Polskie Radio
Section05

Libia

Nowy dekret imigracyjny w USA podpisany. Znowu protesty

Nowy dekret imigracyjny utrzymuje 90-dniowy zakaz wjazdu do USA obywateli sześciu krajów, zamieszkanych przez większość muzułmańską; Iranu, Somalii, Sudan, Jemenu, Syrii i Libii. Osoby pochodzące z tych państw, posiadające zieloną kartę, są zwolnione z nowych rozporządzeń. Irak został wykluczony z tej listy ze względu na ścisłą współpracę z USA w sprawie lustracji swoich obywateli starających się o amerykańskie wizy.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump uchodźcy Rex Tillerson Irak terroryzm Państwo Islamskie FBI Jan Pachlowski Iran Somalia Sudan Jemen Syria

Po szczycie Unii Europejskiej na Malcie

Podczas nieformalnego szczytu na Malcie przywódcy 28 państw Unii Europejskiej przyjęli wspólną deklarację w sprawie migracji. Dokument dotyczy szlaku z Afryki przez Morze Śródziemne i stabilizacji regionu Libii. Celem planu jest powstrzymanie nielegalnych przepływów migrantów między innymi poprzez wzmocnienie libijskiej straży przybrzeżnej. O szczycie na Malcie mówiła korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Malta Unia Europejska imigranci w Europie uchodźcy Beata Płomecka

Liderzy państw Unii porozumieli się w sprawie migracji

Jest zgoda unijnych przywódców na plan, który ma ograniczyć napływ nielegalnych migrantów z Afryki. Różnice zdań są w sprawie oceny działań Donalda Trumpa. Te tematy zostały omówione podczas nieformalnego szczytu na Malcie. Decyzje liderów państw Wspólnoty komentowali w Panoramie Europejskiej dr Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie) i Mateusz Mazzini (Polska Akademia Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Donald Trump Katarzyna Kornet Michał Strzałkowski Państwo Islamskie terroryzm imigranci w Europie uchodźcy

Zamach w Paryżu, szczyt UE na Malcie, cyberatak na KNF

Zamach na terenie Luwru w Paryżu, szczyt Unii Europejskiej na Malcie, cyberatak na system informatyczny Komisji Nadzoru Finansowego – to główne tematy, które w Podsumowaniu Dnia komentowali Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego dziennika "Rzeczpospolita", Joanna Świątkowska, ekspertka Instytutu Kościuszki i Michał Krupiński, prezes PZU.
Zobacz więcej na temat:  Francja Luwr terroryzm Malta cyberprzestępczość Paryż Jerzy Haszczyński Unia Europejska imigranci w Europie KNF

Porwanie libijskiego samolotu. "Nie wiemy jakie są żądania"

Pierwsza grupa pasażerów opuściła samolot libijskich linii lotniczych stojący na lotnisku na Malcie. Wciąż nie wiadomo jakie są postulaty porywaczy. O porwaniu maszyny mówili w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Jarosław Kociszewski z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Malta terroryzm lotnictwo Jarosław Kociszewski Maciej Milczanowski

Parlament brytyjski: Interwencja brytyjska doprowadziła do upadku Libii

W środę w parlamencie brytyjskim poruszony został temat raportu komisji ds. zagranicznych. Raport dotyczy interwencji Wielkiej Brytanii i Francji w Libii. Według parlamentarzystów z komisji, interwencja ta była niepotrzebna i doprowadziła do tego, że Libia stała się państwem upadłym. Jak stwierdzili jej członkowie, odpowiedzialność za to ponosi były premier David Cameron. Gośćmi programu Świat w południe byli Jarosław Kociszewski i Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  David Cameron Francja Jerzy Haszczyński Londyn Wielka Brytania