Polskie Radio
Section05
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Traktat o aktorstwie. "Szewcy" w Teatrze Starym w Krakowie

Warsztat szewski staje się laboratorium badań nad kondycją aktora. Szewcy wcielają się w role badaczy i próbują zrozumieć spotkanie, do jakiego doszło na jednej scenie. A publiczność razem z nimi. W Teatrze Starym w Krakowie miała miejsce premiera "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Justyny Sobczyk. Reżyserka była gościem Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz aktor aktorstwo aktorzy reżyser

"Dziurka w eterycznym ciałku". Witkacy z elementami musicalu

- Grając Witkacego nie bawimy się w formę dla formy, natomiast piosenki w spektaklu są odrealnione. Dla jednego to może być rodzaj snu, dla kogoś innego wizja, chora wizja wariata – powiedział w programie Na Scenie aktor i reżyser Saniwoj Król. Gość opowiadał o inscenizacji autorskiej wersji "Wariata i zakonnicy" Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Szparka w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz Warszawa

Witkacy w piekle II wojny światowej

23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 HISTORIA historia Polski II wojna światowa Jacek Raginis-Królikiewicz Joachim von Ribbentrop pakt Ribbentrop-Mołotow samobójstwo Stanisław Ignacy Witkiewicz Wiaczesław Mołotow zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne ZSRR