Polskie Radio
Section05

historia Polski

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wrócili do domu

Na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczęły doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. To legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość miała charakter państwowy.  
Zobacz więcej na temat:  Dubaj Andrzej Duda klimat atom Józef Piłsudski język polski Polonia

Pole elekcyjne jako scena polityki realnej oraz symbolicznej

W 1572 roku umarł bezpotomnie ostatni król z dynastii Jagiellonów - Zygmunt August. Rzeczpospolita musiała zmierzyć się z problemem wyboru nowego władcy. Jak zorganizowana została pierwsza wolna elekcja? Dlaczego wybrano taką właśnie formułę spotkania na przedpolach Warszawy? Jakie miało to konsekwencje dla miasta? Jakie obowiązywały reguły i przepisy porządkowe?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Wojciech Tygielski wolna elekcja Uniwersytet Warszawski społeczeństwo szlachta

"Z oddaniem służyli Rzeczypospolitej". Pożegnano gen. Kopańskiego i ppłk. Eichlera oraz ich małżonki

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z wojskowymi honorami pożegnano bohatera spod Tobruku generała Stanisława Kopańskiego oraz legionistę, żołnierza Armii Andersa i ministra w rządzie londyńskim podpułkownika Stefana Eichlera. Prochy oficerów, zmarłych w latach 70. i 80., a także ich małżonek - Janiny Kopańskiej i Felicji Eichler - sprowadzono do kraju z Wielkiej Brytanii. Uroczystości rozpoczęła msza święta pogrzebowa w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Powązki Stanisław Kopański armia Andersa Tobruk HISTORIA

"Polska nie otrzymała zadośćuczynienia". Mularczyk: szykujemy projekt uchwały z apelem ws. reparacji

- Parlamentarny zespół ds. reparacji ma w środę dyskutować nad projektem uchwały Sejmu do prezesa Rady Ministrów w sprawie dochodzenia przez Polskę odszkodowań za straty spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz podjęcia działań dot. oszacowania strat w wyniku agresji sowieckiej - przekazał wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Niemcy II wojna światowa reparacje wojenne dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Sylwetka ks. Romana Kotlarza. "Kapelan" - reportaż Anety Pawłowskiej-Krać

"Chleba naszego powszedniego daj nam - tak wołał Radom, tak wspólnie wołaliśmy razem – ja z wami" - mówił w jednym kazań ksiądz Roman Kotlarz o wydarzeniach Czerwca '76. Duchowny 25 czerwca 1976 roku, w dniu robotniczego protestu przeciwko drastycznym podwyżkom cen, znalazł się na ulicach Radomia i pobłogosławił protestujący tłum. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Solidarność Czerwiec 1976 Radom Aneta Pawłowska-Krać

Prochy zasłużonych żołnierzy wracają do Polski. Symboliczna ceremonia w Londynie

W Londynie symbolicznie pożegnano prochy dwóch zasłużonych żołnierzy, którzy wkrótce zostaną pochowani na warszawskich Powązkach. Do kraju po latach wrócą: Stanisław Kopański - twórca Brygady Karpackiej i bohater Tobruku, a także Stefan Eichler - legionista, żołnierz generała Władysława Andersa i minister w londyńskim rządzie na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania POLSKA

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie podczas II wojny światowej

Po klęsce kampanii wrześniowej żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Zmierzających do polskiego wojska niemiecka propaganda nazywała "turystami Sikorskiego".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak II wojna światowa