Polskie Radio
Section05
historia Polski

FESTIWAL NNW "13. była szczęśliwa". Gołębiewski w PR24 o festiwalu NNW

- Ten festiwal NNW to miejsce gdzie nie tylko pokazujemy filmy o polskich drogach do wolności, ale przede wszystkim potrafimy dzięki tym dyskusjom lepiej zrozumieć tę historię i pogłębić tematy, pokazać to, czego filmowcy w swoich obrazach nie zawierają. Dlatego hasłem tegorocznego festiwalu było "Historia większa niż film" - podsumował w Polskim Radiu 24 festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci jego dyrektor Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Arkadiusz Gołębiewski Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci historia Polski KULTURA FILM

"Generał Bór-Komorowski widział cierpienie setek tysięcy ludzi". Historyk o Powstaniu Warszawskim

- Już 1 października 1944 r. gen. Tadeusz Bór-Komorowski był przekonany, że "nie można przedłużać agonii miasta". Widział zagładę Warszawy, widział cierpienie setek tysięcy ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Niedziela (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie 1944 II wojna światowa historia Polski III Rzesza pamięć społeczeństwo Polskie Radio 24 POLSKA

FESTIWAL NNW XIII Festiwal NNW. Jacek Karnowski: Polska jest krajem, w którym bohaterowie wyklęci wygrali

- Ten festiwal pokazuje, że jesteśmy liderem przepracowywania traum, odnoszenia zwycięstw na różnych polach. Polska jest krajem, w którym bohaterowie wyklęci jednak wygrali - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski (redaktor naczelny tygodnika "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci pamięć historia Polski społeczeństwo Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Antoni Opaliński Polskie Radio 24 POLSKA

"Kobietom Powstania Warszawskiego". W stolicy odsłonięto pomnik w rocznicę zakończenia walk

Na Placu Krasińskich w Warszawie odsłonięto pomnik Kobiet Powstania Warszawskiego. Uroczystość zorganizowano w 77. rocznicę zakończenia walk powstańczych. Rzeźba z brązu przedstawia grupę trzech kobiet w różnym wieku, trzymających się za ręce. Taka poza ma być symbolem ich solidarności i godności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa pomniki Powstanie Warszawskie II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA historia Polski kobieta

Uroczystości przy pomniku "Tędy przeszła Warszawa". Premier: uprawnienia kombatanckie dla więźniów obozu Dulag 121

Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Waszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbyły się tam obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki społeczeństwo HISTORIA historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa

Żyjący byli więźniowie obozu przejściowego w Pruszkowie, będą mieli uprawnienia kombatanckie

Żyjący byli więźniowie niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie będą mieli uprawnienia kombatanckie. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym podczas uroczystości pod pomnikiem "Tędy przeszła Warszawa" na terenie byłego obozu Durchgangslager 121. W sobotę odbywają się tam oficjalne obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc upamiętniające 650 tysięcy osób, które przeszły przez ten niemiecki nazistowski obóz przejściowy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Warszawskie II wojna światowa

FESTIWAL NNW 105-letnia weteran podziemia narodowego gościem Festiwalu NNW w Gdyni. To bohaterka filmu "Boża przemytniczka"

Ostatni dzień Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni, to okazja do spotkania wyjątkowych świadków historii. Gościem święta kina historycznego jest major Maria Mirecka-Loryś, 105-letnia weteran podziemia narodowego i wieloletnia działaczka Polonii amerykańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa film polski Gdynia KULTURA Wydarzenia

Jakie tajemnice skrywa wrak Karlsruhe? Druga wyprawa badawcza polskich nurków

Na początku 1945 roku - wobec nadciągającej Armii Czerwonej - dowództwo wojskowe III Rzeszy zdecydowało o rozpoczęciu akcji "Hannibal". Był to kryptonim operacji wywozu drogą morską mieszkańców Prus Wschodnich do Niemiec. Do ewakuacji, która trwała cztery miesiące, wykorzystano ponad tysiąc mniejszych i większych jednostek pływających różnego typu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka historia Polski statek katastrofa morska

FESTIWAL NNW II RP w archiwach Polskiego Radia. "Ocalało to, co schowane"

- Z dźwiękowym zapisem II RP jest bardzo źle. W myśl postanowienia o kapitulacji, Polskie Radio przeszło w ręce niemieckie. Niemcy, w momencie, w którym przejęli rozgłośnię, zniszczyli wszystko i ocalały tylko te płyty, które zostały schowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci W POLSKIM RADIU historia Polski POLSKA

Związek Polaków na Białorusi z Nagrodą im. Prof. Andrzeja Stelmachowskiego

Z okazji 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" decyzją kapituły nagrodą wyróżniony został Związek Polaków na Białorusi. Nagrodę reprezentantom przebywającym w Polsce wręczył - na uroczystościach jubileuszu 30-lecia "Wspólnoty Polskiej" - na ręce Marka Zaniewskiego, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia Henryk Kowalczyk i Wiceprzewodnicząca Rady Krajowej Hanka Gałązka, w obecności syna Profesora Stanisława Stelmachowskiego. Nagrody nie mogła odebrać Andżelika Borys, ponieważ nadal od kilku miesięcy przebywa w białoruskim więzieniu.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Białoruś Polacy na Białorusi szczepienia historia Polski język polski

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego SZTUKA KULTURA malarstwo historia Polski

FESTIWAL NNW Wystawa poświęcona gen. Maczkowi na Festiwalu NNW. Robert Kostro: to była postać wybitna

- Generał Maczek w karierze wojskowej, drodze bojowej, właściwie osiągnął same sukcesy. To nietypowe jak na polskie warunki, gdzie II wojna światowa kojarzy się z wieloma porażkami, klęskami, często honorowymi, ale jednak słabościami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Maczek POLSKA historia Polski II wojna światowa Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci społeczeństwo