Polskie Radio
Section05
dziennikarstwo

100-lecie Nagrody Pulitzera. "Wszyscy o niej marzą"

Faulkner, Hemingway, McCarthy, Roth, Steinbeck - to tylko niektórzy laureaci Nagrody Pulitzera, najważniejszego amerykańskiego wyróżnienia w dziedzinie dziennikarstwa i literatury. W setną rocznicę jej przyznawania o dawnych i współczesnych laureatach, znaczeniu nagrody i jej fundatorze Josephie Pulitzerze mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista mówiła amerykanistka prof. Ewa Łuczak z Wydziału Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze dziennikarstwo literatura

Kara za zniesławienie. Art. 212 Kk do likwidacji?

Ministerstwo Kultury pracuje nad nowelizacją prawa prasowego. Zmiany dotyczą m.in. dekomunizacji oraz skrócenia czasu na autoryzację. Środowiska dziennikarzy pozytywnie oceniają propozycje resortu, ale postulują także konieczność likwidacji artykułu 212 Kodeksu Karnego, dotyczącego zniesławienia. W audycji Kulisy Spraw mówił o tym mecenas Dariusz Pluta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dziennikarstwo dziennikarze prawo media

Krystyna Grzybowska o sztuce felietonu

– Felieton poświęcony sprawom politycznym musi być klarowny – powiedziała Krystyna Grzybowska, dziennikarka i felietonistka. W swojej najnowszej książce "Pod prąd", przy wykorzystaniu felietonu i analizy wyjaśnia mechanizmy, które doprowadziły nasz kraj w obecne miejsce gospodarczo-polityczne. W Polskim Radiu 24 autorka wyjaśniła, czym jest sztuka tworzenia felietonów, a także podzieliła się swoim warsztatem dziennikarskim.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziennikarze dziennikarstwo felieton

"Pracownicy służb PRL nie powinni pracować w mediach"

Rada Mediów Narodowych wystosowała w środę apel do zarządów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy, pracowników i współpracowników służb specjalnych PRL, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programów. O inicjatywie rozmawiali w Debacie Dnia Piotr Pałka (Rebelya.pl) i dr Bartosz Rydliński (politolog).    
Zobacz więcej na temat:  Rada Mediów Narodowych lustracja PRL dziennikarstwo media publiczne media

Projekt nowelizacji Prawa prasowego

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało, po konsultacjach społecznych, projekt nowelizacji Prawa prasowego. Zmiany dotyczą m.in.. dekomunizacji, zniesienia obowiązku linii programowej, wykluczenia z najwyższych stanowisk osób skazanych oraz skrócenia czasu na autoryzację. O noweli mówili w Polskim Radiu 24 Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Marek Domagalski (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze dziennikarstwo prawo media

Art. 212 Kodeksu Karnego. Broń przeciwko dziennikarzom

- Art. 212 Kodeksu Karnego jest metodą, by tanio uciszać dziennikarzy. To bardzo dobra broń w rękach samorządów – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy. O wolności mediów rozmawiali także mec. Artur Wdowczyk (doradca Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).
Zobacz więcej na temat:  dziennikarze prawo dziennikarstwo wolność prasy media Łukasz Warzecha Wiktor Świetlik Artur Wdowczyk

Wniosek PO o wotum nieufności, list do dziennikarzy

Wniosek Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło i list medialnego koncernu Ringier Axel Springer do polskich dziennikarzy – to główne tematy, o których była mowa w Podsumowaniu Dnia. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Jolanta Hajdasz, medioznawca, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo dziennikarze Platforma Obywatelska axel springer Donald Tusk Grzegorz Schetyna Beata Szydło rząd Beaty Szydło Jolanta Hajdasz