia do zachodnich odbiorców ze swoimi prawdami. To sukces całego pokolenia twórców – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, PISM). Ekspert zaznacza, że to kino uniwersalne, zwraca uwagę na obecne w skali globalnej podziały społeczne i nieodpowiedzialność elit.
Zobacz więcej na temat:  oscary 2020 Jan Komasa Boże Ciało Korea Południowa NASZ WYWIAD kino FILM Korea Północna

NASZ WYWIAD Oscary 2020: pierwszy raz wygrał obraz spoza USA. Ekspert: to film bijący na alarm, pokazuje świat w opałach

- Akademia w tym roku nagradza filmy z wyraźnym przesłaniem, takie jak "Parasite" czy "Joker". To obrazy, które ostrzegają, że nasz świat ma problemy, jest w opałach – i szukają odpowiedzi – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Łukasz Jasina, ekspert PISM, filmoznawca. Dodaje, że polskie kino potrzebuje większych inwestycji. - Należy uświadomić sobie, że polskie kino jest jednym z potencjalnie najważniejszych narzędzi promocyjnych naszego kraju – mówi Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  oscary 2020 Jan Komasa Boże Ciało Korea Południowa NASZ WYWIAD kino FILM

NASZ WYWIAD Eksperci OSW: uciszano lekarzy, bo alarmowali o koronawirusie. Rozprzestrzenił się i może zagrozić światowej gospodarce

- Koronawirus z zagrożenia lokalnego może zmienić się w globalne – o ile zachorowania nie wygasną w ciągu półtora miesiąca  – mówią portalowi PolskieRadio24.pl eksperci OSW dr Michał Bogusz i Jakub Jakóbowski. Jak zauważa dr Michał Bogusz – system  chiński sprowokował katastrofę o genezie podobnej do  czarnobylskiej. Ogniska wirusa zostały zlekceważone i teraz pojawiają się w kolejnych miejscach w Chinach. Nie wiadomo, ile ofiar pochłoną.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja koronawirus wirusy śmierć NASZ WYWIAD OSW

NASZ WYWIAD Jarosław Guzy: Francja po raz pierwszy traktuje Polskę po partnersku, dostrzegła, że przegrywa z Niemcami

- W nowym rozdaniu po brexicie Polska zyskuje na wadze, staje się państwem nie do pominięcia, jeśli chodzi o kreowanie polityki europejskiej. Format weimarski, współpraca Polski, Francji, Niemiec, nabiera bardzo istotnego znaczenia – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Brexit Wielka Brytania Unia Europejska prawo Francja Emmanuel Macron Jarosław Guzy relacje polsko-francuskie