Polskie Radio
Section05

kultura hp

Zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021

W Zamościu zakończyło się wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Prezentowano słuchowiska konkursowe rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. Zwieńczeniem była uroczysta gala, podczas której poznaliśmy autorów zwycięskiego spektaklu. Relacje z tegorocznego festiwalu pojawiły się w Trójkowych audycjach takich jak m.in. "Trójka przed południem", "Trzy gramy Redbada" czy "Zagadkowa niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Dwa Teatry 2021 Teatr Polskiego Radia Marta Rebzda Marek Kochan

Janusz Szpotański. Biografia kpiarza

Poeta, krytyk, teoretyk literatury, utytułowany szachista, ale przede wszystkim najwybitniejszy satyryk epoki PRL-u. Biografia Janusza Szpotańskiego, przez przyjaciół nazywanego Szpotem (niem. Spott – szyderstwo, kpina), jest znana głównie z jego opowieści, które zostały zapisane przez Antoniego Liberę i wydane jako fragmenty jego biografii. Pisarz, tłumacz i znawca twórczości Samuela Becketta był gościem "Trójki Literackiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska Magdalena Złotnicka Trójka Janusz Szpotański Antoni Libera PRL

"Zagadkowa niedziela" na festiwalu "Dwa Teatry" 2021

Trwający w Zamościu festiwal "Dwa Teatry" 2021 to okazja to wysłuchania aż 15 radiowych spektakli dla dzieci i młodzieży. Dlaczego w erze internetu i wszechobecnych obrazów wciąż warto przysunąć ucho do radiowego głośnika? Katarzyna Stoparczyk zapytała o to dyrektora Teatru Polskiego Radia Janusza Kukułę oraz lektora, aktora i reżysera Andrzeja Mastalerza.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kasia Stoparczyk dzieci KULTURA Dwa Teatry Dwa Teatry 2021 Zamość Andrzej Mastalerz aktor aktorstwo słuchowisko dla dzieci

Festiwal "Dwa Teatry" – 20 lat minęło

Precyzyjnie rzecz ujmując: 21 lat minęło od początku, ale na jubileuszowy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy w ubiegłym roku niemal do końca, czyli do decyzji, że jednak się nie odbędzie. Żal było zarówno spektakli, jak i słuchowisk z 2019 roku, które miały być zaprezentowane sopockiej publiczności i gościom na XX Festiwalu "Dwa Teatry", festiwalu, który stanowił podsumowanie roku w naszych teatrach, ale też rodzaj podziękowania twórcom za ich pracę i zaangażowanie nie tylko w minionych 12 miesiącach, ale też w całych dwóch dekadach XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry 2021 Trójka KULTURA Barbara Marcinik Andrzej Brzoska Aleksandra Kaczkowska Tomasz Man Janusz Kukuła TEATR Polskie Radio

Dwa Teatry 2021: "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…"

Pierwsze ze słuchowisk opowiada o fikcyjnej rozmowie papieża Jana Pawła II z dyktatorem, drugie – o pierwszym rzeszowskim koncercie grupy Breakout. Te dwie historie łączy motyw poczucia wolności stojącej w kontrze do władz komunistycznych. O spektaklach radiowych "Papież" i "Kiedy byłem małym chłopcem…", które znalazły się w programie jubileuszowej, XX edycji Festiwalu "Dwa Teatry", opowiedział ich autor i reżyser Tomasz Man.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA TEATR Dwa Teatry 2021 Tomasz Man

Wędrówka sentymentalna śladami Izabelli Galickiej

W 1964 roku Izabella Galicka i Hanna Sygietyńska – dwie młode historyk sztuki, na plebanii w Kosowie Lackim, odkryły obraz "Ekstaza św. Franciszka", autorstwa El Greca. Sensacyjna historia zapewne nie byłaby znana, gdyby nie udało się jej uwiecznić na kartach książki. Prace nad wydawnictwem przyczyniły się jednak nie tylko do spisania wspomnień, ale dały też początek pięknej przyjaźni. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Monika Małkowska Klub Trójki malarstwo Podlasie

