Polskie Radio
Section05

Gdańsk

"Gościnności". W Trójce o wystawie w Nowym Muzeum Sztuki w Gdańsku

Wystawa „Gościnności” to zaproszenie do refleksji nad jednym z najważniejszych pojęć kształtujących współczesną Europę. W obliczu aktualnych wydarzeń związanych z migracją, mobilnością i tożsamością, autorzy stawiają pytanie o prawo gościnności i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie. W Trójce rozmawiamy o wystawie w Nowym Muzeum Sztuki Nomus w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wystawa

Wystawy, rozmowy, warsztaty i setki zwiedzających. Co oferuje Noc Muzeów 2025?

To jedyny taki wieczór w roku. Setki instytucji przygotowują się na Noc Muzeów. Już 17 maja zwiedzający będą mogli zobaczyć zbiory na co dzień niedostępne, przejść ukrytymi pomieszczeniami, a nawet doświadczyć historii na własnej skórze. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy chętnych. Co przygotowały największe polskie ośrodki kulturalne?
Zobacz więcej na temat:  noc muzeów 2025 Kraków Szczecin Warszawa Płock NOSPR Muzeum Śląskie Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Narodowe we Wrocławiu Muzeum Narodowe w Gdańsku Dwójka zwiedzanie zabytki KULTURA SZTUKA

Noc Muzeów 2025. Co zobaczyć w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i w Warszawie?

17 maja muzea, galerie i instytucje kultury w całej Polsce znów otwierają drzwi na nocne zwiedzanie. Noc Muzeów 2025 przyciągnie tumy: od miłośników sztuki, przez rodziny z dziećmi, aż po tych, którzy po prostu szukają nietypowego sposobu na spędzenie sobotniego wieczoru. Przedstawiamy najciekawsze propozycje z Krakowa, Gdańska, Wrocławia i z Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kraków Wrocław Warszawa muzeum wystawa galeria

"Mała Norymberga". Proces Alberta Forstera, niemieckiego zbrodniarza wojennego

29 kwietnia 1948 roku Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku skazał na karę śmierci Alberta Forstera, niemieckiego naczelnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Ten nazistowski działacz doprowadził do powstania niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie życie straciło kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest także odpowiedzialny za liczne masowe mordy dokonywane na Pomorzu, w wyniku których zginęło około 40 tysięcy Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa III Rzesza nazizm zbrodnie wojenne Niemcy

Franciszek Duszeńko - autor pomnika Bohaterów Westerplatte

Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, rzeźbiarzem, profesorem gdańskiej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych i rektorem tej uczelni przez 8 lat. Stworzył dwa niezwykłe pomniki, które odnoszą się do przeżyć Polaków w czasie II wojny światowej: upamiętnienie ofiar obozu zagłady w Treblince i pomnik Obrońców Wybrzeża na półwyspie Westerplatte w Gdańsku. W związku z 100. rocznicą urodzin (6.04) prof. Franciszek Duszeńko to jeden z patronów 2025 roku.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Duszeńko Westerplatte rzeźba Marzena Bakowska

"Odnalezione w tłumaczeniu" - festiwal poświęcony sztuce translacji

Wydarzenie, w którym sztuka translacji jest punktem wyjścia do rozmów o świecie i zachodzących w nim zmianach. Gdańskie Spotkania Literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" to projekt interwencyjny, którego zadaniem jest stworzenie platformy dla spotkań tłumaczy literatury, pisarzy i czytelników, a jego celem - promocja kulturotwórczej roli tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek tłumaczenie literatura KULTURA książki

Actus Humanus Resurrectio. Dyrektor festiwalu: dla mnie to domknięcie sezonu

- Jeśli chodzi o wnioski, dotacje, to myślimy rokiem kalendarzowym, natomiast dla mnie Actus Humanus Resurrectio jest tak jakby domknięciem rok rocznie sezonu, który w przypadku moich aktywności zaczyna się w połowie września, a kończy po Świętach Wielkanocnych - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, szef artystyczny ruszającego w Gdańsku wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Monika Zając Actus Humanus Filip Berkowicz MUZYKA KULTURA Dwójka

Franciszek Duszeńko – rzeźbiarz, którego ukształtowała wojna

W tym roku mija 100. rocznica urodzin Franciszka Duszeńki – jednego z najważniejszych powojennych rzeźbiarzy, autora niezwykłych realizacji pomnikowych, a także wybitnego pedagoga. Pod jego kierunkiem dyplom zrobiło ponad 80 młodych artystów.  Jego sztuka wciąż budzi emocje i przypomina o dramatycznej historii XX wieku. Jest także świadectwem tragicznych losów człowieka, którego lata młodości przypadły na czas II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Franciszek Duszeńko rzeźbiarz artysta