Polskie Radio
Section05

Białoruś

Ambasador Polski przy UE: kolejne sankcje wobec reżimu w Mińsku nieuniknione

Kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu są nieuniknione - powiedział ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Podkreślił, że konieczny jest plan wsparcia dla demokratycznej Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej zorganizowało wideokonferencję na temat sytuacji w tym kraju, a także na temat dziennikarek w związku z ostatnimi, oburzającymi wyrokami skazującymi kilka z nich.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Unii Europejskiej sankcje Aleksander Łukaszenka

Rusłan Szoszyn o Białorusi: sytuacja jest dramatyczna. Represje się zaostrzają

- Kraj przekształca się w najgorszą formę autorytaryzmu, granicząca z absurdami, z brakiem ludzkiego podejścia do życia człowieka. Nikt z nikim się nie liczy, nie ma prawa, nie działają sądy, nie ma adwokatury, nie ma wymiaru sprawiedliwości, nie ma możliwości gdzieś się odwołać. Mogą cię podbić, mogą cię zabić, nie dojdziesz do żadnej prawdy - mówił w Polskim Radiu 24  Rusłan Szoszyn, publicysta “Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Aleksander Łukaszenka represje protest

"Szybciej piekło zamarznie". Stanowcza odpowiedź szefa MSZ Litwy na wniosek Białorusi ws. wydania Cichanouskiej

Litwa nie wyda Białorusi byłej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej. "Szybciej piekło zamarznie niż podejmiemy się rozpatrywania wniosku o ekstradycję Cichanouskiej" – oznajmił szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis. – Litwa była i pozostanie murem, za którym znajdą schronienie wszystkie siły demokratyczne prześladowane przez reżimy – zapewnił.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska Raport Białoruś Litwa Europa

"To bardzo odważna osoba". Cichanouska spotkała się z byłym szefem KE Barroso

Liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska spotkała się w czwartek w Lizbonie z byłym szefem KE Jose Manuelem Barroso. Celem jej trzydniowej wizyty w portugalskiej stolicy jest nagłośnienie walki Białorusinów o prawa człowieka. Sprzyja temu, jak zaznaczyła białoruska polityk, sprawowanie przez Portugalię prezydencji w Radzie UE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Jose Manuel Barroso Swiatłana Cichanouska

Szef BBN: prezydent chce utrwalić wśród sojuszników wagę naszego regionu dla bezpieczeństwa Europy

W czwartek doszło do pierwszego spotkania prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy w ramach trójkąta lubelskiego. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch powiedział dziennikarzom, że do spotkania doszło pomimo trwającej pandemii, gdyż wszystkim stronom zależy na "przyspieszeniu" współpracy w ramach trzech państw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójkąt Lubelski Biuro Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda Paweł Soloch BBN Litwa Ukraina dyplomacja NATO polityka

Kolejki na granicach

Nawet jeśli jest to wschodnia granica Polski i wiąże się z kontrolą paszportową, to jej przekroczenie przez kierowcę osobówki wywołuje raczej pozytywne skojarzenia. W przypadku kierowców zawodowych nie wygląda to już tak kolorowo. Czy na granicy prowadzone są jakiekolwiek działania, aby spróbować zmniejszyć kolejki? Czy oczekujący na kontrolę kierowcy tranzytowi mogą liczyć na wsparcie służb? Dlaczego mimo rozwoju technologii nie da się uniknąć korków na granicy?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kierowca kierowcy samochody samochód granica transport Rosja Ukraina Czechy Słowacja Niemcy korki kolejka

"Wewnętrzny dialog" w Mińsku z pomocą Helsinek? Cichanouska rozmawiała z fińskimi władzami

O możliwościach otwarcia "wewnętrznego dialogu" na Białorusi za pośrednictwem OBWE rozmawiał we wtorek prezydent Finlandii Sauli Niinisto z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską - przekazała we wtorek kancelaria fińskiego prezydenta. - Przeprowadziliśmy ciekawą rozmową o obecnej sytuacji na Białorusi - skomentował fiński prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Finlandia Swiatłana Cichanouska

NASZ WYWIAD "Borys Niemcow mógł żyć wygodnie jak jego koledzy w koncernach, wybrał wolność. Wciąż myślę o jego motywacji"

- Borys Niemcow mógł wieść bogate, wygodne życie jak wielu jego towarzyszy z lat 90. Są teraz szefami koncernów rosyjskich. Od lat zastanawiam się, dlaczego podjął inną decyzję – mówi portalowi PolskieRadio.pl prof. Andriej Makaryczew z Uniwersytetu w Tartu. Naukowiec zaczynał swoją karierę w Niżnym Nowogrodzie, tam, gdzie zaczęła się historia polityczna Borysa Niemcowa. Prof. Makaryczew zauważył, że niestety w Rosji fizyczna eliminacja opozycji stała się częścią polityki. I nawet kwiaty dla zmarłego polityka są odbierane przez Kreml jako wyzwanie. 27 przypada 6. rocznica śmierci Borysa Niemcowa, został zastrzelony niedaleko murów Kremla w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Borys Niemcow Rosja opozycja demokratyczna Raport Białoruś Europa ŚWIAT

NASZ WYWIAD Łukaszenka, Putin i ich sekrety z Soczi. Działacz: Biden może zainicjować nowy plan i sojusz z UE ws. Białorusi

- Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin nie darzą się miłością. Teraz jednak łączą ich wspólne cele – obaj  muszą utrzymać się przy władzy. Do tego Putin nie znalazł "kserokopii" Łukaszenki na Białorusi, a obawia się białoruskich protestów, które mogą inspirować kolejne manifestacje w Rosji - stąd musi wspierać Łukaszenkę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Anatol Labiedźka, opozycyjny działacz demokratyczny, członek Rady Koordynacyjnej, komentując ostatnie rozmowy w Soczi.  rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml protest opozycja demokratyczna Unia Europejska NASZ WYWIAD Raport Białoruś