Polskie Radio
Section05

dziennikarstwo

Hanna Krall. "Jestem reporterem i nigdy nikim innym nie będę"

– Chyba najlepsze co jest w tym naszym zawodzie reporterskim,  że już dłużej niepodobna w nim wytrzymać, a znowu kiedy indziej, że lepszego w ogóle nie ma. Najlepsze jest w nim to, że wciąż spotyka się nowych ludzi oraz nowe światy, których nie można sobie samemu wymyślić – mówiła Hanna Krall na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Hanna Krall literatura Marek Edelman reportaż Holokaust II wojna światowa

Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA. Debaty, wystawy, koncerty, słuchowisko

- Kobiecych narracji wciąż jest za mało, za mało jest bohaterek, za mało jest lektur szkolnych napisanych przez kobiety, za mało młode dziewczyny mają wciąż możliwości, by czerpać inspiracje z historii opowiadanych w różnych miejscach, takich jak instytucje kultury - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, dyrektorka Mazowieckiego Instytutu Kultury. W tym tygodniu w Warszawie odbędzie się Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka kobieta herstoria

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż literatura socjologia książki

Dziennikarz na wojnie. Gdzie kończy się rola korespondenta wojennego, a zaczyna uczestnictwo?

Zawód ten wymaga ogromnej odwagi, szczęścia, empatii, ale też doskonałego warsztatu. Pracują w nim głównie mężczyźni, choć ostatnio coraz częściej pojawiają się także kobiety. Reporterzy wojenni. Na czym polega ich praca? Co najbardziej zapada im w pamięć? Gośćmi "Klubu Trójki" byli Agata Grzybowska oraz Wojciech Cegielski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Nogaś dziennikarze media Wojciech Cegielski Agata Grzybowska korespondent wojenny

Co w radiu jest największą sztuką? Red. Eliza Bojarska o sile radiowego przekazu

Redaktor Eliza Bojarska to popularyzatorka historii, nauczycielka wielu pokoleń dziennikarzy, mistrzyni w wymyślaniu trafnych tytułów audycji. Dziś jest na emeryturze, ale zawsze z włączoną radiową Jedynką. Dlaczego wybrała pracę w radiu i jak dbała o siłę przekazu? 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Eliza Bojarska Paweł Golik Aleksandra Ziembińska-Buczyńska Polskie Radio dźwięki wspomnienie dziennikarze

Przyszłość mediów publicznych. Apel do szefa KRRiT

17 regionalnych rozgłośni publicznego radia "solidarnie i w porozumieniu" apeluje do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o natychmiastowe przywrócenie wypłat pochodzących z opłat abonamentowych. Podkreślono, że publiczne pieniądze przeznaczone na realizację misji publicznej radia powinny trafić bezpośrednio na konta spółek radiowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio radio media publiczne Maciej Świrski KRRiT media krs

Polskie Radio 24 Ordyński o działaniach Świrskiego: zakrawają na dywersję

- Jest możliwość nie tylko złożenia wniosku przeciwko panu Świrskiemu do Trybunału Stanu, co rozważa minister kultury, ale też jego ścigania za działanie na szkodę Polskiego Radia i Telewizji Polskiej z art. 231 kodeksu karnego. Przekroczył swoje uprawnienia - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Ordyński, wiceprezes Towarzystwa Dziennikarskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Ordyński media KRRiT media publiczne krs

Monodram "Prime Time". Sławomir Grzymkowski jako korespondent wojenny Waldemar Milewicz

- To jest taki dylemat, o którym pewnie korespondenci bardzo często myślą, tzn. czy ja jako świadek tych tragicznych wydarzeń, umierających dzieci, kobiet ginących od wybuchu bomby, mogę coś z tym zrobić? To jest pytanie, czy korespondenci wojenni mają wpływ na rzeczywistość, czy ich rola jest taka, że naprawią świat, że uświadomią coś ludziom, czy jest to utopia - mówił w Dwójce Sławomir Grzymkowski, który wciela się w rolę Waldemara Milewicza w monodramie "Prime Time".
Zobacz więcej na temat:  monodram spektakl TEATR Sławomir Grzymkowski Anna Sroka-Hryń Dwójka

PR24 Media publiczne. Ordyński o potrzebie obrony dziennikarzy

- Po tej nauce, której doznaliśmy, powinniśmy wyciągnąć z ostatniego 8-lecia jasne i precyzyjne wnioski. Mam nadzieję (…), że nowe regulacje prawne dotyczące mediów publicznych będą nie tylko zajmowały się konstrukcją tych mediów (…), ale też wypracowaniem profesjonalnych standardów obrony dziennikarzy - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Ordyński (Rada Programowa Polskiego Radia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jan Ordyński Karol Modzelewski Paweł Wojewódka media publiczne

Tajemnica zawodowa. Co grozi pracownikowi za jej złamanie?

Wykonywanie pewnych zawodów, np. lekarza, prawnika, z założenia związane jest z tajemnicą zawodową, ale jak to wygląda w innych przypadkach? Czym jest tajemnica zawodowa, tajemnica przedsiębiorstwa, na jakich zasadach możemy być zobligowani przez pracodawcę do zachowania tajemnicy i co grozi za jej złamanie? 
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Aleksander Fiedorek Jacek Olech prawo społeczeństwo pracownik pracodawcy sąd