Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prof. Tomasz Panfil: to Niemcy narzuciły światu wojnę totalną

- Nikt nie spodziewał się, jak bardzo będzie ta wojna pozbawiona wszelkich wzorców rycerskości, które wcześniej w różnych wojnach obowiązywały. Tu nie ma mowy o zasadach moralności, oszczędzaniu słabszych, dotrzymywaniu słowa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Panfil, historyk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA POLSKA Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Niemcy

Maciej Rosalak: Niemcy chcą wyprzeć II wojnę światową ze swojej pamięci

- Niezmiernie istotne są wnioski, jakie można z tej wojny wysnuć. Powinna nauczyć nas niebywałej ostrożności w zawieraniu sojuszy, liczeniu na nie, na to, z kim mamy do czynienia. Piękne mowy nie ukryją tego, że dominuje gra interesów. Uważajmy na to, co kto mówi i co obiecuje. Jaki ma naprawdę interes w tym, aby nas wspomóc - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa HISTORIA POLSKA Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Niemcy

Molenda: słowa Nitrasa przenoszą do czasów gomułkowskich, czasów walki z Kościołem

- Sławomir Nitras, jako przedstawiciel naszej opozycji, proponuje nam powrót do czasów gomułkowskich i to jest bardzo niebezpieczna deklaracja - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda, publicysta portalu Idziemy.pl i tygodnika "Idziemy". - Jako katolik oczekuję bardzo konkretnej reakcji episkopatu na te słowa - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Kościół katolicki chrześcijaństwo Tadeusz Płużański Sławomir Nitras polityka

"Wielka krzywda ludzka zmusiła nas do tego zrywu". Franciszek Noras o sierpniu '80

- Ta wielka krzywda wśród ludzi zmusiła 41 lat temu do wielkiego zrywu. To zmusiło tak samo sygnatariuszy porozumienia jastrzębskiego i tego wspaniałego katowickiego, którego sygnatariuszem był i jest nasz wspaniały kolega Andrzej Rozpłochowski - mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Noras, członek Solidarności, w latach 80. pracownik KWK "Ziemowit".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA historia Polski historia PRL PRL sierpień 80 porozumienia sierpniowe Jastrzębie-Zdrój Huta Katowice społeczeństwo POLSKA

"Tu nie chodzi o jakąkolwiek prawdę". Prof. Gil o działaniach opozycji ws. imigrantów

- Tutaj nikt nie ma ochoty posługiwać się jakimikolwiek normalnymi, sensownymi kryteriami i do nich się odnosić. Tutaj chodzi tylko o to, żeby nieelegancko, jak najmocniej przyłożyć przeciwnikowi politycznemu, czy przeciwnikowi światopoglądowemu - mówił prof. Andrzej Gil, komentując działania i wypowiedzi przedstawicieli opozycji w sprawie nielegalnych migrantów na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski Białoruś granica straż graniczna migracja imigracja imigranci w Europie Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański

"Kiedy chce się osłabić państwo, uderza się w jego siły obronne". Borowski o słowach Frasyniuka nt. żołnierzy

- To są słowa haniebne, bo obrażają służbę ludzi, którzy w godzinie próby są gotowi oddać życie za bezpieczeństwo państwa. Moim zdaniem to zdrada własnego kraju i obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, szef warszawskiego Klubu "Gazety Polskiej", komentując obraźliwe słowa Władysława Frasyniuka o polskich żołnierzach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś granica migracja Tadeusz Płużański Adam Borowski

"Okazał się płytkim anty-Polakiem". Byli opozycjoniści o wypowiedzi Frasyniuka nt. żołnierzy

- Za ostatnią wypowiedź Frasyniuka powinien wziąć w obroty prokurator i powinna być tutaj założona sprawa sądowa - mówił w Polskim Radiu 24 były opozycjonista Andrzej Rozpłochowski. Gośćmi audycji byli także Andrzej Michałowski i Ryszard Majdzik.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Solidarność Władysław Frasyniuk migracja Białoruś granica kryzys migracyjny Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański

