Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Trump w Polsce. "Koncepcja mocnego gospodarczego wsparcia"

Donald Trump odwiedził Warszawę i wziął udział w szczycie państw Trójmorza. Później udał się do Hamburga, by uczestniczyć w spotkaniu krajów G20, gdzie rozmawiał m.in. z Władimirem Putinem. O europejskiej wizycie prezydenta USA mówił w audycji Światowa Szachownica prof. Piotr Grochmalski, analityk Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Trójmorze Hamburg G20 Chiny Rosja Europa Środkowo-Wschodnia Światowa Szachownica - archiwalne

Projekt Trójmorze. „Jesteśmy na poziomie ogólności”

6 lipca w Warszawie uczestnicy II szczytu Państw Trójmorza przyjęli wspólną deklarację. Napisano w niej, że najważniejszymi celami grupy jest rozwój infrastruktury, energetyka i współpraca biznesowa. W dokumencie oceniono, że państwa Trójmorza ze swoim potencjałem tworzą dynamicznie działający region. O znaczeniu inicjatywy i jej możliwej przyszłości w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Aleksander Fuksiewicz (Instytut Spraw Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Łukasz Warzecha

Global Forum. „Najgorszy dla Europy byłby jej podział”

Jakie pomysły na przyszłość Unii Europejskiej mają kraje Grupy Wyszehradzkiej i jaki jest ich stosunek do inicjatywy Trójmorza? Między innymi na takie tematy rozmawiano podczas Global Forum w Warszawie, w gronie ministrów spraw ds. europejskich z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. O rozmowach ministrów mówiła w Magazynie Europejskim dziennikarka Polskiego Radia Magdalena Skajewska, która prowadziła dyskusję pod tym hasłem na Global Forum.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska grupa wyszehradzka Trójmorze Magdalena Skajewska Europa Zachodnia Francja Emmanuel Macron Konrad Szymański

NASZ WYWIAD "Trójmorze wzmacnia region, Ukraina powinna dołączyć"

Trójmorze świetnie promuje i wzmacnia region. Mam nadzieję, że w przyszłości Ukraina stanie się jego częścią – powiedział portalowi PolskieRadio.pl ukraiński politolog Maksym Khyłko z uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki. Według niego Kijów powinien wyciągnąć ważne wnioski z wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Donald Trump NASZ WYWIAD Trójmorze Rosja wojsko relacje polsko-ukraińskie

Podpisano pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza

Rozwój infrastruktury i budowa bezpieczeństwa energetycznego w regionie to podstawowe założenie współpracy w ramach Trójmorza - mówił prezydent Andrzej Duda. W obecności prezydenta Polski oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović polskie i chorwackie firmy działające w obszarze logistyki, transportu kolejowego i morskiego podpisały pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Andrzej Duda Chorwacja

Prezydent Duda: pierwsze umowy Trójmorza podpisane

Rozwój infrastruktury i budowa bezpieczeństwa energetycznego w regionie to podstawowe założenie współpracy w ramach Trójmorza - mówił prezydent Andrzej Duda. W obecności prezydenta Polski oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović polskie i chorwackie firmy działające w obszarze logistyki, transport kolejowego i morskiego podpisały pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Chorwacja bezpieczeństwo energetyczne Andrzej Duda Europa Środkowo-Wschodnia