Polskie Radio
Section05

Azja Centralna

Rosja próbuje zmobilizować na wojnę z Ukrainą migrantów zarobkowych z Azji. Stosuje szantaż

Kreml wymyślił metodę na uzupełnienie szeregów sił zbrojnych Rosji i obniżenie poziomu napięcia w społeczeństwie - informuje portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych. Mowa o szantażowaniu przez Rosję - deportacją lub odebraniem paszportu - migrantów zarobkowych z Azji Centralnej, którzy nie chcą iść na wojnę przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2023 Kazachstan Uzbekistan Kirgistan Tadżykistan Moskwa ŚWIAT

Muzeum Azji i Pacyfiku świętuje swoje pięćdziesięciolecie

W 1973 roku powstało Muzeum Archipelagu Nusantary, prezentujące indonezyjską kolekcję Andrzeja Wawrzyniaka - dyplomaty i podróżnika, który przekazał swoje prywatne zbiory państwu. Trzy lata później ekspozycja poszerzyła się o obiekty z innych regionów Azji i została przemianowana na Muzeum Azji i Pacyfiku. Kim był założyciel tej placówki?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Azja Wschodnia Indonezja Muzeum Azji i Pacyfiku Andrzej Wawrzyniak Karolina Krzywicka

Protesty w Kazachstanie. Strachota: spodziewam się, że pacyfikacja będzie szybka

- W Kazachstanie będą się pojawiały grupy oporu, niedobitków obecnych protestów. Pytanie, na ile to będzie zjawisko autentyczne, a na ile będzie to wygodne dla władz Kazachstanu i dla Rosjan akcentujących niestabilność - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota, kierownik zespołu ds. Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kazachstan Antoni Opaliński Ośrodek Studiów Wschodnich Azja Rosja

Międzynarodowy kontekst sytuacji w Afganistanie

Od ponad tygodnia Afganistan i sytuacja w tym kraju dominuje serwisy informacyjne na całym świecie. Poruszające zdjęcia i filmiki z lotniska w Kabulu, doniesienia z różnych miast zajętych przez talibów rozgrzewają media społecznościowe, ale również dyskusje ekspertów i komentatorów. Tym bardziej że dochodzi również kontekst krajowy, czyli sytuacja na granicy z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Afganistan polityka talibowie Pakistan Indie Chiny Iran Rosja Klub Trójki Trójka

W Kabulu trwa wyścig z czasem. Polska ewakuowała dotąd 450 osób z Afganistanu

Polska ewakuowała już 450 osób z Afganistanu. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. To Polacy oraz Afgańczycy, którzy współpracowali w ostatnich latach z polskim wojskiem i dyplomatami. W Kabulu trwa wyścig z czasem. Kraje NATO chcą wywieźć z Afganistanu jak najwięcej osób, które zgłosiły się do wyjazdu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Afganistan Uzbekistan

"Ryzyko dla całego regionu". Legieć o przejęciu władzy przez talibów

Po tym, jak talibowie zajęli Kabul, około półtora tysiąca afgańskich uchodźców uciekło do Uzbekistanu. - Sąsiednie państwa od samego początku monitorują sytuację w Afganistanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak państwa Azji Centralnej patrzą na to, co dzieje się tuż obok nich?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Afganistan talibowie