Polskie Radio
Section05
dług publiczny

Obligacje za ponad 5,7 mld zł trafiły do portfeli Polaków. Resort finansów podał nowe dane

W styczniu 2024 roku sprzedano obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 5,76 mld zł - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodało, że najchętniej kupowanymi były obligacje 3-letnie. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę ponad 1,9 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse finanse publiczne dług publiczny Ministerstwo Finansów oszczędności obligacje społeczeństwo

Eksperci: trzeba będzie dopasować ulgi w podatkach i tarcze antyinflacyjne do możliwości budżetu państwa

Za kilka miesięcy trzeba będzie urealnić kampanijne obietnice, które  stopniu obciążają finanse publiczne z deficytem zbliżającym się do 6 proc. Specjalnego namysłu wymaga likwidacja tarczy blokującej wzrost cen anergii. Powinno się to odbyć stopniowo bez szoku dla rodzin i firm  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki emerytura centralny port komunikacyjny rząd wybory w Polsce dług publiczny finanse publiczne

Minister funduszy: rozmawiamy z KE o polityce spójności i implementacji KPO

Rozmawiamy z Komisją Europejską o polityce spójności i o implementacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz POLSKA rolnictwo przemysł produkcja OZE Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy fundusze unijne dług publiczny

Eksperci: dochody budżetu na 2024 są mocno przeszacowane, w trakcie roku z pewnością będzie on nowelizowany

Budżet państwa jest skonstruowany w pośpiechu i będzie nowelizowany. Wskazane w nich dochody podatkowe z VAT, akcyzy, Pie ale nawet CIT są zawyżone co oczywiście jest przyjętą praktyką przy konstruowaniu budżetu ale zrodzi to konieczność weryfikacji wydatków czy potrzeb pożyczkowych. Nie należy natomiast liczyć na przychody z podwyższenia stawki VAT na żywność – mówili goście w audycji "Rządy Pieniądza": prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW, były wiceminister finansów oraz dr Cezary Mech, doradca prezesa NBP i również były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny deficyt budżetowy

Projekt budżetu na 2024 rok. Wzrost wpływów z VAT i PIT, większe zadłużenie

W 2024 r. dochody podatkowe budżetu mają wynieść 603,9 mld zł - wynika z projektu ustawy budżetowej na rok przyszły, opublikowanego na stronie Sejmu. Największe wpływy mają przynieść VAT - 316,4 mld zł - oraz podatek dochodowy od osób fizycznych - 109,2 mld zł. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na 2024 r. Zaproponowane przez rząd przedłożenie zostało przesłane do Sejmu i opublikowane na stronie izby niższej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA finanse publiczne Ministerstwo Finansów dług publiczny

Ekspert SGH: realizacja obietnic wyborczych oznacza wzrost zadłużenia państwa

Plany rządu Donalda Tuska dotyczące wydatków i dochodów, pokazują że wiele wydatków ma charakter "sztywny" i nie można z nich zrezygnować, aby kontynuować programy społeczne i gospodarcze poprzedników - powiedział dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse publiczne pkb deficyt budżetowy dług publiczny

Ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich: plany rządu mogą skutecznie pomóc małym firmom

Pomysły rządu Donalda Tuska takie jak np. płatny urlop dla przedsiębiorców, krótsze kontrole skarbowe dla mikrofirm oraz kasowy PIT, to koncepcje na które latami czekały rzesze przedsiębiorców - powiedział Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny pkb NBP finanse publiczne