Polskie Radio
Section05

budżet unijny

Kraje południa Europy sojusznikami Polski? Talaga: to nie one podniosły kwestię praworządności

- To takie państwa jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia gwałtownie potrzebują pieniędzy z unijnego pakietu wsparcia. Dlatego są też zainteresowane jak najszybszym kompromisem i uruchomieniem pakietów pomocowych, a to oznacza, że tam trzeba szukać sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Magdalena Złotnicka fundusze unijne Andrzej Talaga weto rząd Mateusza Morawieckiego

Prof. Ryba: twarda postawa Polski to kłopot dla budowy superpaństwa UE w oparciu o ideologię neomarksistowską

- Zapowiedź weta przez Polskę i Węgry to duży problem dla Niemców. Wykorzystują oni pewne przyczółki polityczne w naszym kraju i uruchamiają je w celu stworzenia wewnętrznego nacisku na to, żebyśmy zgodzili się na skrajnie niekorzystne dla nas sytuacje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Michał Rachoń prof. Mieczysław Ryba Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie weto Bruksela ŚWIAT Europa

Poseł Lewicy: praworządność i demokracja to DNA Unii Europejskiej

- Podstawowymi wartościami Unii Europejskiej są: przestrzeganie prawa, praworządność i demokracja. Wyrażamy zdziwienie, że ktoś obawia się tego, iż trzeba przestrzegać praworządności. Jeżeli politycy Prawa i Sprawiedliwości mówią, że jest to realizowane, to czego się boją? - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Wieczorek z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Eliza Olczyk lewica Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie weto rząd Mateusza Morawieckiego

Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu

Polska i Węgry nie zgadzają się na przyjęcie budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii. Jest to spowodowane powiązaniem wypłaty unijnych funduszy i kwestii praworządności. - Kto wkłada pieniądze do budżetu, ten ma prawo decydować, jak będą one wydawane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i były europoseł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Więcej świata Paweł Lekki Unia Europejska Węgry Genowefa Grabowska Polska w Unii Europejskiej

FELIETON Nie sprzedajmy naszej wolności. Felieton Miłosza Manasterskiego

Historia lubi się powtarzać. Mocarstwa na całym świecie próbują wpływać na kraje wokół siebie. Jednak Unia Europejska powstała po to, by ambicje najsilniejszych ograniczać, a spory łagodzić. Dzisiaj możemy odnieść wrażenie, że jest odwrotnie - Unia Europejska ma być narzędziem imperialnych ambicji Niemiec. Różnica jest tylko w tym, że rozkazy zwykle nie płyną wprost z Berlina, ale za pośrednictwem Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska UE Europa budżet UE 2021-2027 POLSKA miłosz manasterski felieton

Prof. Paruch: to unijne organy przestają być praworządne, łamią normy wpisane do traktatów

- Od kilku lat organy Unii Europejskiej usiłują uzurpować różne uprawnienia, rozszerzając je bardzo wyraźnie, pozatraktatowo. W ten sposób łamią porządek prawny - powiedział prof. Waldemar Paruch, politolog z UMCS. - Propozycję połączenia wypłaty środków unijnych z praworządnością upowszechniono wtedy, gdy pojawiła się realna szansa osadzenia w Białym Domu Joe Bidena - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie Bruksela

Eksperci: przetrwamy i bez unijnych pieniędzy, ale na pewno się przydadzą, szczególnie, że sami też się na nie składamy

Bez pieniędzy z Unii Europejskiej też Polska by sobie poradziła, choć oczywiście zawsze lepiej mieć dodatkowo ok. 3 proc. PKB, niż ich nie mieć. Musimy też zauważyć, że do unijnego budżetu wpłacamy własne środki, a do tego wpuszczamy na nasz rynek unijną konkurencję, a i to da się przeliczyć. Wszystko to trzeba brać pod uwagę, szczególnie gdy mieszana jest przez brukselskie elity ekonomia i polityka, co może zdarzać się w przyszłości częściej – mówili w audycji "Rządy Pieniądza" eksperci: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.  
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska pkb GOSPODARKA

"Pod pretekstem praworządności byłoby łamane prawo". Wiceszef MSZ o polskim wecie ws. budżetu UE

- My się nie sprzeciwiamy budżetowi UE, my się sprzeciwiamy jednemu z elementów pakietu, który może prowadzić do blokowania porozumienia arbitralnymi decyzjami Komisji Europejskiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rząd Sygnały Dnia Paweł Jabłoński MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska budżet UE 2021-2027

SONDAŻ Ponad 46 proc. Polaków przeciwko wiązaniu unijnego budżetu z praworządnością

Nieco ponad 46 proc. Polaków uważa, że Polska powinna sprzeciwić się mechanizmowi "pieniądze za praworządność", który przewiduje blokowanie wypłat unijnych środków za łamanie zasad praworządności - wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Polska w Unii Europejskiej

Weto Polski i Węgier wobec mechanizmu praworządności. Dziś możliwe kolejne rozmowy nt. budżetu UE

Polska i Węgry nie zgodziły się w poniedziałek na przyjęcie budżetu Unii na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii podczas spotkania unijnych ambasadorów. Powodem było stwierdzenie poparcia większości krajów dla przepisów warunkujących wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych. We wtorek na ten temat mają rozmawiać unijni ministrowie do spraw europejskich podczas wideokonferencji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska UE Europa budżet UE 2021-2027

Wiceszef MSZ: polski rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie budżetu UE

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński powiedział Polskiemu Radiu, że rząd jest gotowy na dalsze rozmowy w sprawie unijnego budżetu. Polska i Węgry nie zgodziły się na pakiet zawierający budżet Unii Europejskiej na najbliższe siedem lat oraz fundusz na odbudowę po pandemii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Polska w Unii Europejskiej Paweł Jabłoński

Geneza sporu o unijny budżet. Dominika Ćosić: Niemcy ulegli szantażowi największych frakcji w PE

- Ewentualny brak porozumienia budżetowego spadnie na karb niemieckiej prezydencji. Niemcy niepotrzebnie wybrali konfrontacyjną pozycję i ulegli szantażowi ze strony największych frakcji w Parlamencie Europejskim - powiedziała Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Bruksela Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej fundusze unijne fundusze europejskie Krzysztof Świątek