Polskie Radio
Section05

historia Polski

Podróże Czejarka. Kukliński kontra Jaruzelski czyli o krok od atomowej zagłady. Muzeum Zimnej Wojny

Właśnie świętowaliśmy 25. rocznicę przyjęcia Polski do NATO. A co by było gdyby historia potoczyła się inaczej? Jakie plany miał Układ Warszawski, do którego należała Polska? Jak miał wyglądać atak naszych wojsk na północne Niemcy oraz Danię? W pierwszej fali do natarcia miało ruszyć pół miliona naszych żołnierzy. Oficjalnie zakładano, że już po dwóch tygodniach zginie aż 80 procent z nich!! Przeżyje tylko co piąty... Zapraszam do Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie. Generał Jaruzelski kontra pułkownik Kukliński. Podróże Czejarka nr 144, video: bit.ly/PodróżeCzejarka. Premiery audio w środy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek turystyka Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński zimna wojna

"Biała odwaga". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie o Goralenvolk?

"Biała odwaga" to film, który jeszcze przed premierą wywoływał spore kontrowersje. Od obrazu odciął się Instytut Pamięci Narodowej, którego pracownik – doktor Dawid Golik – miał początkowo pełnić funkcję konsultanta historycznego scenariusza. Marcin Koszałka podjął w swoim dziele trudny temat postaw mieszkańców Podhala podczas II wojny światowej, a zwłaszcza budzącą do dziś emocje sprawę Goralenvolku – kolaboracji części górali z niemieckim okupantem. Kto był pierwowzorem postaci braci Zawratów? Czego Niemcy szukali w Tybecie? Co naprawdę stało się z przywódcami Goralenvolku? 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa górale Marcin Koszałka

"Jedyne takie miejsce". Podziemne Miasto na wyspie Wolin w Świnoujściu

Kilometrowej długości tunele pod wydmami, tajny obiekt zimnej wojny, czyli militarna atrakcja Świnoujścia. To stąd polscy generałowie mieli dowodzić atakiem jednostek LWP na Danię, północne tereny RFN i Beneluks. Niewiele brakowało, aby w XXI wieku ten kompleks został wysadzony. Uratowali go pasjonaci. Pięć wielkich schronów połączonych kilometrem korytarzy tworzy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. 
Zobacz więcej na temat:  Wolin Roman Czejarek Świnoujście Piotr Piwowarczyk Ryszard Teterycz Adam Jakubowski Uznam Borne Sulinowo Legnica zimna wojna Wojciech Jaruzelski Ryszard Kukliński Józef Szaniawski

Historia hrabiny Stadnickiej: archiwalny reportaż "Przystanek przy bocznej ulicy" [POSŁUCHAJ]

Adam Wielowieyski – autor "Przystanku przy bocznej ulicy" – to legenda radiowego reportażu, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Swoją drogę radiową rozpoczął w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia w Zielonej Górze w 1954 roku. W 1965 roku rozpoczął pracę w Radiu Wrocław. Następnie był przystanek w Radiu Białystok i równocześnie w Telewizji Polskiej. Aż w końcu w 1975 związał się z Polskim Radiem w Warszawie, najpierw pracując w Programie IV w Naczelnej Redakcji Reportaży Literackich, którą potem kierował. Ostatnim miejscem jego pracy była Redakcja Reportażu Programu 1 PR.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Adam Wielowieyski reportaż Łukasz Szwed Grażyna Wielowieyska Wrocław STYL ŻYCIA pr poleca