Polskie Radio
Section05
dziennikarze

Zapowiedzi likwidacji mediów publicznych. Hajdasz: chodzi o to, aby wszędzie był ten sam przekaz

- Ekipa pod wodzą PO zawsze sprzyjała komercji. Na sztandarach miała prywatyzację wszystkiego dookoła i przepychanie niekorzystnych rozwiązań dla społeczeństwa, jak np. ustawa wiatrakowa. Będą dążyć do tego, aby media publiczne przestały być realną konkurencją dla mediów komercyjnych - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. 
Zobacz więcej na temat:  media TVN dziennikarze dziennikarstwo POLSKA media publiczne

Niemcy: główny reporter dziennika "Bild" zwolniony za proputinowską publikację

Jeden z głównych reporterów niemieckiego dziennika "Bild" Jürgen Helfricht został zwolniony za współautorstwo prokremlowskiej publikacji. Jak podają niemieckie media, książka pod tytułem "Jak pokochać Rosję" ukazała się bez wiedzy jego redakcji i jest "jednym wielkim hołdem dla Władimira Putina".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa media dziennikarze Niemcy propaganda prasa dezinformacja Władimir Putin Kreml Rosja

Niemcy: skorumpowany dziennikarz zachwalał Putina. Środowisko dziennikarskie domaga się wyjaśnienia sprawy

- Te zarzuty są bardzo poważne i jestem zszokowany tą sytuacją - przyznał Mika Beuster, prezydent Niemieckiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (DJV), odnosząc się do sprawy znanego niemieckiego dziennikarza Huberta Seipela, który jak się okazało, brał pieniądze za przychylne pisanie na temat Władimira Putina.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy dziennikarze media Władimir Putin

ANALIZA Fabryka fałszywej wiedzy z Czerskiej. Celem kłamstwa była zmiana politycznego wyniku

Małgorzata Tomczak, publicystka "Gazety Wyborczej", publicznie przyznała, że w relacjach z granicy polsko-białoruskiej "wytwarzana była fałszywa wiedza". Materiały uderzały przede wszystkim w funkcjonariuszy, ich przełożonych i polski rząd. To wierzchołek góry lodowej. Lista artykułów w GW, które były nastawione na zmianę politycznego wyniku w Polsce, a okazały się blagą, jest długa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gazeta Wyborcza dziennikarze społeczeństwo

"Chodzi o zastraszanie, będę to uniemożliwiał". Sekretarz generalny SDP o stawianiu dziennikarzy przed komisją śledczą

- Jeśli nie wiesz, co złego o tobie mówią, to staczasz się po równi pochyłej. Koalicja Donalda Tuska chce, bez krytyki medialnej, iść po równi pochyłej. Będę im to uniemożliwiał. Nie chcę, żeby politycy, bez krytyki, staczali się do medialnego piekła - mówił w Polskim Radiu 24 sekretarz generalny SDP Hubert Bekrycht. 
Zobacz więcej na temat:  komisja śledcza dziennikarstwo dziennikarze media POLSKA polityka

Michalik postuluje o przeniesienie Święta Niepodległości! 11 listopada kojarzy się jej z "faszystami i płonącą Warszawą"

Publicystka Eliza Michalik zaproponowała, aby przenieść Święto Niepodległości z 11 listopada, jako że ta data kojarzy się jej wyłącznie z "faszystami, przemocą i płonącą Warszawą" - na 15 października, czyli datę ostatnich wyborów parlamentarnych, które - jak stwierdziła - "przywróciły nas wolności". "Kącik satyryczny" - skomentował jeden z dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości 11 listopada wybory parlamentarne niepodległość tożsamość media dziennikarze

Szósty sezon "The Crown". Ostatnie dni i śmierć "królowej ludzkich serc"

Pierwsze odcinki finałowej odsłony serialu "The Crown" odtwarzają wydarzenia poprzedzające śmierć księżnej Diany, wypadek, w którym zginęła, a także reakcję brytyjskiego dworu królewskiego na tę tragedię. Twórcy produkcji jak zwykle swobodnie mieszają fakty z fikcją, ale tym razem pojawia się dodatkowa okoliczność: tę samą historię opowiedziano już 17 lat wcześniej w obsypanej nagrodami "Królowej" w reżyserii Stephena Frearsa. I ta powtórka nie jest przypadkiem.
Zobacz więcej na temat:  Diana Spencer Elżbieta II Karol III Tony Blair The Crown netflix Wielka Brytania Paryż śmierć dziennikarstwo dziennikarze książę Filip serial HISTORIA

Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Zobacz więcej na temat:  reportaż odeszli 2023 Bożena Markowska dziennikarze szpital lekarz Dwójka KULTURA Justyna Piernik

Niemieckie media straszą "zamachem stanu" w Polsce. Zachęcają opozycję do łamania prawa

"Trudno uwierzyć, że po takiej kampanii partia rządząca odejdzie bez walki. Również dlatego, że musi się obawiać rozliczenia" - napisał niemiecki tygodnik "Die Zeit", sugerując, że Prawo i Sprawiedliwość - w sytuacji, kiedy rząd w Polsce będzie formować dotychczasowa opozycja - dobrowolnie "nie odda władzy". Periodyk straszy, że nad Wisłą prawdopodobny jest "zamach stanu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy propaganda media dziennikarstwo dziennikarze demokracja prawo Trybunał Konstytucyjny opozycja koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Prawo i Sprawiedliwość zamach stanu

Marek Gaszyński we wspomnieniach. "Prowadził niesłychanie bujne życie"

- Piosenką, która go definiuje chyba w najlepszym stopniu, jest utwór "Gdzie się podziały tamte prywatki". Marek był człowiekiem niesłychanie towarzyskim, kochał rozrywkę szeroko pojętą. Był niezrównanym biesiadnikiem i kompanem - tak zmarłego dziennikarza Marka Gaszyńskiego wspominał inny radiowiec - Tomasz Szachowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marek Gaszyński Tomasz Szachowski dziennikarze historia radiofonii muzyka rozrywkowa Polskie Radio

"Sieroty po PiS-ie będą żyły wśród nas". Język pogardy "elit" pozostanie na dłużej

Język pogardy i dehumanizacji nie jest w świecie polityki niczym nowym, choć nigdy nie powinno być w demokratycznym państwie przyzwolenia na takie postawy. Tym razem jednak tego typu sformułowania padły z ust doktor psychologii i terapeutki uzależnień Ewy Woydyłło-Osiatyńskiej na antenie TVN. Kobieta mówiła o "sierotach po PiS-ie", którym trzeba "pozwolić dać głos" oraz "udostępniać wiedzę".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA debata język polski aktorzy dziennikarze polityka

Opozycja chce przejąć media publiczne. "Będziemy mieli do czynienia z likwidacją wolności słowa"

Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta powiedział w "Śniadaniu w Trójce" na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że prezydent Andrzej Duda do propozycji zmian w mediach publicznych będzie odnosił się, kiedy będą miały formę ustawy. Marek Suski (PiS) z kolei obawia się, że "będziemy mieli do czynienia z likwidacją wolności słowa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Marek Jakubiak Marek Suski Paweł Sałek Marek Sawicki media publiczne TVP TVPinfo media dziennikarstwo dziennikarze Polskie Radio