Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Trump w Polsce. "Trójmorze zmieni układ sił na świecie"

- Bannon, Gorka, McMaster, może nawet sam Tillerson, rozumieją, że Trójmorze jest bardzo chwalebną inicjatywą, która właściwie może zmienić układ sił na świecie. Jeżeli Stany silnie ją wesprą, ten scenariusz będzie coraz bardziej realny - mówił w wywiadzie dla PolskieRadio.pl Matthew Tyrmand, ekonomista, publicysta i komentator.
Zobacz więcej na temat:  Matthew Tyrmand Stany Zjednoczone Donald Trump Trójmorze NASZ WYWIAD Donald Trump w Polsce

„Kontekst wizyty Donalda Trumpa jest dwuznaczny”

Wizycie Donalda Trumpa będą się przypatrywać politycy w innych stolicach europejskich. - Polska stawia na Stany Zjednoczone, co prowadzi do pytania czy przestajemy stawiać na Europę? Potrzebujemy współpracy z obiema stronami, a taka ekwilibrystyka dyplomatyczna jest w obecnych czasach trudna – mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA Trójmorze Unia Europejska NATO

"To będzie jedno z politycznych wydarzeń roku"

To będzie jedno z politycznych wydarzeń roku. Do Warszawy przylatuje w środę prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Amerykański przywódca spotka się z prezydentem Dudą, weźmie udział w szczycie Trójmorza i wygłosi przemówienie na placu Krasińskich. Wizyta prezydenta USA nie pozostaje również bez echa w innych krajach świata. O szczegółach mówili korespondenci Polskiego Radia: Jan Pachlowski (USA), Maciej Jastrzębski (Rosja), Beata Płomecka (Belgia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Unia Europejska G20 NATO USA Trójmorze Rosja

Interesy gospodarcze USA i państw Trójmorza. Bilans

W czwartek Donald Trump spotka się w Warszawie z przywódcami państw Trójmorza. W skład regionalnego projektu wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej, od Estonii, przez Polskę, po Chorwację, leżących między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym. O gospodarczych interesach USA i krajów Trójmorza rozmawiali Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Ernest Pytlarczyk (mBank) i Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump Trójmorze USA Unia Europejska

Donald Trump w Polsce. Szczegóły wizyty prezydenta USA

W środę wieczorem do Polski przylatuje prezydent Stanów Zjednoczonych. Donald Trump spędzi w Warszawie kilkanaście godzin. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, weźmie udział w Szczycie Trójmorza i wygłosi przemówienie do Polaków na placu Krasińskich w Warszwie. Będzie to początek drugiej europejskiej podróży amerykańskiego prezydenta. Z Warszawy Donald Trump poleci na szczyt G20 do Hamburga. 
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Andrzej Duda Krzysztof Łapiński Trójmorze

"Amerykanie chcą się poważniej zaangażować gospodarczo"

Kraje Europy Środkowowschodniej należące do regionu Trójmorza stanowią 28 proc. terytorium UE, 22 proc. jej ludności, ale wytwarzają zaledwie 10 proc. unijnego PKB. Czy inicjatywa Trójmorza może wpłynąć na zniwelowanie tej dysproporcji? Gościem Gospodarczego Tematu Dnia był Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Trójmorze Unia Europejska Europa Środkowo-Wschodnia