Polskie Radio
Section05
Trójmorze

Prezydent zachęca do budowy wspólnego rynku gazu państw Trójmorza

Polityka energetyczna stanowi kluczowy element strategii Trójmorza - stwierdza prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników Konferencji "Gazterm". W Międzyzdrojach rozpoczęło się 21. spotkanie specjalistów i przedstawicieli branży gazowniczej, ciepłowniczej i energetycznej, przedstawicieli środowisk naukowych oraz producentów urządzeń dla gazownictwa i energetyki. W tym roku odbywa się ono pod hasłem "Stan i perspektywy współpracy gazowej USA - Trójmorze".
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze prezydent Andrzej Duda POLSKA gaz

"Polska dyplomacja dobrze wskazała na Trójmorze"

- 2018 rok będzie rokiem politycznym. Stawiam, że 9 stycznia premier Morawiecki na spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jen-Claude Junckerem złagodzi wizerunek Polski. KE powinna się cofnąć z wielu powodów – rysuje się zamieszanie w samej Unii, po drugie UE przyjmie stanowisko V4 ws. uchodźców – mówił w audycji Rozmowa PR24 prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kazimierz Kik Adrian Klarenbach Trójmorze grupa wyszehradzka Rosja USA Niemcy POLSKA

Idea Trójmorza. „Może zmienić potencjał naszego regionu”

- Jeżeli uda się zrealizować poszczególne pomysły Trójmorza to będziemy mieli do czynienia z nową jakością jeśli chodzi o sposób funkcjonowania Europy środkowo-wschodniej – powiedział w Debacie Polskiego Radia 24 Spasimir Domaradzki z Res Publica Nowa. O idei Trójmorza rozmawiali także Wojciech Jakóbik (Biznesalert), dr Łukasz Jasina (KUL) i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Morze Bałtyckie Morze Czarne Adriatyk Europa Łukasz Jasina Wojciech Jakóbik Jarosław Guzy Europa Środkowo-Wschodnia

TYLKO U NAS "Trójmorze Plus? Baku może oferować czwarte morze"

Projekt Trójmorza, wsparty w Warszawie przez wizytę prezydenta Donalda Trumpa, interesuje również Baku - uważa niezależny białoruski komentator Roman Jakowlewski. W jego ocenie, kwestie współpracy, zwłaszcza energetycznej, z państwem "czwartego morza" są poruszane w czasie spotkań z politykami Azerbejdżanu, a projekt może zmierzać ku koncepcji "czterech mórz", łącznie z Morzem Kaspijskim. Zwraca uwagę, że ten projekt, jak i plany chińskie w regionie, angażują Białoruś, a wykluczają obecność Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Azerbejdżan Trójmorze Chiny TYLKO U NAS