Polskie Radio
Section05
dom dziecka

Z każdym rokiem spada w Polsce liczba rodzin zastępczych

Do końca roku powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – zapowiedziała minister Elżbieta Rafalska. Z kolei Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że rodzinne formy opieki rozwijają się za wolno. Za niewydolny Izba uznaje m.in. system pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych. Z każdym rokiem liczba rodzin zastępczych spada. O ustawie wspierania rodziny mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Uczelni Korczaka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dom dziecka adopcja piecza

O adopcjach: "Polska wciąż wysyła dzieci za granicę”

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chce ograniczyć adopcje zagraniczne. Według ministerstwa obecnie jest ich około 300 rocznie i nieprawdą jest, że do takiej adopcji trafiają przede wszystkim dzieci, które w Polsce nie mają na nią szansy. O tym, dlaczego ministerstwo chce ograniczyć adopcje zagraniczne, skoro trudno jest znaleźć rodziców zastępczych dla dzieci z domów dziecka oraz o tym, czy ministerstwo przewiduje jakieś ułatwienia dla rodzin, które zdecydują się na tzw. trudne adopcje, mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk.
Zobacz więcej na temat:  adopcja rodzina Ministerstwo Rodziny rodzina zastępcza dom dziecka

Pozostawieni samym sobie

Moment usamodzielnienia to dla wielu ludzi chwila bardzo trudna szczególnie wtedy, gdy nie można liczyć na pomoc rodziny. Kto może im podać pomocną dłoń? O problemie dorosłych wychowanków domów dziecka rozmawiali w Polskim Radiu 24: Kamila Gibas- prawnik i prezes Fundacji Szczęśliwej Drogi, Barbara Nowacka - pedagog i wieloletni pracownik domu dziecka w Konstancinie oraz Beata Sobocińska z Biura Rzecznika Praw Dziecka.
Zobacz więcej na temat:  dzieci dom dziecka Olga Mickiewicz-Adamowicz