Polskie Radio
Section05
Wojska Obrony Terytorialnej

"Zawsze gotowi, zawsze blisko". Jedynka z wizytą w jednostce WOT w Radomiu

Reporter radiowej Jedynki, Maciej Walecki odwiedził żołnierzy 62. Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Podczas audycji rozmawiano m.in. o motywach młodych ludzi, którzy postanowili wstąpić do WOT i o tym, w jaki sposób terytorialsi wspierają lokalne społeczności.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska Wojska Obrony Terytorialnej II wojna światowa historia Polski Maciej Walecki

TYLKO U NAS Scenarzysta i nauczyciel, czyli kto może służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej

- Powinniśmy zaszczepiać rzemiosło wojskowe w jak najszerszych kręgach społeczeństwa i służba w Wojskach Obrony Terytorialnej to umożliwia - mówi scenarzysta Jan Pawlicki. Z kolei Marek Langer, nauczyciel WF-u tłumaczy, że trafił do terytorialsów, ponieważ chciał rozwijać swoją pasję związaną ze strzelectwem i służyć ojczyźnie. Z żołnierzami na poligonie pod Wędrzynem rozmawiał nasz reporter.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Kolejne nabory, rewolucyjne rozwiązania szkoleniowe i nowe wyposażenie. Dowódca WOT o planach rozwoju formacji

Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio24.pl, że formację czeka rewolucyjna zmiana. - Bardzo mocno zastanawiamy się nad budową, i to będzie rewolucja, ośrodków szkolenia i szkół podoficerskich przy każdej brygadzie - mówił. Generał dodał, że żołnierze otrzymają też nowe wyposażenie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

REPORTAŻ Krew, pot, łzy i ... "psychol". Byliśmy z kamerą na szkoleniu poligonowym WOT

- Ciemno strasznie. Hełm to podstawa, bo inaczej głowa będzie urwana. Dźwięki straszne podkładają. Jak ktoś nie ma spokojnego ducha, to jest bardzo ciężko - Mówi szer. Konrad Dąbek o "psycholu" - jednym z zadań, które musiał wykonać. - Jestem tu, by wyjść ze swojej strefy komfortu - tłumaczy z kolei szer. Beata Bardziak. Jak ciężkie są ćwiczenia Wojsk Obrony Terytorialnej, sprawdził też na własnej skórze nasz reporter. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojska Obrony Terytorialnej 81. rocznica wybuchu II wojny światowej

"Bezpieczna Jedynka": rola Wojska Polskiego w naszym codziennym życiu

Służba wojskowa ściśle związana jest z naszym bezpieczeństwem, ale nie tylko w kontekście militarnym. Wojsko Polskie patroluje ulice i reaguje na łamanie prawa ruchu drogowego (Żandarmeria Wojskowa), prowadzi intensywne działania ratownicze (SAR), gasi pożary (Wojskowa Straż Pożarna), a także jest obok w sytuacji klęsk żywiołowych (Wojska Obrony Terytorialnej). Warto o tym pamiętać w dniu, kiedy przypada Święto Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej straż pożarna Wojska Obrony Terytorialnej Patryk Kuniszewicz Patryk Michalski

TYLKO U NAS Szef MON i żołnierze WOT porządkowali groby powstańców Warszawy. "To pewien symbol"

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej porządkowali groby powstańców. Do inicjatywy przyłączył się minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. - Jest to pewien symbol, że żołnierze WOT sprzątają groby powstańców warszawskich - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Mariusz Błaszczak Wojska Obrony Terytorialnej historia Polski

Mobilne Zespoły Rekrutacyjne. WOT celują w bezpośredni kontakt z kandydatem

Mobilne Zespoły Rekrutacyjne to najnowszy pomysł dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej na wciągnięcie do służby nowych ludzi. Jak mówił w Polski Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik WOT, to "najnowsza inicjatywa, która działa od początku lipca". - Wykorzystaliśmy doświadczenia armii Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie podobne systemy funkcjonują - wskazał wojskowy. 
Zobacz więcej na temat:  armia Wojska Obrony Terytorialnej Wojsko Polskie siły zbrojne

Żołnierze WOT na froncie walki z COVID-19. Szef MON: tytaniczna praca

- Żołnierze WOT dostarczyli 48 tys. ton żywności do ośrodków pomocy społecznej, wsparli ponad 600 ośrodków medycznych i ponad 500 ośrodków pomocy społecznej, pobrali blisko 130 tys. wymazów z próbkami na obecność koronawirusa - poinformował minister obrony Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej Mariusz Błaszczak Koronawirus w Polsce pomoc służby i bezpieczeństwo Ministerstwo Obrony Narodowej POLSKA