Polskie Radio
Section05
badania

Jednokomórkowe algi. Czemu służy ich hodowla?

- Mikroalgi produkują różnorakie substancje, przede wszystkim barwniki oraz kwasy tłuszczowe. Głównym celem ich zastosowania są jednak biopaliwa - tłumaczyli w Czwórce Michał Wojtalik i Rafał Podgórski, twórcy projektu Algaenos, dziecka Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA Politechnika Warszawska ciekawostki paliwa biologia robot chemia badania ekologia Patryk Kuniszewicz

Wymieniaj informacje dzięki rozproszonym bazom danychy

Uczelnia Łazarskiego jest drugim ośrodkiem akademickim w Europie, po University College London, w którym będą prowadzone badania nad rozwojem i możliwościami implementacji technologii rozproszonych baz danych Blockchain. Inicjatorem i pomysłodawcą powstania Centrum Technologii Blockchain w Polsce jest prof. Krzysztof Piech. W audycji Czas na Naukę mówił o szczegółach tego przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  badania technologie technologie it

Problemy z kręgosłupem zaczynają się… w szkole

Wielu pacjentów musi korzystać z pomocy ortopedy z powodu problemów powstałych na własne życzenie. Układ szkieletowo-mięśniowy jest zaprogramowany na znoszenie rozmaitych ciężarów. Niemniej jednak, jeśli jest to ciężar za duży, i co istotne – noszony latami - powoduje wiele dolegliwości. Wszystko zaczyna się zaś w szkole…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie i dieta zdrowie dzieci szkoła lekarz badania stawy Główny Inspektor Sanitarny

Kiedy wliczyć koszty osobowe do ulgi na badania i rozwój?

Firmy w Polsce pierwszy raz przygotowują się do skorzystania z ulgi na badania i rozwój. Największy udział w kosztach działalności B+R mają koszty osobowe. Choć ustawa o CIT nie nakłada na przedsiębiorstwa ograniczeń interpretacyjnych dotyczących kwalifikowania kosztów osobowych, okazuje się, że robią to organy podatkowe. Kiedy więc firma może wliczyć koszty pracy do ulgi B+R?
Zobacz więcej na temat:  ulga podatkowa innowacje badania rozwój firmy