Polskie Radio
Section05

kultura hp

Słuchowisko PR w hołdzie małym powstańcom [ZOBACZ WIDEO]

"Mały roznosiciel nadziei" to tytuł słuchowiska, które powstaje w ramach kampanii "BohaterON – włącz historię!". Powstający w studiu Polskiego Radia spektakl to opowieść o najmłodszych bohaterach Powstania Warszawskiego – Zawiszakach, którzy tworzyli Harcerską Pocztę Polową. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo, zrealizowanego podczas nagrywania słuchowiska. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Powstanie Warszawskie historia Polski II wojna światowa KULTURA dzieci dzieciństwo

Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Rzeszowie: ciekawa propozycja na wakacje

W dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE już po raz czwarty organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W programie Festiwalu znalazły się spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami 12 państw: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Rzeszów SZTUKA Trójmorze Gabriela Andrychowicz Trójka

"Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA SZTUKA Wilanów wystawa plakat Marta Piasecka

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. Inscenizacje i rekonstrukcje Cudu nad Wisłą

Trwają obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej, nazywanej też Cudem nad Wisłą. Bitwa stoczona w czasie wojny polsko-bolszewickiej uważana jest za jedną z najbardziej przełomowych w historii świata. Co roku grupy rekonstrukcyjne inscenizują przebieg historycznych wydarzeń. Wszystko po to, żeby uczcić pamięć bohaterów – obrońców Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA bitwa warszawska historia Polski Marta Piasecka

Kino dziecięce. Czego dziś potrzebuje? Jak odnajdują się w nim kultowe produkcje lat 60.?

Kino familijne to niezwykle specyficzna część branży filmowej. Czy starsze, kultowe tytuły, takie jak "Szatan z siódmej klasy", "Szaleństwa panny Ewy" czy "Awantura o Basię" mają szansę konkurować z dzisiejszymi, nowymi produkcjami ? Na jaką konfrontację narażone jest współczesne kino familijne?
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka KULTURA dzieci dzieciństwo bajki dla dzieci telewizja Kornel Makuszyński

Klaunada i powaga. O 38. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze

Dwanaście zespołów z całego świata, trzynaście występów oraz niezliczenie wiele tematów i form – od klaunady po poważne tematy poetyckie. 13 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się 38. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. O już 38. edycji najstarszego festiwalu teatru ulicznego w Polsce w "Trójce przed Południem" opowiedział dyrektor wydarzenia Tadeusz Wnuk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA TEATR Katarzyna Cygler Jelenia Góra SZTUKA Cyprian Kamil Norwid

"Prezydent Paderewski" na STT i festiwalu Dwa Teatry 2021

Na XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej czekaliśmy dwa lata. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbędzie się on między 17 a 20 września i po raz pierwszy – w Zamościu. Na Scenie Teatralnej Trójki rozpoczynamy przypominanie sześciu słuchowisk wybranych do konkursu.
Zobacz więcej na temat:  Scena Teatralna Trójki KULTURA Marek Kochan Józef Piłsudski Ignacy Jan Paderewski historia Polski Trójka Barbara Marcinik

Świat złoczyńców i niegodziwości. Katarzyna Bonda o kryminałach

Agatha Christie z całą pewnością jest matką gatunku, ale ona pisała w innych czasach. Współczesne kryminały są zdecydowanie ostrzejsze. Uwiecznione na ich kartach postaci policjantów i prokuratorów klną, piją… Czy stereotyp, że to typowo męska literatura, jeszcze funkcjonuje? Skąd autorka bierze pomysły na tworzenie kolejnych historii? O kryminałach, bohaterach i spisywaniu ich przygód z Katarzyną Bondą rozmawiała Magdalena Złotnicka. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Złotnicka literatura kryminał książki Katarzyna Bonda Trójka KULTURA

Szybko, coraz szybciej! Czy spieszymy się także w kulturze?

Ścigamy się na co dzień i bez przerwy. Przyspieszamy w pracy, w życiu prywatnym, nawet w rozrywce, w odpoczynku. Chcemy to mieć z głowy – bo szkoda czasu na relaks. Konkurujemy ze sobą w każdej kategorii, nawet najgłupszej. Poczynając od tego, ile mamy like’ów na FB, poprzez zaliczanie niebezpiecznych związków (wszystko jedno jakich – państwo się domyślą sami), kończąc na tym, ile osób da się upchnąć… kiedyś w małym fiacie, dziś – w wagonie metra.
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska KULTURA Trójka FILM