Polskie Radio
Section05
dług publiczny

Eksperci: polskie podatki wymagają uproszczenia, ale powinno być to robione kolejny raz punktowo

Polski system podatkowy wymaga kompleksowej zmiany, ale takiej, która ograniczy zarówno wymogi wobec podatników jak i służb skarbowych. Doraźne nowelizacje, jak zapowiadana teraz zmiana Ordynacji podatkowej, nawet choćby ich intencje były dobre, niczego nie poprawą. A system na tle Europy mamy bardzo skomplikowany, przede wszystkim dla przedsiębiorców - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura strategii Rynkowych PKO BP i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ordynacja podatkowa podatki Ministerstwo Finansów dług publiczny

Prof. Witold Modzelewski: budżet Polski ma się dobrze, ale trzeba pomyśleć o opodatkowaniu korporacji o poprawkach dotyczących składki zdrowotnej

Sytuacja naszego budżetu nie jest zła, a nawet wygląda to lepiej niż w roku ubiegłym. Co prawda dochody z VAT są nieco w tyle, ale zagrożeń nie widać. Nie należy się też ich spodziewać w tym roku, gdyby zwiększone zostały takie świadczenia jak 500+. Tutaj skutki zobaczymy raczej w roku kolejnym i trzeba będzie zastanowić się nad zwiększeniem wpływów, najlepiej z podatku od międzynarodowych korporacji - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb dług publiczny podatki budżet Polski wydatki

Eksperci: nasza gospodarka cały czas dobrze sobie radzi mimo rosnących wydatków

O niemal 18 mld zł mniejszy deficyt budżetu państwa od zakładanego to niewątpliwie sukces naszej gospodarki za miniony rok. Teraz będzie trudniej, ale już widać, że czarne scenariusze się nie zrealizują. Na pewno zmieni się struktura budżetowych dochodów, stopniowo coraz droższa będzie obsługa długu ale część ogłaszanych dziś ogromnych wydatków będzie rozłożona na wiele lat - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Marcin klucznik, analityk PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet dług publiczny

Eksperci: trendy w naszej gospodarce są dobre tak w produkcji, jak i w finansach publicznych

Wzrost gospodarczy w Polsce może być wyższy od oczekiwanego. Wskazują już na to różne ośrodki polityczne, choć miesięczne dane o sprzedaży sektora przemysłu mogą tego nie potwierdzać. Trendy się poprawiają, dług finansów publicznych, ale trzeba brać pod uwagę niepewność związaną z przyszłością wojny na Ukrainie i wydatki na zbrojenia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Maciej Bukowski, Wise Europa oraz dr Sławomir Dudek, prezes instytutu Finansów Publicznych.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb inflacja recesja gus produkcja przemysłowa finanse publiczne dług publiczny

Długi publiczne wielu państw UE przekraczają ich PKB. Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną"

Największy dług publiczny w UE mają: Grecja - 182 proc. w stosunku do PKB, Włochy - 150 proc., Portugalia - 123 proc., Hiszpania - 116,1 proc. - poinformowały hiszpańskie media, przypominając, że Komisja Europejska zaleca "konsolidację fiskalną", co oznacza podwyższenie podatków lub zredukowanie wydatków budżetowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA strefa euro pkb dług publiczny Komisja Europejska Europa