Polskie Radio
Section05
Antoni Kamiński

Prof. Kamiński: nie można pozwolić Putinowi wywołać wojny jądrowej

Nie możemy pozwolić, żeby Putin wygrał tę wojnę, będąc zbrodniarzem, stosując metody niezgodne z prawem międzynarodowym i takimi podstawowymi normami humanitarnymi, a równocześnie nie możemy pozwolić, żeby wywołał wojnę jądrową. Bo następna wojna światowa to będzie wojna jądrowa. I takie ryzyko istnieje. Odpowiedzialny mąż stanu nie może przyjąć, że Putin całkowicie blefuje - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Antoni Kamiński ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni NATO

"Nowe rozdanie kart w układzie światowym". Prof. Kamiński o rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Co pewien czas w historii zdarzają się nowe rozdania kart. Poprzednie było w latach 1989-1991, teraz mamy ten konflikt ukraiński. Wynik tego konfliktu, tej inwazji, agresji Rosji przeciwko Ukrainie, to może być właśnie początek nowego rozdania kart w całym układzie światowym. W rękach Ukraińców jest przyszłość świata w jakimś stopniu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Antoni Kamiński ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022 serwis wschodni

Prof. Kamiński: Niemcy nie są w stanie prowadzić polityki wschodniej bez współpracy z Polską

- My nie jesteśmy w stanie prowadzić skutecznej polityki wschodniej bez Niemiec. Uważam też, że Niemcy nie są w stanie prowadzić skutecznej polityki bez współpracy z Polską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy GOSPODARKA Antoni Kamiński Stanisław Janecki Polityka zagraniczna Polski relacje polsko-niemieckie

"Stan wyjątkowy jest w tym wypadku najmniejszym złem i najlepszym rozwiązaniem". Prof. Kamiński o ciszy medialnej

- Pojawia się problem, czy dziennikarz ma być tym, który przekazuje sprawdzone informacje i poważnie podchodzi do swojego zawodu? Czy ma być tym, który po prostu manipuluje opinią publiczną? Bo obawiam się, że w wielu przypadkach mamy do czynienia z takim stosunkiem dziennikarzy - mówił w audycji "Temat dnia" na antenie Polskiego Radia 24 socjolog prof. Antoni Kamiński, odnosząc się do ciszy medialnej związanej ze stanem wyjątkowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Antoni Kamiński stan nadzwyczajny granica Białoruś socjologia

A. Kamiński: społeczeństwo zasługuje na dobre państwo

- Dobre państwo wymaga dobrej opozycji, ale rzeczowej, a nie takiej która zajmuje się manifestacjami, paradami równości i krytyką Kościoła, który czasem wymaga krytyki, ale nie można z tego robić kampanii wyborczej - powiedział prof. Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych PAN komentując sobotnią wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas pikniku w Dygowie.
Zobacz więcej na temat:  Błażej Prośniewski Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński Antoni Kamiński POLSKA

Eksperci: propozycja ws. konstytucji to ruch taktyczny

Przedstawiona przez prezydenta propozycja wpisania do ustawy zasadniczej członkostwa w UE i NATO ma teoretyczny charakter - ocenili eksperci w studiu radiowej Jedynki w audycji ”Spory i kontrowersje”. Zaznaczono, że w Sejmie nie ma większości potrzebnej do realizacji tego celu.
Zobacz więcej na temat:  edukacja Unia Europejska POLSKA Agnieszka Kamińska NATO Kazimierz Kik Antoni Kamiński Sławomir Sowiński Donald Tusk konstytucja

Strajk nauczycieli. Komentarze ekspertów

Odpowiadając na pytanie podczas konferencji prasowej o to, czy w związku ze strajkiem "matury są zagrożone", prezes ZNP Sławomir Broniarz odpowiedział: "moim zdaniem, tak". Poinformował też, że związek chce wystąpić do prezesa Rady Ministrów o natychmiastowe podjęcie rozmów z udziałem mediatora zewnętrznego. Do protestu nauczycieli w radiowej Jedynce odnieśli się eksperci: prof. Antoni Kamiński (PAN), dr Bartosz Rydliński (UKSW) oraz Zbigniew Lazar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA strajk nauczycieli strajki szkoła edukacja Agnieszka Kamińska Antoni Kamiński

"Timmermans jest osobiście zaangażowany w ten temat"

Wiceprzewodniczący KE jest bardzo zaangażowany w tę sprawę - myślę, że też osobiście. Również część polskich europarlamentarzystów bardzo wykorzystuję tą sytuację, więc ta sprawa będzie się jeszcze ciągnąć - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński - socjolog, Instytut Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Komisja Europejska Antoni Kamiński Unia Europejska reforma sądownictwa

"PiS dobrze zobaczył, że Polacy nie lubią dzielenia"

Premier zapowiada podczas konwencję PiS w Warszawie tzw. „piątkę Morawieckiego”. To pakiet pięciu zmian przewidujący między innymi - obniżkę składki ZUS i podatku CIT, a także wsparcie dla uczniów, fundusz budowy dróg lokalnych i ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. O konwencji PiS mówili w audycji Debata Dnia Michał Wróblewski (publicysta), Kraol Gac (portal Dorzeczy.pl) i prof. Antoni Kamiński (Instytut Studiów Politycznych PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica Platforma Obywatelska Karol Gac Antoni Kamiński Jerzy Jachowicz ZUS cit Mateusz Morawiecki

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski antysemityzm historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

Rekonstrukcja rządu. „Wyraźny ruch w kierunku centrum”

Zakończyła się rekonstrukcja rządu Mateusza Morawieckeigo. Nowych szefów mają między innymi ministerstwa obrony, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, zdrowia, finansów i środowiska. O rekonstrukcji mówili w audycji Północ-Południe socjolog prof. Antoni Kamiński (Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) i Agaton Koziński („Polski The Times”). O zmianach rządzie mówili tez w PR24 dr Bartosz Rydliński (politolog z UKSW) i prof. Jacek Zaleśny (Instytut Nauk Politycznych UW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki Mariusz Błaszczak premier Prawo i Sprawiedliwość Antoni Kamiński Agaton Koziński