Polskie Radio
Section05
Tadeusz Płużański

Patryk Pleskot z IPN: obława augustowska to mały Katyń

Operacja żołnierzy Armii Czerwonej i oddziałów NKWD w rejonie Suwałk i Augustowa miała na celu rozbicie i likwidację w lipcu 1945 r części oddziałów polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Obława augustowska ze względu na jej charakter nazywana bywa również "Małym Katyniem". Gościem Polskiego Radia 24 był dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska IPN Tadeusz Płużański

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska zbrodnie wojenne ludobójstwo Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina

Dąbrowszczacy - bohaterowie czy zdrajcy?

Dąbrowszczacy – ochotnicze oddziały wojskowe, tworzone głównie przez Polaków uczestniczące w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1939 przeciwko wojskom gen. Franco. W audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia z Tadeuszem Płużańskim rozmawiał gość PR24: Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Tadeusz Płużański Francisco Franco komunizm dąbrowszczacy Hiszpania faszyzm Związek Sowiecki Niemcy

Spór KE-Polska. "Sprawa sądów nie ma decydującego znaczenia"

– Sytuacja, pomimo ustępstw polskiego rządu, jest patowa – powiedział w Debacie Poranka Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej", odnosząc się do trwającego sporu na linii Polska-Komisja Europejska. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marcin Bąk z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Unia Europejska Grzegorz Osiecki Tadeusz Płużański Frans Timmermans Polityka zagraniczna Polski

"To był moment heroiczny w życiu rotmistrza"

- Dotychczas wiedza na temat Żołnierzy Wyklętych w Polsce raczkowała. Dzisiaj jesteśmy w innym momencie. To przede wszystkim zasługa młodych ludzi, inicjatyw oddolnych i Lecha Kaczyńskiego, który potrafił mocą swojego urzędu sprawić, że Żołnierze Wyklęci zaczęli wracać do zbiorowej świadomości Polaków – powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Tadeusz Płużański. 25 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci historia Polski komunizm Tadeusz Płużański Lech Kaczyński Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych II wojna światowa

Historia na Dziś. Konstytucja kwietniowa

- Konstytucja kwietniowa była właściwie jedyną w historii polskiego parlamentaryzmu, w historii polskiego prawodawstwa ustawą zasadniczą, która była skrojona pod jedną, konkretną osobę. Było to jak gdyby wypełnienie treścią prawną tego, co już faktycznie w jakiś sposób obowiązywało – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. 23 kwietnia 1935 roku prezydent Ignacy Mościcki i członkowie ówczesnego rządu Rzeczpospolitej podpisali konstytucję kwietniową.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II RP II Rzeczpospolita konstytucja Józef Piłsudski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

"Niewielu miało wówczas nadzieję na wygraną"

W samo południe, 19 kwietnia we wszystkich stołecznych świątyniach zabiją dzwony. Warszawskie parafią uczczą w ten sposób 75. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. O zbrojnym zrywie narodu żydowskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 powstanie w getcie getto warszawskie Warszawa II wojna światowa Patryk Pleskot Marek Edelman historia Polski Tadeusz Płużański

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 komunizm PRL antysemityzm Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Fundacja „Łączka” broni pamięci Żołnierzy Wyklętych

- Fundacja „Łączka” zamierza pozywać za szarganie pamięci Żołnierzy Wyklętych” - powiedział prezes fundacji "Łączka" Tadeusz Płużański. Chodzi o wypowiedzi szefa SLD Włodzimierza Czarzastego, Joanny Senyszyn (SLD) oraz dziennikarza Piotra Szumlewicza.  -Padły różne epitety. Naszym zdaniem to niedopuszczalne” – przekonuje Płużański. W audycji Wszystko jest Historią Beata Sławińska, wiceprezes Fundacji „Łączka” mówiła, że Fundacja powstała z potrzeby poszukiwania Żołnierzy Wyklętych, m.in. na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. - Wiedza o nich wymaga ciągłego rozprzestrzeniania – mamy do nadrobienia 45 lat komunizmu, gdy pamięć od żołnierzach podziemia antykomunistycznego była dosłownie wyklęta – mówiła w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Łączka Tadeusz Płużański

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf stalinizm Tadeusz Płużański IPN

"Kolaboracja" Brygady Świętokrzyskiej? "Załgane określenia"

- Zastanowiłbym się nad karaniem tych, którzy kłamią. To jest naprawdę poważna sprawa. Bohaterom walki o niepodległość należy się szacunek państwa polskiego. Państwo polskie powinno walczyć ze wszelkimi próbami zakłamywania historii i oczerniania naszej polskiej armii - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański (historyk, autor książek o Żołnierzach Wyklętych).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański Mateusz Morawiecki NASZ WYWIAD