Polskie Radio
Section05

historia Polski

Tajemnicze historie II wojny światowej. Adrian Sandak o organizacji Muszkieterów

Organizacja Muszkieterów jako jedna z pierwszych pojawiła się na scenie podziemnej walki z okupantem podczas II wojny światowej. Zajmowała się działalnością kontrwywiadowczą. Działalność organizacji przybliżał w Polskim Radiu 24 Adrian Sandak, autor książki "Muszkieterowie 1939-1942. Historia tajnej organizacji wywiadowczej".
Zobacz więcej na temat:  literatura Antoni Opaliński II wojna światowa POLSKA

Bohaterowie historii uwiecznieni w filmowych kadrach. "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali"

Dokładnie 42 lata temu Huta Warszawa, jako pierwszy zakład w stolicy, rozpoczęła strajk solidarnościowy z robotnikami ze Stoczni Gdańskiej i całego Wybrzeża. Rocznica wydarzeń stała się okazją do rozmowy o bohaterach historii. O ich sposobie widzenia i przedstawienia mówiła w Trójce Maria Dłużewska, reżyser filmów o tematyce historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka strajki strajki sierpniowe 1980 Jerzy Popiełuszko Anna Popek FILM

Stulecie Związku Polaków w Niemczech. Mularczyk: domagamy się rozliczenia i zadośćuczynienia od Niemiec

W Berlinie trwają uroczystości związane ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech. W obchodach bierze udział m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który odczyta list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego do ZPwN. Jak mówił Mularczyk "zostanie też zaprezentowany raport o stratach wojennych Rzeczpospolitej". - Domagamy się prawdy, rozliczenia i zadośćuczynienia (od Niemiec) - zadeklarował polityk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Jarosław Kaczyński Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa reparacje wojenne Berlin Polonia Polacy za granicą

Premier Morawiecki: II wojna światowa nie została rozliczona; naszym obowiązkiem jest wołać o zadośćuczynienie

Jak powiedział w swoim podcaście premier Mateusz Morawiecki, II wojna światowa zakończyła się wielką niesprawiedliwością. - Najkrwawsza wojna w historii świata nigdy nie została rozliczona. Naszym obowiązkiem jest wołać o tę sprawiedliwość i zadośćuczynienie - wskazał szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo

Sierpień '80. "Po trzech dniach strajkował właściwie cały Gdańsk" [POSŁUCHAJ]

- Mieliśmy świadomość, że ruch strajkowy przebiega w sposób coraz bardziej zorganizowany; że organizacja protestu robotniczego uzewnętrznia się również w idealnym spokoju i opanowaniu sytuacji w mieście. Z przykrością odnotowaliśmy fakt, że właściwie nie rządzimy Gdańskiem, nie rządzimy województwem. Pojawiła się, obok władzy, nowa reprezentacja klasy robotniczej - wspominał w archiwalnym nagraniu prof. Jerzy Kołodziejski, wojewoda gdański w czasie Sierpnia '80.
Zobacz więcej na temat:  sierpień 80 Solidarność Dwójka

Filmy Konwickiego i Hasa na Niebyłym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

40 lat temu, w roku 1982 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych nie odbył się z powodu stanu wojennego. Ten sam los spotkał imprezę w roku 1983. Część filmów wzięła udział w późniejszych konkursach, niektóre sięgnęły po najwyższe laury, ale część filmów nigdy na festiwalu się nie znalazła, choć niektóre na to zasługiwały.
Zobacz więcej na temat:  kino Joanna Sławińska Tadeusz Konwicki Czesław Miłosz Wojciech Jerzy Has Litwa stan wojenny Gdynia