Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Janusz Tarabuła i malarstwo materii. "Odpowiedź na traumy i mroki II wojny światowej"

W Muzeum Narodowym w Krakowie możemy podziwiać wystawę pt. "Janusz Tarabuła. Pamięć". Ekspozycja przedstawia dzieła artysty, które zmieniały się na przestrzeni lat. O szczegółach wydarzeniach i samej twórczości Janusza Tarabuły opowiedziała w Dwójce kurator wystawy Anna Budzałek.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe w Krakowie wystawa Katarzyna Sanocka Janusz Tarabuła Anna Budzałek malarstwo Dwójka

Red Light to bat na kierowców. 500 złotych i 15 punktów karnych za przejazd na czerwonym

- Kierowcy nagminnie nie stosują się do sygnalizacji świetlnej na niektórych skrzyżowaniach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia mł. asp. Arkadiusz Chudy z Policji Śląskiej. Dlatego batem na "roztargnionych" kierowców stał się system Red Light, który nagrywa to, jak łamią przepisy. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi aż 500 zł i 15 punktów karnych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych przepisy drogowe Joanna Opas kierowca kierowcy sygnalizacja świetlna

Warszawa Słonimskiego. "Na swoje rodzinne miasto patrzył realistycznie, ale z miłością"

- Antoni Słonimski to jeden z najbardziej warszawskich Skamandrytów. Nie tylko ze względu na fakt, że przyszedł tutaj na świat. Tak samo było z Lechoniem, ale on karmił swoją wyobraźnię mitem Paryża Północy, natomiast Słonimski patrzył na Warszawę realistycznie. Niezmiernie ją przy tym kochał - mówiła w Dwójce varsavianistka Lidia Sadkowska-Mokkas.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dorota Gacek Antoni Słonimski Warszawa literatura Dwójka KULTURA Lidia Sadkowska-Mokkas Rok Antoniego Słonimskiego Skamandryci

Największy surrealista kina. Luis Buñuel w 125-lecie urodzin

- Luis Buñuel był dla mnie skrajnym punktem odniesienia w kinie. Nie widziałem podobieństw do tego, co robi Buñuel z innymi twórcami. On był osobny absolutnie. Nawet tacy ekstremalni filmowcy jak Fellini czy Królikiewicz w Polsce, nie pasowali do wizji buñuelowskiej, który był surrealistą z krwi i kości - mówił w Dwójce Janusz Wróblewski, krytyk filmowy. 
Zobacz więcej na temat:  reżyser rocznica Marcin Pesta Luis Buñuel kino Janusz Wróblewski Jakub Majmurek FILM KULTURA Dwójka

Tadeusz Kuntze - żył i tworzył w Rzymie, ale to Kraków był kluczowy dla jego kariery

- Tadeusz Kuntze przyjechał do Krakowa po zakończeniu edukacji w Rzymie. Spędził tu około 1,5 roku, maksymalnie do dwóch lat. Zostawił jednak kilka dzieł, które później będą rezonować - mówiła w Dwójce Natalia Koziara-Ochęduszko, współkuratorka wystawy "Oko malarza. Tadeusz Kuntze (1727-1793)" w Zamku Królewskim na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel wystawa malarstwo SZTUKA KULTURA Justyna Nowicka Dwójka Tadeusz Kuntze Zamek Królewski Rzym

Maria Piotrowska-Bogalecka i Chór Polskiego Radia. "Dużo czasu, koncertów i wspomnień"

Maria Piotrowska-Bogalecka to absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i w Krakowie, a także Kodály Institute of the Liszt Ferenc Academy of Music. Przez siedem lat pełniła obowiązki dyrektora artystycznego Chóru Polskiego Radia. W Dwójce opowiedziała o kulisach swojej pracy z chórem.
Zobacz więcej na temat:  Maria Piotrowska-Bogalecka Jakub Kukla Chór Polskiego Radia Dwójka KULTURA

Jeżdżą autobusami i pociągami bez biletów. Gapowicze są zadłużeni na 370 milionów złotych

W Krajowym Rejestrze Długów jest ponad 293 tysiące gapowiczów, którzy nie płacą kar za jazdę bez biletu. Ich łączne zadłużenie wynosi prawie 370 milionów złotych. - Średni dług jednego gapowicza zameldowanego w Poznaniu wyniósł ponad 2 tysiące złotych. To jest najwyższy wynik w całej Polsce - mówi Karolina Rożej z Programu 1 Polskiego Radia. Alarmujące są statystyki dotyczące nastolatków.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Szymon Majchrzak autobus długi jazda na gapę