"Sprzęt z górnej półki". Ekspert o produktach Polskiej Grupy Zbrojeniowej

- To jest sprzęt z górnej półki, najnowszej generacji. Niektóre armie na świecie mają porównywalny, a inne nawet takiego nie wprowadziły, nawet armia amerykańska nie do końca - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Szopa z portalu Defence24.pl, oceniając produkowany w Polsce sprzęt artyleryjski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański święto wojska polskiego pr24 Święto Wojska Polskiego Polska Grupa Zbrojeniowa

"Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". Gen. Dębczak: zainteresowanie jest bardzo duże

- Armia bardzo dynamicznie się zmienia, od profilu osobowego żołnierza, przez wyposażenie Wojska Polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 gen. brygady Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej". - Oferujemy przecież bardzo stabilną, dobrą pracę za dobrą płacę, ale można rozwijać swoje umiejętności i zdobyć uprawnienia, jakich na rynku cywilnym się nie zdobędzie - wskazał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Wojsko Polskie Święto Wojska Polskiego wojsko

"Polityka ciążyła nad tym miejscem przez kilka dekad". Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego

- Cały PRL to była niechęć do odbudowy z powodów politycznych, mówimy o gmachu, w którym była siedziba MSZ i Sztabu Generalnego, ale także o pewnym podejściu do historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, komentując podpisanie przez prezydenta ustawy o odbudowie m.in. Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historyczna Tadeusz Płużański Pałac Saski Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta

Co w odbudowanym Pałacu Saskim? Krzysztof Jabłonka proponuje informacje o szczególnych bitwach

- W Pałacu Saskim mogłoby znaleźć się rozszerzenie informacji o bitwach upamiętnionych na Grobie Nieznanego Żołnierza - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Jabłonka, historyk, autor książki "100 polskich bitew. Na lądzie, morzu i w powietrzu". - To nie będzie powielanie Muzeum Wojska Polskiego, to będzie poszerzenie wiedzy, z animacją, jak bitwa przebiegała, z ilustracjami, gdzie się to znajduje geograficznie i z osobami, które odegrały w nich ważną rolę - powiedział gość "Tematu dnia".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański Święto Wojska Polskiego POLSKA Pałac Saski

Prof. Janusz Odziemkowski: 15 sierpnia to święto zwycięstwa ducha nad przemocą

-  Żadne z wielkich zwycięstw, które odnosiliśmy i które zapisały się naszej historii - czy to Grunwald, czy Wiedzeń, czy zwycięstwa naszych hetmanów nad Tatarami i Moskwą nigdy nie miały takiej wagi, bo od nich nie zależało istnienie państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. - To nie tylko zwycięstwo militarne, ale też ducha nad przemocą, wolności nad niewolą- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Wojska Polskiego Tadeusz Płużański Janusz Odziemkowski

Jan Józef Kasprzyk o wydarzeniach 1920 r.: ocaliliśmy tożsamość Europy

- W  dzisiejszym dniu każdy powinien odczuwać dumę z tego, że jest Polakiem. To, co stało się 101 lat temu na przedpolach Warszawy, dokończone operacji niemeńskiej jest przykładem na to, jak Polacy oddziaływali na losy Europy i świata - mówił w Polskim radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Pałac Saski Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo Tadeusz Płużański

Prof. Wiesław Wysocki: Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami

- Bitwa Warszawska właściwie nie skończyła wojny z bolszewikami, Rosjanie przygotowali kolejne działania ofensywne, ale zostali rozbici w wielkiej  batalii niemeńskiej, z punktu widzenia wojskowego ważniejszej od Bitwy Warszawskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Pałac Saski Warszawa II wojna światowa historia Polski społeczeństwo 1920 Tadeusz Płużański

Uchodźcy na granicy Polski i Litwy. Andrzej Pisalnik: tranzyt organizuje reżim Łukaszenki

- To swoiste zaproszenie UE do rozmów. Łukaszenka chce, aby zaczęto z nim rozmawiać na ten temat. Przy okazji przemyciłby jakieś inne tematy i zaczął powoli wychodzić z izolacji, w jakiej się znalazł - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu znadniemna.pl.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś straż graniczna migracja Aleksander Łukaszenka kryzys migracyjny służby i bezpieczeństwo Litwa Tadeusz Płużański Europa ŚWIAT