Polskie Radio
Section05
Piotr Skwieciński

Podpisanie umowy pokojowej w Turcji. Piotr Skwieciński: to nie był gest humanitarny Rosji

- Nie zapominajmy o jednym, fakt, że Rosja zgodziła się na podpisanie tego porozumienia, nie oznacza, że to był z jej gest humanitarny, zdecydowanie to był interes - mówił w Polskim Radiu 24 były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie Piotr Skwieciński. Dyplomata skomentował kwestie związane z kryzysem żywnościowym oraz z zerwaniem tureckiego porozumienia w sprawie odblokowania portów w Odessie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Skwieciński Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Wizyta Andrzeja Dudy w Kijowie. Skwieciński: w oczywisty sposób szkodzi ona Rosji i rosyjskiej narracji wobec Zachodu

- Wizyta Andrzeja Dudy w oczywisty sposób szkodzi Rosji i rosyjskiej narracji. Rosjanie oczekują tego, że Zachód się załamie ze względu na rozmaite problemy ekonomiczne - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, były dyr. Instytutu Polskiego w Moskwie. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Trzmiel Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Piotr Skwieciński Rosja

PR24 "Najgorszą rzeczą jest kompromitacja państwa". Skwieciński o mentalności Rosjan

- Najgorsza rzecz, jaką państwo rosyjskie może zrobić Rosjaninowi, to skompromitować się na zewnątrz i pokazać, że nie jest traktowane przez innych jako wielkie mocarstwo. To oznacza, że władza rosyjska nie spełnia podstawowego zadania, dla jakiego istnieje i niemal tylko w takim wypadku Rosjanie byliby gotowi rozważyć bunt przeciwko tej władzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński, dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Piotr Skwieciński Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT

Piotr Skwieciński: mam przeczucie, że to nie był mój ostatni raz w Moskwie

- Bardzo lubiłem spacery po Moskwie. Starałem się codziennie gdzieś pójść, a w weekendy jechałem metrem gdzieś daleko i wracałem pieszo. Moskwa, odseparowana od państwa rosyjskiego, jest dla mnie czymś fascynującym - mówił w Dwójce Piotr Skwieciński, dziennikarz i dyplomata, który w ostatnich latach kierował Instytutem Polskim w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  polityka rozmowa dyplomacja Piotr Skwieciński Dwójka Robert Mazurek

Komisja śledcza ds. VAT. Znamy pierwszych świadków

Przed sejmową komisją śledczą do spraw VAT-u stanie na początek pięciu świadków. Będą to: były minister finansów Jan Vincent Rostowski, byli ministrowie sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski i Andrzej Czuma, były prokurator generalny Andrzej Seremet oraz twórca VAT-u profesor Witold Modzelewski. Posłowie mają sprawdzić, dlaczego wpływy z tego podatku w latach 2007-2015 były niższe niż pierwotnie planowano. Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli: Piotr Skwieciński z Sieci i Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.
Zobacz więcej na temat:  vat komisja śledcza polityka Zbigniew Ćwiąkalski Piotr Skwieciński

"Stanowisko Rady Europy wprowadza teorię zamachową na salony"

– Postawa Rady Europy wobec zwrotu wraku tupolewa to stanowisko polityczne. Obecnie Rosja ma na pieńku z Europą, a Europa z Rosją. To stanowisko jest jednym z kolejnych przejawów złych stosunków – powiedział w Debacie Dnia Piotr Skwieciński z "Sieci". Gościem Polskiego Radia 24 był również Rafał Woś z "Polityki".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Smoleńsk Piotr Skwieciński Adrian Stankowski

Premier: potrzebujemy mocniejszej, bardziej solidarnej Europy

„Potrzebujemy Europy silniejszej, sprytniejszej, opartej na solidarności” - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że odpowiedzią na współczesne wyzwania nie może być jedynie hasło „więcej Europy”. O szczycie Unii Europejskiej w Brukseli mówili w audycji Debata Dnia Mikołaj Wójcik („Fakt”) i Piotr Skwieciński („Sieci”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość PiS Mateusz Morawiecki premier Unia Europejska Angela Merkel Berlin Niemcy Bruksela Piotr Skwieciński Mikołaj Wójcik

Debata w PR24 Władimir Putin prezydentem Rosji

Wybory prezydenckie w Rosji, według danych exit poll, wygrał urzędujący prezydent Władimir Putin, którego poparło, według różnych sondażowni, od 73,9 do 77 procent głosujących. W Polskim Radiu 24 debata ekspertów, którzy podsumowali przebieg głosowania oraz zastanowili się, jakie skutki niedzielne wybory będą miały dla przyszłości Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wybory w Rosji wybory prezydenckie Władimir Putin Grzegorz Ślubowski Jarosław Guzy Piotr Skwieciński Maciej Jastrzębski Piotr Pogorzelski Ernest Zozuń

Niemcy chcą powiązania budżetu UE z przyjmowaniem uchodźców

W piątek podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli przywódcy będą rozmawiać na temat kolejnego unijnego budżetu, po 2020 roku. Tymczasem, Angela Merkel przedstawiła w Bundestagu cele Niemiec na to spotkanie, Powiedziała, że fundusze spójności powinny zostać uzależnione od zaangażowania poszczególnych państw w przyjmowanie uchodźców. W Debacie Dnia komentarz publicystów: Tomasza Walczaka, Krzysztofa Wołodźki i Piotra Skwiecińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy budżet unijny Angela Merkel dotacje unijne Piotr Skwieciński

Reparacje wojenne. "Rysa na niemieckim monolicie"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński, który w czwartek wziął udział w posiedzeniu senackiego klubu PiS, pytany przez dziennikarzy, czy Polska zmienia swoje stanowisko, jeśli chodzi o reparacje, powiedział: „Powiem krótko, nie zmieniamy”. O reparacjach wojennych od Niemiec mówili w Polskim Radiu 24 Piotr Skwieciński z Tygodnika „Sieci” i Paweł Stawarz, ekspert ds międzynarodowych Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy historia Polski Piotr Skwieciński Prawo i Sprawiedliwość