Polskie Radio
Section05

IPN

Poseł Jerzy Jachnik o ustawie o IPN oraz reprywatyzacji

Nie milkną dyskusje odnośnie ustawy o IPN-ie. W debacie mało mówi się jednak o przepisach za naruszenie dóbr osobistych państwa i narodu polskiego. - Uważam, że ludzie, którzy przeżyli koszmar II wojny światowej muszą mieć prawo do moralnej rehabilitacji – powiedział w audycji Jakim Prawem poseł Kukiz’15 Jerzy Jachnik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Kukiz'15 ngo prawo Żydzi Izrael Ministerstwo Sprawiedliwości

Nowelizacja ustawy o IPN: "To tylko pogrożenie palcem"

„Można sobie wyobrazić prace nad wspólnym stanowiskiem rządu Polski i Izraela ws. noweli ustawy o IPN, byłoby to dobre rozwiązanie” - oświadczył w radiowej Jedynce szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem konflikt wokół noweli o IPN to „incydent” wynikający w głównej mierze z nieporozumienia. O sporze wokół ustawy o IPN-ie mówili w audycji Debata Poranka Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej”) i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Sakiewicz Holokaust Izrael Jacek Czaputowicz Stany Zjednoczone Beniamin Netanjahu

Pomnik ofiar powinien powstać tuż po katastrofie smoleńskiej

- Jestem zwolennikiem budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie. Monument powinien powstać tuż po katastrofie – nie powstał i obwiniam za to władze Warszawy. Teraz wojewoda z pominięciem prawa i gwałtem na warszawiakach stawia pomnik. Jeśli to upamiętnienie tam powstanie, to będzie tworzyło złą atmosferę. Ofiary katastrofy na to nie zasługują – powiedział w audycji 24 Pytania Paweł Rabiej z Nowoczesnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Nowoczesna Warszawa Paweł Rabiej katastrofa w Smoleńsku Holokaust Rafał Trzaskowski Mieszkanie Plus Hanna Gronkiewicz-Waltz Lech Kaczyński

Relacje polsko-ukraińskie po nowelizacji ustawy o IPN

Prezydent Andrzej Duda podpisał (6.02) nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającą kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowe prawo przewiduje odpowiedzialność karną do trzech lat także za negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskich nacjonalistów. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Marek Mądrzejewski banderyzm HISTORIA Grzegorz Długi Tomasz Lenz Jacek Żalek

Ekspert ds. wizerunku: przyszedł czas na polski etnocentryzm

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki powiedział w radiowej Jedynce, że bilans sporu o ustawę o IPN jest dla Polski pozytywny, bowiem nasz kraj zaczął budować prawdziwą politykę historyczną. "Państwo jak każda firma musi dbać o swój wizerunek" - dodał. O budowaniu przez Polskę wizerunku mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Lazar, ekspert ds. komunikacji i Public Relations.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust

"Decyzja prezydenta daje przestrzeń do wyjścia z impasu"

„Skierowanie przez prezydenta Andrzeja Dudę pytania ws. nowelizacji ustawy o IPN do Trybunału Konstytucyjnego widzimy jako drzwi, z których można zacząć jakiś dialog” - powiedziała w środę ambasador Izraela Anna Azari. O decyzji prezydenta mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Ryszard Czarnecki Parlament Europejski Trybunał Konstytucyjny

Leszek Miller: prezydent musiał podpisać ustawę o IPN

 - Jeśli chodziło o to, by penalizować tych, którzy używają sformułowań "polskie obozy śmierci" czy "polskie obozy koncentracyjne" to trzeba było takie wyrażenia wprowadzić do ustawy. Ustawa o IPN nie wzbudziłaby burzy, gdyby przepisy były precyzyjne – powiedział w audycji 24 Pytania były premier, były szef SLD Leszek Miller. Skomentował także odwołanie wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Leszek Miller SLD Parlament Europejski Izrael Ryszard Czarnecki