Niemcy i Holandia zwiększą produkcję energii z węgla. Europoseł PiS: system ETS powinien zostać zawieszony Niemcy i Holandia w obliczu ograniczonych dostaw gazu z Rosji zamierzają uzupełnić niedobory poprzez zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych. Zdaniem europosłanki Prawa i Sprawiedliwości Anny Zalewskiej w obecnej sytuacji powinno nastąpić zawieszenie systemu ETS. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA węgiel Polska w Unii Europejskiej ETS
PGG ogłosiła nabór partnerów do prowadzenia firmowych składów węgla. Wiemy, kiedy mija termin zgłoszeń Polska Grupa Górnicza ogłosiła nabór partnerów, którzy - jako kwalifikowani dostawcy węgla - w imieniu spółki będą prowadzić składy tego surowca dla odbiorców indywidualnych. Zainteresowane firmy powinny zgłosić swój akces do sieci najpóźniej do 27 czerwca. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA węgiel Polska Grupa Górnicza
Forum Wizja Rozwoju. Ekspert: Polska od lat przygotowywała się na energetyczny szantaż Rosji - Po ataku Rosji na Ukrainę maski opadły i stało się jasne, że Moskwa od dawna, z premedytacją, uzależniała od swoich surowców największe europejskie gospodarki - przyznali uczestnicy kongresu Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. - Wcześniej ostrzegaliśmy przed rosyjskim imperializmem, dziś apelujemy o sprawiedliwą i racjonalną transformację - zaznaczyli eksperci. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA forum OZE bezpieczeństwo energetyczne Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Spory Niemców o atom. "Zamknięcie elektrowni jądrowych jest wyjątkowo niemądre" W Niemczech zaostrzyły się spory w sprawie energetyki jądrowej. Z powodu ograniczenia dostaw energii z Rosji bawarska CSU domaga się przedłużenia funkcjonowania elektrowni atomowych - czemu przeciwna jest partia Zielonych. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy Europa wojna 2022 energia atomowa
Holandia znowu stawia na węgiel. Elektrownie mogą pracować na pełnych obrotach Rząd zapowiedział zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych, aby zagwarantować bezpieczeństwo dostaw w nadchodzącej zimie - ogłosił holenderski minister energii i klimatu Rob Jetten. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Holandia węgiel
Wiceminister klimatu i środowiska: zapewnimy surowce gospodarce, to nasz strategiczny cel - W tej chwili, w sytuacji wojennej, powinniśmy zapewnić wszystkim odbiorcom w Polsce, zarówno przemysłowi, jak i klientom indywidualnym, energię elektryczną i ciepło w umiarkowanych, akceptowalnych cenach - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Europa Rosja POLSKA węgiel energia prąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Naimski: jesteśmy bezpieczni energetycznie, ale o to bezpieczeństwo trzeba ciągle dbać - Realizujemy inwestycje zaplanowane w 2016 roku, które uniezależniają nas od monopolistycznych dostaw rosyjskiego gazu. To strategia, którą realizujemy konsekwentnie, i która w sposób istotny, widoczny, polepsza bezpieczeństwo energetyczne Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Rosja ropa naftowa gaz ziemny bezpieczeństwo energetyczne GOSPODARKA Piotr Naimski Gazprom POLSKA
Transformacja energetyczna w Polsce. Piotr Pyzik: powinna przebiegać jak najłagodniej - Transformacja węglowa powinna przebiegać jak najbardziej łagodnie. To nie jest transformacja energetyczna, ale cywilizacyjna - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych. Zobacz więcej na temat: węgiel pieniądze Komisja Europejska gospodarka polska ekologia odnawialne źródła energii POLSKA Polskie Radio 24
PR24 Węgiel wraca do łask w Niemczech. Olga Doleśniak-Harczuk mówi o "przełomie" Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert ds. Niemiec z Instytutu Staszica, mówiła w Polskim Radiu 24, że w Niemczech "wszyscy są naelektryzowani" tematem zmiany źródeł pozyskania energii. - Od tego zależą miejsca pracy, od tego zależy kondycja finansowa niemieckich rodzin - zaznaczyła. Zobacz więcej na temat: węgiel Polskie Radio 24 Niemcy ŚWIAT
