Polskie Radio
Section05

aktualności katolickie

Dziś powiedziałby nam: "Nie lękajcie się". Biskupi w liście na stulecie św. Jana Pawła II

Biskupi z Prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II napisali, że w trudnym dla nas wszystkich czasie - gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa i stawiamy pytania o przyszłość naszych rodzin oraz społeczeństwa - warto zapytać o to, co papież Polak dziś miałby nam do powiedzenia i z jakim przesłaniem zwróciłby się teraz do rodaków. Jako pierwsze - jak napisali biskupi - na myśl przychodzą słowa: "Nie lękajcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Episkopat Polski Stanisław Dziwisz papież Franciszek

Rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne rodziców Jana Pawła II

W bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach odbyła się pierwsza uroczysta sesja trybunałów beatyfikacyjnych. Pierwszy sędzia trybunału, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zaprosił do modlitwy o pomyślny przebieg procesu i łaski za wstawiennictwem Sług Bożych Karola i Emilii Wojtyłów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół Karol Wojtyła chrześcijaństwo wiara

Abp Hoser: pandemia przypomniała o człowieczeństwie. To ogromna szansa

Pandemia zmieniła wektory naszego życia i myślenia o świecie. Przypomniała o człowieczeństwie, otwierając na innych, zwłaszcza słabych, bezbronnych i biednych - powiedział abp Henryk Hoser, Duchowny podkreślił, że to ogromna szansa dla współczesnej cywilizacji, w tym także dla Kościoła.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pomoc społeczeństwo wiara chrześcijaństwo Henryk Hoser Kościół POLSKA

Twórca Ruchu Światło-Życie otruty? IPN na nowo podjął śledztwo ws. śmierci ks. Blachnickiego

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach podjął na nowo śledztwo w sprawie zabójstwa księdza Franciszka Blachnickiego. Śledztwo zostało umorzone 6 lipca 2006 roku, a - jak informuje Instytut Pamięci Narodowej - decyzja o jego podjęciu na nowo ma związek z weryfikacją istotnych danych, które nie były znane w 2006 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Kościół katolicki Franciszek Blachnicki IPN Instytut Pamięci Narodowej

"Poczekajmy na ocenę skutków dotychczasowych działań". Minister zdrowia odpowiada na apel Kościołów

- Aby móc myśleć o zdejmowaniu następnych obostrzeń, pozwólmy na ocenę skutków uwolnienia dotychczasowych reżimów dotyczących Kościołów i związków wyznaniowych - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski odnosząc się do listu przedstawicieli Kościołów.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara religia społeczeństwo Łukasz Szumowski Koronawirus w Polsce koronawirus zdrowie

75. rocznica wyzwolenia Dachau. Przewodniczący KEP: to dzień pamięci i modlitwy o pokój i pojednanie

Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy doświadczyli cierpienia. Niech to będzie wyraz naszej czci i solidarności wobec męczenników oraz prośba do Boga o pokój i pojednanie dla wszystkich - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau.
Zobacz więcej na temat:  Dachau II wojna światowa nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne historia Polski Stanisław Gądecki Episkopat Polski Kościół POLSKA