Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

"Niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną"

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Warszawa II wojna światowa Patryk Pleskot Marek Edelman historia Polski Tadeusz Płużański

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 komunizm PRL antysemityzm Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Fundacja „Łączka” broni pamięci Żołnierzy Wyklętych

- Fundacja „Łączka” zamierza pozywać za szarganie pamięci Żołnierzy Wyklętych” - powiedział prezes fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański. Chodzi o wypowiedzi szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, Joanny Senyszyn (SLD) oraz dziennikarza Piotra Szumlewicza.  -Padły różne epitety. Naszym zdaniem to niedopuszczalne” – przekonuje Płużański. W audycji Wszystko jest Historią Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji „Łączka” mówiła, że Fundacja powstała z potrzeby poszukiwania Żołnierzy Wyklętych, m.in. na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. - Wiedza o nich wymaga ciągłego rozprzestrzeniania – mamy do nadrobienia 45 lat komunizmu, gdy pamięć od żołnierzach podziemia antykomunistycznego była dosłownie wyklęta – mówiła w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łączka Tadeusz Płużański

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf stalinizm Tadeusz Płużański IPN

"Kolaboracja" Brygady Świętokrzyskiej? "Załgane określenia"

- Zastanowiłbym się nad karaniem tych, którzy kłamią. To jest naprawdę poważna sprawa. Bohaterom walki o niepodległość należy się szacunek państwa polskiego. Państwo polskie powinno walczyć ze wszelkimi próbami zakłamywania historii i oczerniania naszej polskiej armii - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański (historyk, autor książek o Żołnierzach Wyklętych).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański Mateusz Morawiecki NASZ WYWIAD

Ogłoszono nazwiska ponad 20 ofiar totalitaryzmów

– To polscy patrioci. To osoby, które były mordowane za walkę z Niemcami i sowietami. To ofiary dwóch najstraszniejszych reżimów totalitarnych XX wieku – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji „Łączka”, publicysta związany m.in. z PR24. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszono nazwiska 22 ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda totalitaryzm komunizm Tadeusz Płużański Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Żołnierze Wyklęci

Historia na Dziś: Roman Dmowski a narodziny II RP

– Jeżeli Polska bez Piłsudskiego byłaby inna niż była, to II Rzeczpospolita bez Dmowskiego również nie byłaby taka sama – mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej. 2 stycznia minęła 79. rocznica śmierci współzałożyciela i głównego ideologa Narodowej Demokracji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Roman Dmowski II Rzeczpospolita odzyskanie niepodległości historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm II RP III RP

Działalność rządu RP na uchodźstwie

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie był legalną kontynuacją władz II Rzeczypospolitej zmuszonych opuścić Polskę po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę we wrześniu 1939. Władze Rzeczypospolitej na uchodźstwie zakończyły działanie w 1990 roku po wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta Polski. O rządzie RP na uchodźstwie mówił w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Rząd RP na Uchodźstwie historia Polski II wojna światowa Patryk Pleskot Tadeusz Płużański IPN Tomasz Arciszewski Władysław Sikorski

Rocznica podpisania porozumień jastrzębskich

Porozumienia jastrzębskie - zaliczane do porozumień sierpniowych - zostały podpisane 3 września 1980 w Jastrzębiu-Zdroju przy Kopalni Węgla Kamiennego „Manifest Lipcowy”. Był to trzeci - po gdańskim i szczecińskim - dokument podpisany w tym okresie po negocjacjach między władzą a robotnikami. W audycji Historia na Dziś o porozumieniach jastrzębskich mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 porozumienia sierpniowe porozumienia sierpniowe PR24 Tadeusz Płużański IPN historia Polski PRL komunizm Jastrzębie-Zdrój

37. rocznica podpisania porozumień sierpniowych

Sierpień 1980 roku to jeden z miesięcy, które odcisnęły największe piętno na okresie PRL. Do historii przeszedł z powodu strajków na Wybrzeżu, poprzedzonych przez protesty robotników w całej Polsce. Wydarzenia zakończyły się 31 sierpnia podpisaniem końcowego dokumentu porozumień sierpniowych. W audycji Historia na Dziś mówił o nich dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe historia Polski historia PRL PRL Patryk Pleskot IPN Solidarność Tadeusz Płużański porozumienia sierpniowe PR24