Zgoda na fuzję Lotosu i Orlenu. Sachajko: wzajemna konkurencja tych spółek była absurdem - Zgodnie z tym, co słyszeliśmy od prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka, zakupy, które w tej chwili będą dokonywane, ze względu na kupowany jednorazowo wolumen, będą znacznie tańsze - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jarosław Sachajko POLSKA GOSPODARKA Orlen lotos
"Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych". Małecki o zgodzie KE na fuzję z Lotosem Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział, że zgoda Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen jest ważnym krokiem na drodze do budowy silnego polskiego multienergetycznego koncernu. Podkreślił, że dzięki tej fuzji Orlen wejdzie do ekstraklasy firm paliwowych w Europie. Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Orlen PKN Orlen lotos Maciej Małecki Ministerstwo Aktywów Państwowych
Co ma wpływ na cenę paliwa? Obajtek wymienił 6 kluczowych czynników Podczas zorganizowanej konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do kwestii wysokich cen paliw, które na stacjach benzynowych sięgają prawie 8 zł za litr. Wyjaśnił także, jakie czynniki mają na to wpływ. Zobacz więcej na temat: POLSKA Daniel Obajtek społeczeństwo PKN Orlen
PKN Orlen przedstawi propozycje obniżek cen paliw. Kiedy? Daniel Obajtek wskazał datę PKN Orlen ma przedstawić propozycje obniżek cen na swoich stacjach paliw. Jak poinformował prezes Daniel Obajtek, w przyszłym tygodniu spółka zaprezentuje mechanizm, który pozwoli "o kilka groszy zmniejszyć ceny paliw w czasie wakacji". Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Orlen lotos Daniel Obajtek
ENERGETYKA Jest zgoda KE na przejęcie Lotosu przez Orlen. Obajtek: fuzja na przełomie lipca i sierpnia PKN Orlen poinformował, że jest zgoda na przejęcie przez koncern Grupy Lotos. Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowanych przez PKN Orlen nabywców aktywów sprzedawanych w ramach realizacji środków zaradczych przy przejęciu kontroli nad Grupą Lotos - poinformowała spółka. Zobacz więcej na temat: Orlen lotos GOSPODARKA POLSKA Daniel Obajtek Komisja Europejska
Zwlekanie i brak jasnego stanowiska. Niemcy mają nadzieję na reaktywację Nord Stream 2 po wojnie - Część niemieckich elit politycznych i biznesowych liczy, że gazociąg Nord Stream 2 po zakończeniu wojny na Ukrainie dostanie drugie życie - mówi analityk rynku energetycznego z Berlina Thomas O'Donnell. Dodał, że polityka ta odzwierciedla brak możliwości szybkiego znalezienia przez Niemcy i UE pełnej alternatywy dla ogromnej zależności od rosyjskiego gazu. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Nord Stream 2 Niemcy OZE Rosja Władimir Putin
Przejęcie kopalni "Bogdanka". Prof. Bobińska: rząd ma prawo podejmować działania interwencyjne - Ja się nie dziwię Mateuszowi Morawieckiemu, ponieważ mając bardzo dobry węgiel z "Bogdanki", nie mógł dopuścić do jej zamknięcia. (..) Premier ma prawo podejmować różne działania interwencyjne - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 ekspert w dziedzinie gospodarki, transportu i energetyki prof. Krystyna Bobińska (Instytut Sobieskiego). Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 POLSKA GOSPODARKA węgiel Bogdanka
Gazprom wstrzymał dostawy do Turcji. Rosjanie zasłaniają się "pracami konserwacyjnymi" Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Turcji. Rosyjska spółka poinformowała w komunikacie, że transport gazu przez obie nitki gazociągu Turkish Stream został tymczasowo wstrzymany z powodu prac konserwacyjnych. Jak czytamy w komunikacie, "wstrzymanie przepływu gazu zostało z góry uzgodnione przez wszystkie zainteresowane strony". Zobacz więcej na temat: Gazprom Rosja ŚWIAT Europa GOSPODARKA gaz ziemny gaz wojna na Ukrainie Turcja
"Bogdanka" w rękach Skarbu Państwa. Marszałkowski: to jest naprawdę dobry ruch - Jeżeli popatrzymy na aktywa węglowe w Polsce, to jest to aktywo [wydobycie w kopalni węgla "Bogdanka" - przyp. red.], które warto rozwijać. Jest stosunkowo nowe, jeśli chodzi o czas wydobycia. Wydobywamy dużą ilość węgla przy relatywnie niskich kosztach, co w polskim górnictwie jest bardzo istotne - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski (portal BiznesAlert.pl). Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Mariusz Marszałkowski POLSKA węgiel Jacek Sasin kopalnia bogdanka