Polskie Radio
Section05

historia Polski

W fotografiach upamiętnił popowstańczą rzeczywistość. Reportaż "Takie były czasy"

Ryszard Witkowski "Orliński" był pilotem szybowcowym, żołnierzem AK, urodził się w podwarszawskim Milanówku. Jego matka Felicja prowadziła tam zakład fotograficzny i to właśnie od niej Ryszard zaraził się miłością do fotografii. Zrobił wiele zdjęć w Warszawie w czasie wojny. W czasie Powstania Warszawskiego rodzina Witkowskich udzieliła schronienia trzem uciekinierom ze stolicy - Żydom.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Joanna Bogusławska lotnictwo Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". IPN szlakiem Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA armia Andersa Marta Piasecka IPN Władysław Anders

Na Zamku Królewskim zainaugurowano projekt IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie prezes IPN dr Karol Nawrocki zainaugurował projekt "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Jego celem jest ukazanie wędrówki ponad 116. tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy gen. Władysława Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Anders siły zbrojne II wojna światowa IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Historia kryptologii i działań wywiadów wojskowych podczas I i II wojny światowej

Nazwa pochodzi od greckich słów - "kryptos" i "logos", co w dosłownym tłumaczeniu znaczyć może "ukryte słowo". Postęp technologiczny przyniósł rewolucyjne rozwiązania w dziedzinie kryptoanalizy, która pokazuje, że o końcowe zwycięstwo walczyć można na zapleczu frontu, bez karabinów i czołgów. Czego uczy historia i jak jest obecnie?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Czarnobyl medycyna Enigma

(nie)doświadczanie wojny

Zadaniem antropologów jest obserwowanie otaczającej ich rzeczywistości, próba zrozumienia jej poprzez podzielanie społecznego doświadczenia innych ludzi. Jednak sytuacji, która dzieje się tuż za rogiem – u naszych sąsiadów i przyjaciół w Ukrainie – nie da się zrozumieć. Nie chcę też podzielać tego doświadczenia, raczej chciałabym zrobić wszystko, by natychmiast je zakończyć. To jednak nie jest w mocy antropolożki.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Maria Małanicz-Przybylska KULTURA

Żołnierze Wyklęci - historia we współczesnych pieśniach, balladach i piosenkach

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do upamiętnia bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o niepodległość Polski, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. W audycji "Wieczór z historią" odnieśliśmy się do współczesności - rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych patriotyzm piosenka