Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Stanisław Wyspiański "Klątwa" - antyczna tragedia w realiach niewielkiej polskiej wsi

Antyczna tragedia przeniesiona w realia niewielkiej polskiej wsi, osnuta wokół konfliktu wiejskiej wspólnoty z księdzem. - Wieś dotyka susza, a w klęsce posuchy mieszkańcy zaczynają doszukiwać się działania sił transcendentnych. Do wysłuchania spektaklu  "Klątwa" w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza zaprosiliśmy w radiowej Jedynce.
Zobacz więcej na temat:  TEATR Teatr Polskiego Radia Tomasz Cyz Stanisław Wyspiański słuchowisko pr poleca

Teatry rewiowe i kabarety. Jak wyglądało życie gwiazd i co działo się za kulisami?

Teatry rewiowe i kabarety na stałe wpisały się w mapę międzywojennej Polski. Życie dziewcząt, które chciały być gwiazdami nie było jednak usłane różami. Jak przebiegały ich kariery? Co działo się za kulisami? Kim byli właściciele, czemu teatry miały nieustające kłopoty finansowe? O tym wszystkim w audycji "Odrodzona-nieznana" rozmawiali goście Grzegorza Kalinowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski historia Polski kabaret

Tymon Tymański: momentami nie wiem, czy w ogóle jestem muzykiem [WIDEO]

Tymon Tymański to muzyczny prowokator, kontestator, "ojciec" yassu, wielbiciel Coltrane'a i Beatlesów. Lider legendarnej Miłości, Kur i Tranzystorów. We wrześniu tego roku ukazała się płyta "Republikacje", będąca muzyczną konfrontacją z dorobkiem Grzegorza Ciechowskiego i jego "Republiki". Skąd ta fascynacja? Czy czuje się zdrajcą muzyki jazzowej? M.in. o tym w rozmowie z Kamilem Wicikiem i Marcinem Kusym. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Kamil Wicik Tymon Tymański muzyka rozrywkowa MUZYKA Republika Grzegorz Ciechowski

Wzgórze Tumskie, art déco i śpiew buddyjskich mnichów. "Jedyne Takie Miejsce" w Płocku

Wzgórze Tumskie to miejsce, w którym swój początek ma bogata historia Płocka. Na tym wysokim wzgórzu powstał pierwszy gród obronny nowo kształtującego się ośrodka miejskiego. Tu wznoszono budowle służące kolejnym władcom oraz wytyczano place i uliczki, zapraszające nas dzisiaj do arcyciekawego spaceru w czasie. Z 53-metrowej skarpy rozciąga się malowniczy widok, m.in. na szeroko rozlane wody Wisły. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Płock turystyka podróże Mazowsze historia Polski

"W poszukiwaniu lepszego świata". PAN prezentuje dwadzieścia sylwetek polskich badaczy

Publikacja Polskiej Akademii Nauk pt. "W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki" znalazła się na liście lektur olimpiady z języka polskiego dla szkół podstawowych w dziale "Ciekawi ludzie. Literackie biografie". Czym jest ta książka?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Polska Akademia Nauk Mikołaj Kopernik Leszek Kołakowski NAUKA W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki.

Kuba staje się coraz niebezpieczniejszym krajem? Ekspert: nie jest to prawda

W przestrzeni publicznej coraz częściej pojawiają się informacje, że Kuba pogrąża się w kryzysie gospodarczym za którym idzie bieda i gwałtowny wzrost przestępczości która wymyka się spod kontroli. Czy obawy te mają odbicie w rzeczywistości? I jak aktualna sytuacja ma się do słów Fidela Castro, który przez wiele lat powtarzał, że Kuba to "najbezpieczniejszy kraj świata"? 
Zobacz więcej na temat:  Kuba Magdalena Skajewska bezpieczeństwo

"Marcello Mio" wchodzi na ekrany. "Mamy sentyment za dawnym kinem"

"Marcelo Mio" to film, który swoją premierę będzie miał 27 września, w przededniu setnej rocznicy urodzin wybitnego włoskiego aktora. Marcello Mastroianni urodził się 28 września 1924 roku i uznawany jest za prawdziwą ikonę kina. - Myślę, że w tej chwili mamy ogromny sentyment za dawnym kinem - zwraca uwagę krytyk, Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Marcello Mastroianni aktorstwo