Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie. "Duch Żywiciela" - reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Jak wyglądały ostatnie dni walki o wolność stolicy podczas Powstania Warszawskiego? To jedno z pytań, które zadawał sobie Tomasz Michałowski - przyjaciel powstańców. Mężczyzna wychował się na warszawskim Żoliborzu. W jego rodzinie nie było Powstańców, jednak historia 1944 roku jest mu szczególnie bliska. W poniedziałek, 2 października obchodziliśmy 61. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Antoni Rokicki Armia Krajowa reportaż w Jedynce pr poleca

Historia polskiego szpiega z czasów II wojny światowej. Powraca seria komiksowa "Bradl"

"Bradl" to polska seria komiksowa stworzona dzięki temu, że wydawnictwo Egmont i Muzeum Powstania Warszawskiego połączyły siły. Jej bohaterem jest tytułowy Bradl, czyli Kazimierz Leski, który brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Uważano go za jednego z najlepszych agentów polskiego wywiadu. Nim zaczęła się wojna, jako inżynier pracował nad budową legendarnych okrętów, takich jak ORP "Sęp" czy ORP "Orzeł". Udało mu się bez szwanku wyjść z wielu trudnych sytuacji i dotrzeć do tajemnic, które skrzętnie skrywała III Rzesza.
Zobacz więcej na temat:  komiks II wojna światowa historia Polski

Radiostacja "Błyskawica" w archiwach londyńskich i zapisach dźwiękowych RWE

- W żadnym europejskim kraju okupowanym przez Niemcy nie udało się uruchomić radiostacji, która nadawała program informacyjny o ogromnym zasięgu. Pierwszym odbiorcą była ludność Warszawy, ale podobno "Błyskawica" mogła być odbierana nawet w Stanach Zjednoczonych - mówił w Dwójce prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Radio Wolna Europa Andrzej Mietkowski Rafał Habielski historia Polski Dwójka

Legendarny pistolet "Błyskawica" i jego bohaterscy twórcy na wystawie w Warszawie

– Jest to niezwykła historia bohaterów, których nie ma na pierwszych stronach książek historycznych, dlatego, że nie dowodzili i nie wygrywali bitew – stwierdził dr Jacek Konik. Gość "Trójki do trzeciej" opowiedział o wystawie "80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi", której wernisaż odbędzie się w piątek (22 września) w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Trójka Katarzyna Cygler II wojna światowa

Motocykle, samochody, wozy bojowe. Pojazdy w Powstaniu Warszawskim

Pojazdy w Powstaniu Warszawskim to ciekawy, acz mało znany wątek historii tego zrywu. Podstawą zmotoryzowania miały być samochody osobowe i ciężarowe oraz pojazdy bojowe. Po przemianowaniu ZWZ na Armię Krajową sprawy te prowadziły w Komendzie Głównej: Wydział Motoryzacyjny Szefostwa Przemysłu Wojennego oraz Wydział Broni Szybkich Oddziału Trzeciego.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online samochody historia Polski motoryzacja motocykl żołnierze