Polskie Radio
Section05

Auschwitz

"Wykorzystywanie Holokaustu jako gry politycznej to kpina z ofiar". Muzeum Auschwitz odpowiada MSZ Izraela

Dziennik "The Times of Israel" odnotował, że Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz skrytykowało ministra spraw zagranicznych Izraela Jaira Lapida za wypowiedź oskarżającą Polaków o udział w Holokauście, porównując to do twierdzeń osób negujących Holokaust.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Żydzi polityka Izrael dyplomacja antysemityzm Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Kościół wspomina Edytę Stein, patronkę Europy. "Ona zrozumiała, że prawda i miłość są sobie potrzebne"

Kościół wspomina dziś Edytę Stein, czyli świętą Teresę Benedyktę od Krzyża, dziewicę i męczennicę, patronkę Europy. Abp Marek Jędraszewski powiedział w homilii, że żyła ona szukając prawdy do końca. Hierarcha odprawił mszę świętą w Kąpielach Wielkich, odwiedzając pielgrzymów 41. Pieszej Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej na Jasną Górę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA święta POLSKA

Niemcy przeprosili, ale nie usunęli sformułowania "polskie getta". Muzeum Auschwitz protestuje

Muzeum Auschwitz-Birkenau nie zgadza się z formą przeprosin, którą Deutsche Welle zastosowała w sprawie błędnego zwrotu "polskie getta", jakiego nadawca użył w środowym wpisie na Twitterze. DW wprawdzie wcześniej przeprosiła, ale jak tłumaczyła, nie usunęła pierwotnego tweetu "ze względu na przejrzystość".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust polityka II wojna światowa dyplomacja Niemcy media

80 lat temu o. Kolbe zgłosił się w Auschwitz na śmierć za współwięźnia

29 lipca 1941 r. podczas apelu w niemieckim obozie Auschwitz franciszkanin Maksymilian Kolbe zgodził się dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka. Franciszkanin zmarł w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 r. Został dobity zastrzykiem fenolu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Maksymilian Kolbe

"Totalny święty, wzór dla każdego." Czesław Ryszka o bohaterze swojej najnowszej publikacji

- Nie było dla mnie bardziej radosnej propozycji, jak napisać książkę o największym świętym, oprócz Jana Pawła II, z Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Czesław Ryszka, autor książki "Wiara i ofiara. Życie, dzieło i epoka św. Maksymiliana Marii Kolbego". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Kościół katolicki wiara społeczeństwo KSIĄŻKA

"Niewyobrażalne zakłamanie historii". Jerzy Klistała o wpisie Katarzyny Markusz

- Absolutnie nie ma nic wspólnego z prawdą. Niewyobrażalnym jest, że w ten sposób można zakłamywać historię, która działa się na oczach wielu ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 współautor publikacji "Księga Pamięci. Więźniowie KL Auschwitz rozstrzelani pod Ścianą Śmierci w latach 1941-1943". Jerzy Klistała skomentował wpis dziennikarki Jewish Telegraphic Agency Katarzyny Markusz, że "dla Polaków nie powstały nigdy obozy masowej zagłady, w czasie wojny mogli chodzić po ulicach, pracować, żyć".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Holokaust Niemcy II wojna światowa

Prof. Grabowska: to były niemieckie obozy śmierci. Nie można wymazywać tej części historii

- Chciano zastąpić wyrażenie "niemieckie obozy śmierci" wyrażeniem "nazistowskie obozy śmierci", a później można było to już związać z obecnym terytorium Polski i posługiwać się jeszcze inną nazwą. To proces haniebny, historyczny; trwający długo, ale widoczny. I temu trzeba było postawić tamę - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa europejskiego i międzynarodowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa Trybunał Sprawiedliwości UE

Pełnomocnik b. więźnia Auschwitz o orzeczeniu TSUE

- Sprawa trafiła do TSUE i nagle pojawiło się poparcie Komisji Europejskiej, pani Very Jourovej, która to Komisja wyraziła stosunek akceptujący argumentację prawników - polskich prawników - reprezentujących niemieckich wydawców - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Lech Obara, pełnomocnik Stanisława Zalewskiego, byłego więźnia Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy sąd sądownictwo Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

Kontrowersje wokół wyroku TSUE ws. "polskich obozów zagłady". "Chroni interesy Niemiec"

Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał, że były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości w polskich sądach za zwrot "polskie obozy" użyty w niemieckich mediach. Sędziowie rozpatrzyli sprawę Stanisława Zalewskiego, który wniósł skargę do polskiego sadu i zażądał przeprosin od niemieckiego portalu Mittelbayerische.de oraz zasądzenia kary za sformułowanie "polski obóz zagłady Treblinka".
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Niemcy