Film o Wyszyńskim - "Nie o księdzu, ale o człowieku"

– Chcieliśmy pokazać, jak w obliczu wojny i bardzo trudnych wydarzeń Powstania Warszawskiego, wówczas 43-letni ksiądz porucznik Stefan Wyszyński musi dokonać próby swojej wiary. W trakcie pisania scenariusza okazało się, że to film nie o księdzu, ale o człowieku. Każdy, wierzący czy nie, powinien zobaczyć ten film – mówił w Trójce Tadeusz Syka, reżyser filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie", który będzie miał swoją premierę 17 września.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka rozmowa FILM beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego kino historia Polski Rafał Muniak

Kto kupi „Mysią wieżę” w Strzelcach Opolskich?

Nadleśnictwo Strzelce Opolskie ma na sprzedaż… zabytkową wieżę. Potoczna jej nazwa „Mysia wieża”, nawiązująca do słynnego mitu o królu Popielu, jest myląca, bo on na pewno tutaj nie zawitał. A i sama budowla jest jednak młodsza, bo liczy sobie „zaledwie” 180 lat. A że okolica malownicza i cena przystępna, więc kupiec powinien się znaleźć.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA zabytki Strzelce Opolskie sprzedaż Piotr Łodej Trójka

Nie ma Londynu, jest Lądek-Zdrój. I 26. Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe polskie wydarzenie ludzi gór, ale też jeden z największych festiwali górskich na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby - wtedy jeszcze pod nazwą "Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady" - rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Trwa właśnie 26. edycja festiwalu, która znacząco się różni od poprzednich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA góry Andrzej Zawada Trójka

Pięknie, mądrze i po polsku. XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej

Dzisiaj wieczorem w Kielcach rozpocznie się XXI Gala Finałowa Mistrza Mowy Polskiej. – Od 21 lat nieprzerwanie promujemy i pokazujemy ludzi, którzy mówią pięknie i mądrze po polsku. Cały czas mamy też grono osób, które można nagradzać – powiedziała w "Trójce przed Południem" dyrektor programu społecznego Mistrz Mowy Polskiej Danuta Jakubowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka Polskie Radio rozmowa poprawna polszczyzna język polski

Pytający moralista. 100 lat temu urodził się Stanisław Lem

Stanisław Lem – pisarz, filozof, futurolog, autor książek science fiction oraz jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców, urodził się 12 września 1921 roku, co oznacza, że w tym roku przypadła 100. rocznica jego urodzin. Rok 2021 jest także Rokiem Stanisława Lema. O pisarzu w audycji "Trójka przed południem" rozmawialiśmy z Szymonem Kloską, krytykiem literackim i kuratorem programu Lem 2021.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Marta Piasecka literatura Stanisław Lem science-fiction fantastyka KSIĄŻKA Polskie Radio serwisy specjalne rozmowa

Zygmunt Nowakowski – symbol swojego pokolenia

– Kilkanaście jego artykułów pozostanie na zawsze jako ozdoba polskiej publicystyki i myśli politycznej. Niektóre z nich są arcydziełami godnymi Mochnackiego – pisał o Zygmuncie Nowakowskim wybitny poeta Jan Lechoń. Czym na takie opinie zasłużył sobie ten popularny krakowski aktor, dramato- i powieściopisarz, publicysta i radiowiec, a zarazem zapalony kibic Cracovii?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kraków Zygmunt Nowakowski literatura polska Radio Wolna Europa Magdalena Złotnicka Trójka

Karol Kurpiński: zapomniany nauczyciel Chopina

We czwartek 16 września w Warszawie rozpocznie się, i potrwa cztery dni, I Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Karola Kurpińskiego. W pierwszej połowie XIX wieku utwory tego znakomitego polskiego kompozytora były znane i grane w całej Europie. Warto, by temu zapomnianemu z czasem artyście przywrócić należne miejsce w historii i świadomości Polaków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA MUZYKA Karol Kurpiński Warszawa Fryderyk Chopin Anna Popek Trójka