Polskie Radio
Section05

historia hp

Stan wojenny. Terenowe Grupy Operacyjne – koń trojański Jaruzelskiego

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 wyprowadzono na ulice 70 tys. żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego, 1750 czołgów i 1900 pojazdów opancerzonych, zmilitaryzowano 129 kluczowych zakładów pracy, w tym najważniejsze fabryki oraz redakcje Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Rozmach operacji robi wrażenie do dziś. Jak ekipie Jaruzelskiego udało się to wszystko osiągnąć w ciągu jednej nocy?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA stan wojenny 13 grudnia Jerzy Urban Wojciech Jaruzelski Bartłomiej Makowski

Emigranci stanu wojennego. Posłuchaj wspomnień

Po wprowadzeniu stanu wojennego władze PRL-u umożliwiły opuszczenie kraju tysiącom obywateli. Ta pozorna liberalizacja przepisów była w rzeczywistości kolejną formą represji. Komuniści w ten sposób próbowali pozbyć się z Polski niewygodnych działaczy opozycyjnych i "wichrzycieli" z Solidarności. Do emigracji "zachęcano" ich szantażem, groźbą lub pozbawieniem środków do życia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski

Stanisław Mikołajczyk. Przegrał walkę o kształt powojennej Polski

– Wiążąc się serdeczną współpracą ze sprzymierzonymi narodami, proklamuję swą wiarę w demokrację i zaufanie do wielkich przywódców demokracji: prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla – mówił w jednym z przemówień premier Stanisław Mikołajczyk.
Zobacz więcej na temat:  Franklin Delano Roosevelt HISTORIA II wojna światowa Józef Stalin POLSKA Stanisław Mikołajczyk Teheran Winston Churchill Władysław Sikorski

Lebensborn. To tu III Rzesza chciała stworzyć z dzieci rasę panów

89 lat temu, 12 grudnia 1935, Heinrich Himmler, osoba numer dwa w nazistowskich Niemczech, powołał do życia organizację, której nazwę należy tłumaczyć jako "Źródło życia". Jej zadaniem było stworzenie warunków do przyjścia na świat "wartościowych rasowo" Niemców. W czasie wojny stała się miejscem, gdzie zrabowane przez okupantów dzieci przechodziły pranie mózgów.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza rasizm okupacja niemiecka nazizm Heinrich Himmler Adolf Hitler dzieci II wojna światowa Anna Malinowska

Stefan Batory. "Dobra marka u potomnych za sprawą błysku miecza przeciwko Rosji"

- Legenda Batorego zaczęła się już w XVII stuleciu wraz z klęskami militarnymi, które spadają wtedy na Polskę. Przypominano, że to on potęgą swojego miecza potrafił ochronić Polskę przed Rosją. Batory to dobra marka u potomnych właśnie za sprawą błysku miecza przeciwko Rosji - mówił w Polskim Radiu prof. Janusz Tazbir. 12 grudnia przypada 438. rocznica śmierci Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rosja Rzeczpospolita Stefan Batory

Wstrzymano wykopaliska w portugalskim Lagos, gdzie odkryto ponad 160 szkieletów niewolników

Pierwsze szczątki afrykańskich niewolników znaleziono w Lagos w 2009 roku podczas prac budowlanych. Wydobyto wówczas szkielety 158 osób. We wrześniu 2024 roku odkryto kolejne pięć. Badacze są zdania, że pod ziemią jest jeszcze bardzo wiele kości, nie zamierzają jednak kontynuować wykopalisk. Planuje się jednak postawienie pomnika ofiar niewolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  niewolnictwo Portugalia HISTORIA