Polskie Radio
Section05
PZPR

"Strażnicy doktryny". Dr Przemysław Gasztold o roli "betonu partyjnego" w PRL

- "Betonowy", dogmatyczny nurt w PZPR był najbardziej znaczący w okresie rewolucji Solidarności. Ludzie, którzy wciąż wierzyli w marksizm-leninizm, uważali, że to, co się dzieje w kraju, jest wyprzedażą zasad socjalistycznych - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztold (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli komunizm Związek Radziecki PRL historia PRL PZPR

14 lat rządów Władysława Gomułki. Od popularności do osamotnienia

- Władysław Gomułka był człowiekiem o specyficznym charakterze, czyli mało politycznym i mało dyplomatycznym. Był też politykiem bardzo energicznym, cholerycznym i niespecjalnie liczącym się z konwenansami i otoczeniem. Jak na komunistę i człowieka, który przez kilka lat dowodził powojenną partią komunistyczną, miał za sobą w okresie powojennym bardzo ciężkie przejścia - mówił w Dwójce dr Robert Spałek z IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL PRL Władysław Gomułka PZPR historia Polski Antoni Dudek Dwójka

POLSKIE RADIO 24 "Brak czytelnej perspektywy programowej". Jan Rulewski o Platformie Obywatelskiej

Gośćmi Polskiego Radia 24 byli działacze opozycji antykomunistycznej czasów PRL. Wg Jana Rulewskiego Platformie Obywatelskiej doskwiera "brak czytelnej perspektywy programowej łączącej elementy równowagi społecznej", o które - jak mówił były polityk PO - "walczył jako członek Solidarności". Z kolei Andrzej Michałowski przestawił swoją opinię nt. filmu pt. "Jesteś mechanizmem niszczącym...", wyemitowanego w Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Rulewski Solidarność polityka Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość PZPR

Slogany, nadzieje, kryzysy i długi. Dekada Gierka rok po roku

– Do roku 1975 mogło się wydawać, że istnieje pokrycie dla partyjnej propagandy. Społeczeństwo nie było jednak informowane o tym, jakie koszty pojawiły się w związku ze wzrostem gospodarczym i poprawą stopy życiowej ludności – mówił w Polskim Radiu historyk Janusz Kaliński.
Zobacz więcej na temat:  Edward Gierek PRL 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979 1980 gospodarka polska PZPR lata 70 Wolne Związki Zawodowe Gdańsk Warszawa

Jerzy Wittlin. Twórca słynnych części "Vademecum"

9 stycznia 1925 roku urodził się we Lwowie pisarz i satyryk Jerzy Wittlin. Tak, nie pomylą się wszyscy ci, którzy łączą jego nazwisko z niezwykle popularną w latach 70. i 80. serią wydawniczą rozpoczynającą się od słowa "Vademecum"... i nie zdziwiłoby nikogo, gdyby tytuł pierwszej części brzmiał choćby tak: "Vademecum urodzonego we Lwowie" - ewentualnie "urodzonego na kresach". Tak zdawał się humorystycznie traktować niezwykłe miejsce swego urodzenia w swoich dziennikach "Pójdź ze mną".
Zobacz więcej na temat:  literatura historia Polski HISTORIA historia PRL PPS PZPR satyra

"Nastąpił proces fraternizacji". Borowski o nagraniu Jaruzelskiego i Michnika

- Nastąpił szybki proces fraternizacji postsolidarnościowych elit z postkomunistami. Nie został rozliczony komunizm. Uwłaszczyła się nomenklatura partyjna, a ten film jest dopełnieniem tego, co wiemy, ale obrazek jest oczywiście przykry - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 przewodniczący warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej" Adam Borowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Adam Borowski stan wojenny Adam Michnik Wojciech Jaruzelski PRL komunizm HISTORIA historia Polski PZPR

Projekt Grudzień 1981. Zainaugurowano "Bazy internowanych w stanie wojennym"

O północy zainaugurowana została przygotowywana przez Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej "baza internowanych w stanie wojennym". W bazie tej docelowo można zapoznać się z informacjami o ponad 9 tysiącach czterystu internowanych osobach. Została opublikowana w ramach projektu Grudzień 1981 w zakładce Internowani.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej stan wojenny 13 grudnia PRL komunizm historia Polski historia PRL HISTORIA społeczeństwo PZPR

Nie tylko chęć zdławienia Solidarności. Dr Gasztołd-Seń o tym, dlaczego Jaruzelski wprowadził stan wojenny

- Głównym celem Wojciecha Jaruzelskiego przy wprowadzaniu stanu wojennego było zdławienie Solidarności, ale nie mniej ważnym było także utrzymanie w ryzach PZPR, która w 1980 roku prawie się rozsypała - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztołd-Seń, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia Polski historia PRL stan wojenny PZPR Polska Zjednoczona Partia Robotnicza Wojciech Jaruzelski

"Rozrzuciliśmy ulotki z hasłem PZPR na szubienice". Bogdan Rymanowski wspomina stan wojenny

W ramach obchodów 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dziennikarz Bogdan Rymanowski spotkał się z młodzieżą, by z perspektywy naocznego świadka opowiedzieć o tych bolesnych dla Polaków wydarzeniach. Podkreślił on, że podstawą w rozliczeniu stanu wojennego jest przyznanie się do winy, okazanie skruchy i prośba o wybaczenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych PRL stan wojenny komunizm PZPR II RP społeczeństwo

Niszczył zasieki na granicy. Media: to b. członek PZPR i żołnierz Ludowego Wojska Polskiego

Wśród osób, które niszczyły zasieki na polsko-białoruskiej granicy był Grzegorz Antoszewski, działacz Komitetu Obrony Demokracji, uczestnik protestów antyrządowych. To także w przeszłości żołnierz, który swoją służbę zaczynał w Ludowym Wojsku Polskim i wieloletni członek PZPR - informuje portal polskatimes.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ludowe Wojsko Polskie (LWP) PZPR Białoruś granica

Terlecki: byli członkowie PZPR powinni rezygnować z funkcji publicznych

- Funkcjonariusze publiczni, osoby publiczne, które były np. w PZPR, powinny składać rezygnację, podobnie jak to zrobił ten pan, który był w ONR - tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki odniósł się do sprawy byłego już p.o. dyrektora wrocławskiego oddziału IPN Tomasza Greniucha. - System komunistyczny był z pewnością co najmniej tak zbrodniczy jak hitleryzm, a może nawet bardziej - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki PZPR ONR

"Prawda ma to do siebie, że jest niebezpieczna". Rafał Dudkiewicz o roli cenzury w PRL

- System komunistyczny był oparty na dwóch filarach, na przemocy oraz cenzurze, czyli przemocy symbolicznej, mówieniu obywatelom o tym co mogą wiedzieć, a czego wiedzieć nie mogą i nigdy dowiedzieć się nie powinni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Dudkiewicz, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm służba bezpieczeństwa PZPR cenzura Rafał Dudkiewicz