Polskie Radio
Section05

FILM

"Sad dziadka", czyli nieszablonowe filmowe spojrzenie na rzeź wołyńską

O rzezi wołyńskiej, w której zginęli krewni Karoliny Romanowskiej, w jej domu rodzinnym rozmawiało się tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, dorosła już kobieta postanawia sama wyruszyć na Wołyń i spotkać się z obecnymi mieszkańcami tych terenów. Jej podróż pokazana jest w filmie dokumentalnym pt. "Sad dziadka".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń KULTURA Rzeź Wołyńska Tomasz Miara Trójka

Dziecięce kariery: efekt wielkiego talentu czy chorobliwych ambicji rodziców?

Już kilkuletnie dzieci marzą o karierze aktora, muzyka czy, to nowość, influencera. Jednak wspomnienia osób, które były takimi gwiazdami, pokazują, że marzenia i rzeczywistość rzadko do siebie przystają. I za wielki sukces, popularność i rozpoznawalność trzeba zapłacić wysoką, czasami nawet za wysoką, cenę.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA MUZYKA dzieci gwiazdy Natalia Kukulska Natalie Portman Michał Kowarski Justyna Grabarz Radosław Nałęcz Trójka

Sergio Leone - zafascynowany Ameryką dekonstruktor amerykańskiego mitu

- Nie warto polemizować, czy Sergio Leone Amerykę wynalazł, odkrył, czy stworzył na nowo, ale wydaje mi się to bardzo trafiony podtytuł - "Włoch, który wynalazł Amerykę". Jest bardzo wiele prawdy w tym dosyć efektownym stwierdzeniu - mówiła o nowym dokumencie poświęconym legendarnemu reżyserowi Adriana Prodeus, współprowadząca wtorkową odsłonę audycji "O wszystkim z kulturą".
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Piotr Gociek dokument kino Ameryka Dwójka

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

"Klatka na klatki" – o filmowej cenzurze w czasach PRL-u

Funkcjonariusze urzędu cenzury w czasach PRL-u mieli tak wielki wpływ na zawartość dzieł artystycznych, że niektórzy chcieliby przyznać im miano współautorów. O różnych aspektach komunistycznej cenzury rozmawiają uczestnicy konferencji "Klatka na klatki. Cenzura filmowa w Polsce Ludowej", organizowanej przez Filmotekę Narodową w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  cenzura PRL KULTURA Tomasz Miara filmoteka narodowa Trójka

Festiwal w Cannes: muzyczny Jarmusch, konkursowy Wenders i arcydzieło Glazera

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes powoli dobiega końca. W sobotę wieczorem emocje sięgną szczytu podczas ogłoszenia werdyktu jury. Tymczasem w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z tymi, którzy na miejscu obserwują przebieg festiwalu: filmoznawcą Janem Lubaczewskim i krytykiem filmowym Kubą Armatą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA Cannes Jim Jarmusch festiwal filmowy