Polskie Radio
Section05
Maciej Milczanowski

"Białoruś jest państwem agresorem". Prof. Boćkowski o współpracy Łukaszenki z Kremlem

Unia Europejska wezwała Białoruś do zaprzestania wspierania rosyjskich ataków na Ukrainę i zagroziła Łukaszence ostrymi sankcjami. - Od 24 lutego Białoruś, pomimo że na Ukrainie nie ma oficjalnie żołnierzy białoruskich, jest państwem agresorem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Jedynka Ukraina Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka Maciej Milczanowski Białoruś Europa wojna 2022 Daniel Boćkowski

Wojna z ISIS zakończona? "To nie koniec napięć w Iraku"

Premier Iraku Hajdar Dżawad al-Abadi ogłosił „koniec wojny”, prowadzonej od trzech lat przez siły rządowe z dżihadystyczną organizacją tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku. Władze USA pogratulowały rządowi Iraku zwycięstwa. O ogłoszonym zwycięstwie nad dżihadystami z IS mówił w audycji Gorący Temat dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Irak Państwo Islamskie ISIS Maciej Milczanowski

Strzelanina w USA. "Nie można winy zrzucić na ekstremistów"

Prezydent USA Donald Trump nazwał we wtorek „tragedią” zamach w Las Vegas. Wypowiadając się do dziennikarzy w Białym Domu, oznajmił: „za jakiś czas będziemy rozmawiać na temat prawa do posiadania broni palnej”. O ataku, w którym zginęło 59 osób oraz dostępie do broni mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Las Vegas broń USA strzelanina Maciej Milczanowski

Nożownik z Hamburga chciał zabić jak najwięcej chrześcijan

Jak podały niemieckie media, młody Palestyńczyk, który pod koniec lipca w Hamburgu kuchennym nożem zasztyletował jedną osobę, a siedem ranił, zeznał, że chciał zabić jak największą liczbę chrześcijan i ludzi młodych. W Polskim Radiu 24 komentarz dra Macieja Milczanowskiego, eksperta ds. bezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy terroryzm Hamburg Państwo Islamskie Maciej Milczanowski

36-letni Marokańczyk sprawcą nieudanego zamachu w Brukseli

Mężczyzna zastrzelony we wtorek na brukselskim dworcu przy próbie zdetonowania ładunku, to 36-letni Marokańczyk. Dotychczas nie był podejrzewany o działalność terrorystyczną. Mężczyzna pochodził z dzielnicy Molenbeek w której mieszkało, bądź z niej pochodziło kilku terrorystów odpowiedzialnych za zamachy w Brukseli w ubiegłym roku i w Paryżu w 2015 roku. O ataku mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Belgia Bruksela terroryzm Maciej Milczanowski

Zamach w Petersburgu. "Trzeba współczuć, zginęli ludzie"

Co najmniej 10 osób zginęło, a ok. 50 zostało rannych w wybuchu w metrze w Petersburgu. Komitet Śledczy Rosji wszczął śledztwo dotyczące aktu terrorystycznego. Według mediów kamery w metrze sfilmowały mężczyznę, który mógł być sprawcą wybuchu. O wybuchu w petersburskim metrze mówili w audycji Debata Dnia Jacek Nizinkiewicz, (Rzeczpospolita), Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy), dr Maciej Milczanowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Petersburg Rosja metro Władimir Putin zamach terroryzm Maciej Milczanowski Wiktor Świetlik

Atak terrorystyczny w Londynie

W ataku, do którego doszło w pobliżu siedziby brytyjskiego parlamentu, zginęły cztery osoby. Przed siedzibą brytyjskiego parlamentu doszło do strzelaniny, po tym jak uzbrojony w nóż napastnik zaatakował ochraniających budynek funkcjonariuszy. Według relacji świadków, wcześniej na sąsiadującym z parlamentem Moście Westminsterskim samochód wjechał w pieszych. Jego kierowca miał wysiąść i zaatakować policjantów. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Londyn Wielka Brytania Adam Dąbrowski Maciej Milczanowski Wojciech Szewko Michał Żakowski Michał Strzałkowski

Porwanie libijskiego samolotu. "Nie wiemy jakie są żądania"

Pierwsza grupa pasażerów opuściła samolot libijskich linii lotniczych stojący na lotnisku na Malcie. Wciąż nie wiadomo jakie są postulaty porywaczy. O porwaniu maszyny mówili w Polskim Radiu 24 dr Maciej Milczanowski z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie i Jarosław Kociszewski z redakcji międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Malta terroryzm Libia lotnictwo Jarosław Kociszewski Maciej Milczanowski