Polskie Radio
Section05

literatura

Bolesław Mrówczyński - na wskroś pozytywistyczny pisarz współczesny

112 lat temu, 22 lipca 1910 roku, urodził się w Łodzi Bolesław Mrówczyński, pisarz powieści o charakterze patriotycznym, dla którego dość często bohaterami były znane postaci historyczne Polski okresu XIX wieku. Mrówczyński był na wskroś pisarzem pozytywistycznym, ale piszącym w okresie powojennym, kiedy to II wojna światowa i ustalenia mocarstw pchnęły Polskę w objęcia komunistycznego Związku Radzieckiego.
Zobacz więcej na temat:  patriotyzm literatura polska

Justyna Bednarek w PR Dzieciom o książce "Kury z grubej rury"

August, Hildegarda, Belka, Żaneta, czyli "Kury z grubej rury" autorstwa Justyny Bednarek to kury rasy Brahma, które wreszcie mogą poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, gdyż grają w książce pierwsze skrzypce. W "Kurach z grubej rury" pojawia się między innymi wątek wysoce zmotoryzowanej mamy oraz znacznie mniej zmotoryzowanego taty. Ale to nie wszystko. Zapraszamy po więcej!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Kultura w PRD literatura dziecięca książki dla dzieci Książka tygodnia w PRD KULTURA

"Inspiracją był początek życia mojej babci". Dagmara Leszkowicz-Zaluska o swojej książce

- Książka zaczyna się w roku 1912, natomiast zawiera sporo retrospekcji kilka lat wstecz, a kończy się dzień przed wybuchem powstania wielkopolskiego, był to 26 grudnia - tak mówiła w Polskim Radiu 24 o książce "Dziewczyna z kamienicy. Czas nadziei" jej autorka Dagmara Leszkowicz-Zaluska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek KSIĄŻKA HISTORIA czytelnictwo literatura polska KULTURA ignacy paderewski

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka książki HISTORIA

"Polska naszych marzeń". Kresy Wschodnie w prozie Wiesława Helaka

Po drugiej wojnie światowej Polska straciła Kresy Wschodnie, jednak pamięć o tych terenach nadal przywoływana jest na kartach książek wielu autorów. Należy do nich jeden z gości ostatniego wydania "Trójki literackiej". – Wiesław Helak pisze o Polsce – tej z Kresami lub powojennej, już bez Kresów, ale cały czas opowiada o Polsce z naszych marzeń – powiedział w audycji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura polska KULTURA Kresy Krzysztof Masłoń

"Reytan. Upadek Polski". Andrzej Mastalerz: za każdym razem znajduję w tej książce coś, co mnie intryguje

- "Reytana..." odbieram bardzo dobrze. Czytałem go parokrotnie, teraz czytając dla Trójki uświadomiłem sobie, że jak to w dobrych książkach bywa, za każdym razem znajduję coś, co mnie w nim intryguje i zaciekawia - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mastalerz, aktor, reżyser, laureat nagrody Polskiego Radia Festiwalu Dwa Teatry.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz KSIĄŻKA Jan Matejko Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska Tadeusz Reytan Polskie Radio 24

PR24 Gociek i Orbitowski o ksiązce "W dolinie ciemności" Kolkera

- Czasem bywa tak, że nieszczęście człowieka czy grupy ludzi jest szczęściem medycyny. Tu jest dokładnie taka sytuacja, bo cierpienie całej rodziny Galvinów (...) przysłużyło się medycynie - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, komentując książkę "W ciemnej dolinie. Rodzinna tragedia i tajemnica schizofrenii" autorstwa Roberta Kolkera. Wraz z Orbitowskim audycję prowadził Piotr Gociek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski schizofrenia